Wegańskie pulpety z ryżu i fasoli w pomidorach

by dietolog
Ryż jest świetnym źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów – wiedzą o tym osoby dbające o sylwetkę i prowadzące aktywny tryb życia. Rzadko się wspomina, że jest też bardzo dobrym źródłem białka pochodzenia roślinnego.

Białko występujące w ryżu jednak nie jest pełnowartościowe – nie występują w nim wszystkie aminokwasy. Ryż jest bogaty w metioninę, ale nie zawiera lizyny. Pełnowartościowe białko możemy uzyskać łącząc go z produktami strączkowymi (które z kolei odwrotnie niż ryż – zawierają lizynę, a są ubogie w metioninę). Z racji tego, że Tomek ostatnio zaczął się fascynować wegańską kuchnią, na blogu będą pojawiać się także wegańskie dania. Moją dzisiejszą propozycją są kotlety fasolowo-ryżowe w pomidorowym sosie – prawdziwe wegańskie pulpety.

wegańskie pulpety

Składniki na 4 porcje:

100g ryżu parboiled
400g fasoli pinto
2 łyżki świeżo mielonego siemienia lnianego
łyżka prażonego i zmielonego sezamu
2 łyżki ziarenek białego sezamu
1/2 łyżeczki świeżo mielonego kuminu rzymskiego
sól, pieprz do smaku
2 łyżki oliwy do smażenia
kilka gałązek świeżej bazylii
400g pomidorów z puszki (lub ze słoika)

fasola pinto

Ryż ugotować według przepisu na opakowaniu w osolonej wodzie (ja preferuję al dente). Odcedzić i ostudzić. Fasolę odcedzić i wrzucić do pojemnika blendera z końcówką do rozdrabniania, zmiksować na puree i przełożyć do miski. Dlaczego wybrałam fasolę pinto? Bez wyraźnej przyczyny, po prostu od jakiegoś czasu stała w kuchennej szafce i aż do dzisiaj nie miałam pomysłu co z niej zrobić.

Do fasolowego puree dodać ugotowany ryż, zmielone siemię lniane, sezam i kumin. Wymieszać dokładnie, doprawić do smaku solą i pieprzem. Z masy formować niewielkie pulpeciki i obtaczać je w ziarenkach sezamu. Z masy uformowałam 24 pulpety, po 6 sztuk na porcję.

wegańskie pulpety

Oliwę rozgrzać na patelni i smażyć pulpety na złoty kolor, obracając z każdej strony. Na drugą patelnię wylać pomidory i doprowadzić do wrzenia. Dusić pod przykryciem kilka minut, po czym doprawić do smaku solą, pieprzem i posiekaną bazylią.

Usmażone pulpety przed podaniem obtoczyć w sosie pomidorowym. Pulpety podawać od razu po przyrządzeniu, można posypać ziarenkami sezamu i udekorować listkami bazylii.

Mielone siemię lniane ma za zadanie skleić wegańskie pulpety, jednak nie będą one tak zwarte i twardziutkie jak tradycyjne kotlety z dodatkiem jajka. Jeśli nie zależy Wam na czysto wegańskiej formie kotleta, to możecie dodać jajko i mielone siemię, albo dosypcie odrobinę mąki pełnoziarnistej.

1 porcja to ok. 300 kcal, węglowodany: 39g, białko: 11g, tłuszcz: 11g
Informacja dla diabetyków: w porcji znajduje się 3,9WW i 1,4WBT

SMACZNEGO!

You may also like

Zostaw komentarz