Spaghetti pełnoziarniste i warzywne z mięsnymi klopsikami w sosie pomidorowym

by dietolog
spaghetti
Jeśli jesteście rodzicami, to wiecie, że spaghetti z mięsem należy do ulubionych dziecięcych dań. Wszystkie dzieciaki jakie znam z chęcią pałaszują u nas kluski z pomidorowym sosem mięsnym. 

Moje spaghetti to klasyk, jednak odrobinkę zmodyfikowany, żeby było zdrowiej. Makaron pełnoziarnisty gotuję al dente i na talerz dodaję drugie tyle makaronu przygotowanego z warzyw. Jest kolorowo i bardzo zdrowo. Warzywny makaron to świetny pomysł dla diabetyków. Z przyjemnością w takiej formie spożywać pełne błonnika warzywa.

Zastanawiacie się jak zrobiłam makaron z marchewki i cukinii? To proste. Kupiłam maszynę do robienia makaronu z warzyw na wyprzedaży w Lidlu (wygodna, bo na prąd) w super promocyjnej cenie 69zł. Ostatnio widziałam też urządzenia do ręcznego robienia makaronu z warzyw na korbkę – w dużych hipermarketach kosztują ok. 30-40zł. Można też użyć zwykłej obieraczki do warzyw i pociąć marchew czy cukinię wzdłuż – też wyjdzie świetny makaron (koszt obieraczki to ok. 2zł).

spaghetti

Składniki na 4 porcje:

400g mięsa mielonego wieprzowo-wołowego
duża cebula
jajko
3 łyżki świeżo mielonego siemienia lnianego
400ml krojonych pomidorów
sól, pieprz, bazylia
200g makaronu pełnoziarnistego
2 cukinie
2 duże marchewki

Mięso przełożyć do dużej miski. Cebulę posiekać drobno (można blenderem w pojemniku do rozdrabniania), dodać do mięsa razem z jajkiem, sporą szczyptą soli i pieprzu. Wymieszać dokładnie dosypując świeżo mielone siemię lniane do osiągnięcia odpowiedniej konsystencji, pozwalającej na formowanie kulek. Można użyć też delikatniejszej bułki tartej. Siemię lniane najlepiej zmielić w młynku do kawy bezpośrednio przed użyciem.

Pomidory wlać do głębokiej patelni (może być wok), zagotować i doprawić do smaku solą, pieprzem i bazylią (może być suszona). Z mięsnej masy formować niewielkie kulki i wrzucać je do pomidorów. Z podanych produktów powinno wyjść 28 niewielkich pulpetów. Kotlety przykryć i gotować na małym ogniu około 15 minut, od czasu do czasu mieszając.

W czasie, kiedy pulpety się gotują, przygotować makaron. Makaron pełnoziarnisty ugotować al dente wg przepisu na opakowaniu. Marchew i cukinię pokroić na plasterki/makaron i zblanszować w lekko osolonym wrzątku – marchewkę 2 minuty, a cukinię przez 1 minutę. Odcedzić.

Na talerze nałożyć 1/4 makaronu pełnoziarnistego, 1/4 makaronu marchewkowego i 1/4 makaronu z cukinii. Następnie odkryć kotlety, spróbować sos, czy jest odpowiednio doprawiony i ewentualnie dodać trochę soli, jeśli potrzeba. Na każdą porcję wyłożyć 1/4 mięsnych kulek i polać sosem pomidorowym. Udekorować bazylią.

spaghetti

1 porcja to ok. 510kcal, węglowodany: 43g, białko: 31g, tłuszcz: 24g

Informacje dla diabetyków: w porcji znajduje się 4,3WW i 3,4WBT

Smacznego!

You may also like

3 komentarze

Zielona Esencja 20 stycznia, 2018 - 9:51 pm

W końcu będę mogła odmienić moje nudne spaghetti 🙂 Dziękuję za przepis!

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 21 stycznia, 2018 - 5:42 am

Odmieniaj 🙂 w kuchni nie powinno być nigdy nudno!

Odpowiedz
Makaron z grochu i pesto z botwinki - Dietolog 16 lipca, 2018 - 5:13 pm

[…] czy marchewki i warzywa gotuję al dente (czyli na pół twardo). Zobaczcie tutaj moje ulubione spaghetti z klopsami w sosie pomidorowym. Tym razem sięgnęłam po makaron z grochu. Według mnie to świetna alternatywa dla tradycyjnego […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz