Falafele, czyli aromatyczne kulki z ciecierzycy

by dietolog
Falafele to popularne w krajach arabskich, aromatyczne, wegańskie kotlety z ciecierzycy. Zapraszam Was na falafele domowej roboty. Jak się okazuje nie są takie trudne do przygotowania, jakby się mogło wydawać.

Falafele w wersji „na wynos” zazwyczaj są mocno pikantne. Ja lubię ostre jedzenie, ale Tomek i Milena zdecydowanie nie. Stąd postanowiłam przyrządzić te arabskie kulki w wersji soft. Wyszły mi dopiero za drugim zdaniem, bo chciałam sobie ułatwić sprawę i wybrałam ciecierzycę ze słoika (gotowaną). Okazało się jednak, że nic sobie nie ułatwiłam, bo kotlety się zwyczajnie rozpadły. Wtedy odkryłam, że falafele przygotowuje się z surowej i jedynie namoczonej ciecierzycy, bez gotowania. Czyli na korzyść tego dania!

falafele

Składniki na 30 kulek (6 porcji):

400g suchych ziaren ciecierzycy (namoczonych przez noc w wodzie)
5cm kawałek pora
2 ząbki czosnku
pęczek pietruszki
łyżka soli
1/2 łyżki mielonego kopru włoskiego (kuminu)
1/2 łyżki mielonego ziela angielskiego
1/2 łyżki mielonej kolendry
1/2 łyżki cynamonu
1/2 łyżki cynamonu
1 łyżeczka sody oczyszczonej
4 łyżki wody
2 łyżki mąki pszennej pełnoziarnistej (opcjonalnie)
80g ziaren sezamu do obtoczenia kulek
olej do smażenia

Ciecierzycę namoczyć w zimnej wodzie przez kilka godzin (jak zostawiłam na noc). Odsączyć, rozdrobnić za pomocą blendera i przełożyć do miski.

Pora i natkę pietruszki drobno posiekać, czosnek przecisnąć przez praskę, dodać do ciecierzycy. Wsypać przyprawy, dolać 3 łyżki zimnej wody i wymieszać dokładnie. Jeśli masa się nie klei dosypać mąkę. Formować niewielkie kulki, każdą obtoczyć w ziarnach sezamu i smażyć na dobrze rozgrzanym oleju, obracając kilkukrotnie, żeby falafele równomiernie się przyrumieniły.

Ja podaję falafele z hummusem (zobacz mój przepis na hummus), posypką z czarnego sezamu i świeżą kolendrą (jeśli akurat ją mam) albo po prostu z mixem sałat. Są bardzo smaczne, wegańskie i wyjątkowo sycące.

falafele

1 kulka to ok. 75kcal, węglowodany: 8g, białko: 4g; tłuszcz: 3g
1 porcja (5 kulek) to ok. 375kcal, węglowodany: 40g, białko: 20g, tłuszcz: 15g

Informacje dla diabetyków: w 1 kulce jest 0,8WW i 0,4WBT, w porcji (5 kulek) 4WW i 2WBT

SMACZNEGO!

You may also like

1 komentarz

Wygraj z cukrem - recenzja książki + konkurs - Dietolog 5 września, 2018 - 8:08 am

[…] z dużą ilością skrobi opornej, występującej w strączkach. Prawdę mówiąc, wczorajszy przepis na falafele powstał właśnie pod wpływem tej książki, bo nabrałam ochoty na skrobię […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz