CIASTO CZEKOLADOWE z FASOLI

by dietolog

Ciasto, które nie zawiera mąki, cukru, ani utwardzanych tłuszczy. Jestem wielką fanką ciast warzywnych (moim niekwestionowanym faworytem jest ciasto marchewkowe) i lubię eksperymentować, nawet jeśli nie do końca wierzę, że coś z eksperymentu wyjdzie. Pewnie będzie to nie lada gratka dla niejednego łasucha „na diecie”, gdyż tradycyjnie już u mnie – ciasto jest dietetyczne i banalnie proste w wykonaniu. Zresztą zobaczcie sami:

CIASTO CZEKOLADOWE z FASOLI
Składniki na 8 porcji:

 

2 jaja
1 puszka białej fasoli konserwowej
90g jogurtu naturalnego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka stevii
2 łyżki
kakao

 

Wszystkie składniki wymieszać w robocie kuchennym albo rozdrobnić i wymieszać za pomocą blendera. Masę wylać do lekko natłuszczonej formy i piec ok. 40min w temperaturze 180°C (najlepiej sprawdzić patyczkiem czy jest już upieczone). Wyjąć i wystudzić.
500g delikatnego serka typu philadelphia
1 łyżka stevii
cukier waniliowy
wiórki czekoladowe do posypania
Na wystudzone ciasto nałożyć zmiksowany serek ze stevią i cukrem waniliowym. Posypać delikatnie wiórkami czekoladowymi (to jedyna czekolada jaka się znajduje w cieście). Schłodzić w lodówce.
 1 porcja to ok. 245kcal, węglowodany: 12g, białko: 8g, tłuszcze: 18g
 SMACZNEGO!

You may also like

22 komentarze

Aga 13 listopada, 2012 - 11:44 am

Fajny przepis:)

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 13 listopada, 2012 - 11:47 am

Dzięki 🙂 polecam do wypróbowania!

Odpowiedz
Anonimowy 13 listopada, 2012 - 12:02 pm

Jeśli nie mam stevii, to czym posłodzić?

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 13 listopada, 2012 - 12:09 pm

Jeśli nie dbasz o kalorie albo nie robi Ci to różnicy, to użyj zwykłego cukru (ja bym dała 2 czubate łyżki cukru zamiast 1 stevii), może być też słodzik – w blacie koniecznie taki do pieczenia (nie wszystkie słodziki wytrzymują działanie wysokiej temperatury i tracą swoje właściwości słodzące), a do serka moze być już obojętnie (nie pieczemy go). Ja ze względu na cukrzycę modyfikuję dietę, by cukrów łatwo przyswajalnych (białego cukru, białej mąki itp) było jak najmniej (łatwiej wtedy kontrolować cukry) 🙂

Odpowiedz
Arcoiris 13 listopada, 2012 - 1:34 pm

Takiego ciasta to jeszcze nie jadłam. Na prawdę jest smaczne?

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 13 listopada, 2012 - 1:51 pm

Jeśli pytasz czy smakuje fasolą, to zdecydowanie NIE. Blat smakuje jak wilgotny czekoladowy biszkopt i świetnie komponuje się z serową masą.

Tak sobie jeszcze pomyślałam, że jeśli masa jest zbyt rzadka, to możnaby do niej dodać trochę żelatyny – będziee bardziej tęga (ja nie przepadam za zapachem żelatyny i jeśli mogę, to jej unikam). Można też do serka dodać trochę słodkiego kakao (to dla tych, którzy cukier lubią i jedzą) – wtedy będzie zupełnie czekoladowe.

Generalnie ciasto jadły 4 osoby (plus ja piąta) i wszystkim smakowało. Nikomu wcześniej nie powiedziałam, że zrobiłam je z fasoli i nikomu nie przyszło to nawet do głowy. Wszyscy chwalili, więc chyba jest dobre. Mi smakuje także.

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 13 listopada, 2012 - 1:52 pm

a raczej smakowało… bo już się ulotniło 🙂

Odpowiedz
butterfly 13 listopada, 2012 - 4:41 pm

wygląda ciekawie;)

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 13 listopada, 2012 - 5:55 pm

Dzięki 🙂 smakuje też nieźle 🙂

Odpowiedz
Jan Kolbusz 13 listopada, 2012 - 5:25 pm

No to rób na sobotę…:)))

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 13 listopada, 2012 - 5:55 pm

Zamówienie zostało przyjęte 🙂

Odpowiedz
pasjonatka 13 listopada, 2012 - 8:54 pm

o taki sam jak moj przepis 😉

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 13 listopada, 2012 - 9:55 pm

Twoje ciasto też przepiękne i pewnie też smakowite! Jak zrobiłaś, że Ci tak ładnie urosło ciasto? Wygląda na bardzo pulchniutkie.

Odpowiedz
Weronika Król 13 listopada, 2012 - 11:08 pm

Wygląda świetnie i składniki ma bardzo light : ) Musze spróbować : )

Odpowiedz
Tomasz Tulikowski 14 listopada, 2012 - 8:41 am

Przestudiowalem 🙂 Jak zobaczyłem tytuł pomyślałem a fuuuuj fasola 🙁 ale teraz po przeczytaniu dokładnie mam wielka ochotę sprawdzić jak będzie smakowalo ciasto z fasoli. Wyglada fajnie i ciekawie.

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 14 listopada, 2012 - 11:43 am

Na myśl o samej fasoli także robię "fuuuj" 🙂 ale podana w cieście, bardzo zyskuje 🙂

Odpowiedz
Nestii 14 listopada, 2012 - 2:40 pm

Aż mi się wierzyć nie chce, ze tam jest fasola!

Odpowiedz
Anonimowy 1 grudnia, 2012 - 10:32 pm

mam pytanie odnośnie stewii, a mianowicie- mam taka sama i jest na niej napisane, ze zawiera cukry… czy chodzi tutaj o naturalne cukry, czy tez sam produkt jest jeszcze dodatkowo czymś dosłodzony? (trochę niepokoi mnie ilość kalorii i węglowodanów w 100g) dopiero niedawno usłyszałam o stewii, mam mała wiedzę na jej temat. jedyna, jaka udało mi się zdobyć to ta, którą widnieje na Pani zdjęciu. jestem obecnie na redukcji i boje sie jej uzywac, nie wiem, czy słusznie…

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 2 grudnia, 2012 - 1:27 pm

Rzeczywiście, stewia tej firmy jest troszkę "oszukana". Substancją słodzącą rzeczywiście jest stevia, ale substancją nośną jest maltodekstryna (węglowodan złożony, często stosowany w dietetycznych napojach, do wypieków i wiele wiele innych). Stąd kalorie. Jednak nie jest ich aż tyle, żeby załamywać ręce – stewii nie je się przecież łyżkami. Jeśli zależy Ci na lepszym gatunkowo produkcie, to gorąco polecam stewię firmy BetterStevia. Znajdziesz tam produkty złożone w 100% ze stewii i zupełnie bez kalorii 🙂 Podaję link: http://www.betterstevia.pl/produkty/better-stevia-extract-powder-1-oz.php

Odpowiedz
Monika Jędrzejczak 15 marca, 2013 - 4:06 pm

Czy można zamiast białej fasoli użyć czerwonej?

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 15 marca, 2013 - 4:10 pm

Myślę, że tak. Kolor ciasta i tak nadaje kakao, więc kolor fasoli nie powinien mieć wielkiego znaczenia 🙂 Spróbuj i daj mi znać, bo sama jestem ciekawa. Pozdrawiam i udanego ciasta życzę 🙂

Odpowiedz
Monika Jędrzejczak 16 marca, 2013 - 10:17 pm

Zrobiłam i wyszło pycha 🙂 ale zamiast stewii dodałam fruktozę. Jakoś nie mogę się przełamać do jej smaku za bardzo czuć słodzikiem. Przepis świetny i bardzo prosty więc na pewno upiekę je nie raz 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz