Ciastka owsiane zamiast owsianki? Czemu nie? Kto nie eksperymentuje, nie jada takich smakołyków. Spróbujcie tych ciastek i  koniecznie dajcie znać, co sądzicie o moim kolejnym śliwkowym pomyśle.

Diabetyk też człowiek i czasem ma ochotę na słodkie małe co nie co. Jednak czy kupowanie słodyczy z półki „żywność dla diabetyków” słodzonych fruktozą to dobry pomysł? Nie sądzę! Lepiej dokładnie wiedzieć co się zjada i mieć wpływ na składniki odżywcze, które w słodyczach się znajdą. Przecież słodycze to nie musi być sam cukier! Można tam upchnąć coś zdrowego! Na przykład płatki owsiane!

ciastka owsiane ze śliwkami

Moje ciastka świetnie się sprawdzą jako drugie śniadanie lub nawet jako pierwsze śniadanie w wersji na wynos. Milenka z dumą nosi ciastka do szkoły na 2 śniadanie lub „podwieczorek” i zazwyczaj pakuję ich trochę więcej, bo wśród dzieciaków łatwo znaleźli się amatorzy płatków owsianych w ciastkach. Słodycz ciastek pochodzi z łyżki miodu i fruktozy naturalnie występującej w owocach śliwki. Ciastka dostarczają sporą porcję błonnika i zapewniają sytość na długo. Bez spulchniaczy i sztucznych zapełniaczy. Samo zdrowie!

Składniki na 12 ciastek owsianych:

300g lekkiego serka homogenizowanego typu philadelphia
1 łyżka płynnego miodu
1 jajko (od szczęśliwej kurki)
200g płatków owsianych górskich
80g zwykłych płatków kukurydzianych
1 łyżka płatków migdałowych
1 płaska łyżeczka cynamonu
śliwki na wierzch (u mnie po 2 węgierki na ciastko)

Wszystkie składniki (oprócz śliwek) wymieszać dokładnie w dużej misce, tworząc dosyć gęstą masę. Na silikonowej macie lub wyłożonej papierem do pieczenia blaszce, uformować 12 okrągłych, płaskich ciastek. Na wierzch ciasteczek wyłożyć pokrojone śliwki, dowolnie nimi dekorując ciasteczka. Piec 20 minut w temperaturze 180 stopni z termoobiegiem – jeśli zrobicie więcej mniejszych ciasteczek np. 24 sztuki, wtedy czas pieczenia może ulec skróceniu do 15 minut (sprawdzajcie i uważajcie, żeby się nie przypaliły, czas pieczenia może być krótszy).

Najlepiej skorzystać ze specjalnej silikonowej maty, która może zastępować nam stolnicę, jak i płaską tackę do pieczenia (jest odporna na wysokie temperatury). Po ostygnięciu, ciastka owsiane łatwo się od niej odkleją.

ciastka owsiane ze śliwką

1 ciastko to ok. 130 kcal, węglowodany: 20g, białko: 6g, tłuszcz: 3g
Informacja dla diabetyków: w jednym ciastku znajduje się 2WW i 0,5WBT

SMACZNEGO!