Tarta migdałowa ze śliwkami – Angie gotuje odc. 3

by dietolog
Jesienią, gdy jest na nie sezon, wprost kocham ciasta ze śliwkami. Ten przepis to mój rarytas. Ciasto cudownie pachnie migdałami, cynamonem i śliwkami, smakuje na prawdę wybornie. Jest bardzo łatwe w przygotowaniu i nieadekwatnie pyszne do włożonego w jego przygotowanie wysiłku.

Owoce w cieście można zamienić. Zamiast śliwek wybrać np. jabłka odmiany szara reneta, które fantastycznie się nadają do szarlotek, albo kwaskowaty rabarbar. Jeśli nie możecie lub nie chcecie używać ksylitolu, użyjcie zwykłego cukru lub miodu. Ksylitol nie jest tak klejący jak cukier i ciasto może się rozpadać (szczególnie, gdy jest ciepłe), z cukrem będzie bardziej zwarte. Ciasto nadaje się do jedzenia zarówno na ciepło (np. z lodami waniliowymi), jak i przestudzone. Następnego dnia smakuje najlepiej, ale prawdę mówiąc marne szanse, że go nie zjecie od razu 😉

Składniki na 12 porcji:
200g mąki pszennej pełnoziarnistej
150g mielonych migdałów – mogą być już gotowe tarte/mielone migdały, albo można zmielić samemu (ja to robię w młynku do kawy)
200g masła
100g ksylitolu (cukru brzozowego) albo innej alternatywy słodyczy (cukier lub miód)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
50g płatków migdałowych
1 łyżka mąki ziemniaczanej
800g śliwek węgierek
Masło, mąkę, mielone migdały, cukier brzozowy, proszek do pieczenia i cynamon wrzucić do miksera i zmiksować (najlepiej hakami) na ziarnistą masę. Gdy składniki się wstępnie połączą, wyłączyć mikser i dokończyć mieszanie ręcznie. Ugniatać do powstania gruboziarnistej kruszonki (nie będzie to jednolite ciasto), a coś na podobiznę miękkiej kruszonki. 3/4 ciasta wyłożyć na okrągłej formie (26cm) do tarty i lekko docisnąć. Dno posypać płatkami migdałowymi i równomiernie oprószyć mąką ziemniaczaną.
Śliwki umyć, przekroić na pół i wypestkować, rozłożyć ciasno obok siebie na cieście i posypać pozostałą kruszonką. Piec 50-60 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180ºC.
1 porcja to ok. 345kcal, węglowodany: 28g, białko: 5g, tłuszcz: 23g
Informacja dla diabetyków: w porcji znajduje się 2,8 WW i 2,2 WBT
SMACZNEGO!

 

angie gotuje tarta ze śliwkami

Jeśli spodobał Ci się ten filmik i przepis, wejdź na mój kanał Youtube i go subskrybuj. Będziesz mieć pewność, że nie ominie Cię żaden nowy przepis.

You may also like

3 komentarze

Julita 30 stycznia, 2020 - 12:10 pm

Czy zamiast mąki pszennej pełnoziarnistej można użyć mąkę orkiszową czy wtedy tarta nie wyjdzie?

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 5 lutego, 2020 - 4:08 pm

Jasne. Orkisz to też pszenica 🙂 Robiłam też z mąki żytniej.

Odpowiedz
Kruche ciasto ze śliwkami - Dietolog 6 września, 2020 - 2:23 pm

[…] ze śliwkami są bardzo popularne na blogu. Najwięcej odwiedzin (szczególnie jesienią) zbiera ciasto migdałowe ze śliwkami (prawdziwy sztos! Jeśli jeszcze nie próbowaliście, koniecznie zacznijcie od niego. Specjalnie […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz