Gofry – śniadanie na słodko dla diabetyka

by dietolog
Przepis na gofry z minimalną ilością węglowodanów z mąki migdałowej i wiórków kokosowych, słodzone erytrolem. Śniadanie na słodko dla diabetyka.

Gofry kojarzą mi się z latem, z morzem, z przyjemnością. Teraz, kiedy za oknem buro, ponuro i szaruga, zatęskniłam do smaku lata. Udało mi się jeszcze dostać ostatnie jesienne maliny, więc tym bardziej nie potrafiłam sobie odmówić przyjemności. Ale zaraz, zaraz. Tylko jak tu zjeść gofra i nie najeść się cukru? Jak zapanować nad szalejącą glikemią? Recepta jest prosta – przerobić przepis pod siebie. Ja mam lekkość w różnego typu modyfikacjach przepisów i przychodzi mi to z łatwością, dlatego też wcale się nie zdziwiłam, że te gofry wyszły pysznie. Co prawda odbiegają od tradycyjnych gofrów, ale są pyszne. Zamiast zwykłej mąki, używam mąki migdałowej, czyli po prostu tartych migdałów.

Już jakiś czas temu przygotowywałam gofry z migdałów, ten przepis cieszy się sporą popularnością. Wtedy użyłam migdałów, które sama zmieliłam w młynku do kawy. Tym razem skorzystałam z gotowego produktu, ze zmielonych blanszowanych migdałów bez skórki, które znalazłam w internetowym sklepie ze zdrową żywnością Bionaturatrade.

gofry i maliny

Składniki na 4 porcje:

100g mąki migdałowej
15g wiórków kokosowych
4 łyżki mleka kokosowego light z puszki
1 niewielkie jajko
2 łyżki erytrolu
1/4 łyżeczki proszku do pieczenia

Mąkę migdałową, wiórki kokosowe, erytrol i proszek do pieczenia wymieszać w misce. Erytrol daje lekko metaliczny posmak na końcu języka, dlatego można zastąpić go miodem albo ostatecznie cukrem (jeśli ktoś używa), ale wtedy zwiększy się liczba węglowodanów w porcji. Do mieszanki w misce dodać jajko i mleko kokosowe, wymieszać dokładnie tworząc gęste ciasto. Zupełnie nie będzie ono przypominać lejącego ciasta na gofry.

Ciasto podzielić na 4 części. Na rozgrzaną gofrownicę wykładać po porcji ciasta, zamknąć i piec do zrumienienia (około 3-4 minuty). Podawać z jogurtem naturalnym lub owocami jagodowymi, które mają niski indeks glikemiczny.

gofry z niskim indeksem glikemicznym maliny

1 porcja (1 gofer) to ok. 200 kcal, węglowodany 2,5g, białko: 8g, tłuszcz: 18g

Informacje dla diabetyków: w porcji znajduje się 0,2WW i 1,9WBT

SMACZNEGO!

You may also like

6 komentarzy

Asia 24 października, 2018 - 9:26 am

Czy zamiast mąki migdałowej mogę dać inną (jaką?), czy ew. mąka z orzechów arachidowych byłaby ok?

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 24 października, 2018 - 9:35 am

Tak, myślę że mąka z innych orzechów też będzie spoko. Ja zazwyczaj robię z migdałów, bo lubię.

Odpowiedz
Caro 14 listopada, 2019 - 5:21 pm

A czy mąka owsiana też będzie ok?

Odpowiedz
Maja 24 października, 2018 - 4:30 pm

wyglądają nieziemsko!

Odpowiedz
Daria 10 lutego, 2019 - 5:13 pm

Przepyszne:)właśnie zrobiłam

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 10 lutego, 2019 - 6:43 pm

Też tak myślę! Smacznego :*

Odpowiedz

Zostaw komentarz