Zdrowie to nic stałego – każdy może je szybko stracić. Sprawność organizmu stale poddawana jest zewnętrznym bodźcom – czy to mechanicznym uszkodzeniom, czy zanieczyszczeniom, nieodpowiednim pokarmom – wymieniać można w nieskończoność. Nie mamy wpływu na nasze geny ani na sytuacje losowe, ale możemy i powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy, aby to dobre zdrowie utrzymać. Czasem denerwuje mnie twierdzenie starszych „a, młody jest, to nic mu nie jest” – niestety w dobie chorób cywilizacyjnych coraz częściej u młodych rozwija się cukrzyca (i to nie tylko I typu!), choroby metaboliczne, miażdżyca, otyłość, choroby serca czy nowotwory. Nierzadko nieprzemyślanymi decyzjami pracujemy na złą formę i często bezsensowne zużywanie naszego organizmu. Jakie najczęstsze błędy popełniamy i o co może nas winić organizm?

1. PALENIE 
Ostatnio przechodziłam obok jednego z gimnazjów i doznałam szoku. Była chyba „długa przerwa”, bo całe schody zapełnione były kolorowo (wiosennie) ubraną młodzieżą. Co druga osoba miała fajkę w dłoni. Za moich czasów licealnych (nie było jeszcze gimnazjów) „młodociani palacze” ukrywali się za kioskiem i mieli problem z kupieniem paczki papierosów. Dziś wszyscy palą „na legalu”, a wychowawczyni przechodzi obok palących 15-latków bez słowa uwagi. Przyznaję, sama kiedyś paliłam, ale nie jako dziecko. Myślę, że powinniśmy od najmłodszych lat mówić ludziom, że to naprawdę szkodzi. Jeśli ktoś już ma ten problem i pali nałogowo, to zawsze może przestać – nigdy nie jest za późno, żeby zacząć dbać o siebie. Ukłony i gratulacje w stronę mojego tatusia, który też już nie pali 🙂

2. ODŻYWIANIE
To co jemy ma ogromny wpływ na to jak funkcjonujemy. Śmieciowe jedzenie, zbyt dużo cukru, utwardzane tłuszcze roślinne, wysokoprzetworzone produkty – wcześniej czy później organizm da znać, że to nie jest dobre źródło energii. Pomyślmy, co by się stało gdyby ktoś po zakupieniu nowiuteńkiego wymarzonego samochodu benzynowego wprost z salonu zatankował do niego ropę? Nikt o zdrowych zmysłach by tak nie uczynił, to dlaczego „tankujemy” się nieodpowiednimi składnikami odżywczymi? Dlaczego tak trudno odżywiać się zgodnie z piramidą zdrowego odżywiania? Zapewniam, to wcale nie jest takie trudne. Większość ludzi intuicyjnie wie, co jest dobre dla organizmu, a co nie. Jeśli ta umiejętność zaniknęła, warto skorzystać z rady specjalisty, albo sięgnąć do fachowej literatury.

3. NADUŻYWANIE ALKOHOLU
Wracając do tankowania… alkohol to również wróg dobrego zdrowia. Pisałam już o ciemnej stronie kieliszka, chętnych do poczytania zapraszam tutaj, konsekwencje upojenia zwane kacem, także nie są przyjemne, więc warto zastanowić się czy w ogóle warto pić. Według mnie nie warto.

4. BRAK AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ
Nie jesteśmy stworzeni do leżenia na kanapie i przełączania kanałów w telewizorze. Gdyby tak było bylibyśmy kulistymi miękkimi masami wyposażonymi tylko w jedną kończynę do wykonywania tego ważnego zadania. W jakimś celu zostaliśmy wyposażeni w 206 kości i niemal 500 mięśni. Może warto o nie zadbać? Regularne spacery czy jazda na rowerze może na przykład obniżyć poziom złego cholesterolu, a na pewno pomoże zachować wąską talię. Otyłość jest wysokim czynnikiem ryzyka większości współczesnych chorób cywilizacyjnych.

5. UNIKANIE BADAŃ
Wrócę jeszcze do przykładu nowego samochodu. Po przejechaniu określonej ilości kilometrów, albo po określonym czasie oddajemy samochód do salonu/warsztatu na przegląd. Wymieniają olej, sprawdzają hamulce i stan zawieszenia. Dlaczego nie traktować naszego organizmu z podobną troską? Raz na jakiś czas morfologia, regularne badania cytologiczne i piersi kobiet, mierzenie ciśnienia, sprawdzanie poziomu cukru – to naprawdę nie kosztuje wiele zachodu, a szybko pozwoli na podjęcie leczenia w razie choroby. Nie żyjemy w średniowieczu. Współcześni lekarze są wyposażeni w ogromną wiedzę, środki i postęp technologiczny pozwalający na leczenie wielu chorób, jednak w wielu przypadkach ogromne znaczenie ma stadium choroby. Wczesne rozpoznanie to większa szansa na leczenie.

Poza unikaniem najczęstszych i najpoważniejszych wyżej wymienionych błędów, ciekawym pomysłem jest ubezpieczenie swojego zdrowia. Jak przekonuje mój mąż, który zawodowo zajmuje się takimi sprawami, pieniądze z ubezpieczenia mogą być bardzo dużym wsparciem w razie, gdyby coś złego działo się ze zdrowiem. Jeżeli bylibyście zainteresowani tematem ubezpieczenia swojego zdrowia zapraszam do kontaktu via mail.

 KONKURS

Podziel się jak Ty dbasz o zdrowie. Czekam na komentarze pod tym postem z Waszymi pomysłami jak troszczycie się o swój organizm, aby pozostał jak najdłużej sprawny.

Do wygrania jednorazowe zaproszenie na badania oraz książka „NIE DAJ SIĘ! czyli 10 sposobów na zdrowe, długie życie”.

Osoba, która otrzyma zaproszenie, będzie mogła wybrać rodzaj badania: USG piersi albo prześwietlenie płuc. Badanie można wykonać w jednej z ponad 200 placówek w całej Polsce (najbliższą placówkę po zarejestrowaniu zaproszenia, można wybrać na stronie internetowej www.ingzycie.pl). Termin realizacji badania do wyboru:
– 18 marca – 31 maja 2013r.
– 1 października – 30 listopada 2013r.

Konkurs dla osób przebywających na terenie RP. Książka i zaproszenie na badania zostaną przesłane za pośrednictwem Poczty Polskiej lub możliwy odbiór osobisty w Warszawie. W komentarzu proszę podać adres mailowy, za pomocą którego skontaktuję się z osobą, która udzieli najbardziej (według mnie) interesującej wypowiedzi.

Na komentarze czekam do 25 kwietnia 2013 (czwartku), a ogłoszenie wyników opublikuję najpóźniej w niedzielę 28.04.2013r.

Rozwiązanie konkursu: tutaj , przykro mi wszystkie wypowiedzi zamieszczone po terminie nie mogą już wziąć udziału w konkursie.