Młoda kapusta z koperkiem – lekki wiosenny bigos

by dietolog
Kiedy w warzywniaku pojawia się młoda kapusta, jestem zawsze podekscytowana. Oznacza to, że w naszym domu pojawi się lekki i arcysmaczny bigos.

Uwielbiam kapustę. Białą, włoską, czerwoną, stożkową pekińską czy brukselkę. Tak jak zawsze czekam na wigilijną kapustę z grzybami, tak samo wyczekuję, kiedy w sklepach pojawi się młoda kapusta, albo chociaż stożkowa! Przygotowuję wtedy wersję minimalistyczną na lekki wiosenny bigos z trzech składników – młoda kapusta, cebula i pomidory – doprawiony pęczkiem koperku.

młoda kapusta

Składniki na 6 porcji:

główka młodej kapusty o wadze ok. 1,5 – 2 kg (lub kapusta stożkowa)
800 ml krojonych pomidorów (mogą być świeże, ale świetnie sprawdzą się te z puszki)
3 średniej wielkości cebule
50g masła lub łyżka oliwy
1/2 pęczka koperku
2 ziarenka ziela angielskiego
2 liście laurowe
sól i pieprz do smaku

Kapustę oczyścić z wierzchnich liści, przekroić na ćwiartki, wyciąć głąb i cienko pokroić lub poszatkować. Cebulę obrać i pokroić w piórka. Pomidory sparzyć, obrać ze skórek i pokroić w kostkę (albo użyć gotowego produktu z puszki lub słoika). Ja użyłam domowego przecieru z zeszłorocznych pomidorów.

W garnku z grubym dnem roztopić masło i zeszklić na nim pokrojoną cebulkę. Po chwili dodać poszatkowaną kapustę i pomidory. Przykryć i dusić pod przykryciem 10 minut na średnim ogniu. Wymieszać dokładnie, delikatnie posolić, dodać świeżo mielony pieprz, ziele angielskie i liście laurowe. Przykryć i dusić do miękkości na małym ogniu. Młoda kapusta bardzo szybko będzie miękka (10-15 minut). Pod koniec gotowania dodać posiekany koperek, wyjąć ziarenka ziela angielskiego i liście laurowe, które oddały już smak (a nie chcemy, żeby rozgryzło je któreś z dzieci!).

Ja jadam ją saute, ale młoda kapusta świetnie się nadaje jako warzywny dodatek obiadowy albo na kolację z niewielką kromeczką chleba. Jeśli lubicie klasykę, to z pewnością uwiedzie Was trio młody ziemniaczek, młoda kapusta i kotlet schabowy albo jajko sadzone. Przepis na kapustę już macie 🙂

1 porcja to ok. 210 kcal, węglowodany: 28g, białko: 7g, tłuszcz: 8g

Informacje dla diabetyków: w porcji znajduje się 2,8 WW i 1 WBT

SMACZNEGO!

You may also like

1 komentarz

Pieczona kapusta włoska - Dietolog 15 kwietnia, 2020 - 11:36 am

[…] do przygotowania gołąbków z niskim indeksem glikemicznym. Mogłam z niej zrobić na przykład bigos, ale sprawdziłam jak smakuje pieczona kapusta w całości. I przyznam Wam szczerze. Inaczej niż […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz