„Zabawa w uważność”, czyli mindfulness dla dzieci – recenzja książki i konkurs

by dietolog
„Zabawa w uważność. 60 oryginalnych gier i zabaw. Mindfulness i medytacja dla dzieci, młodzieży i rodzin” autorstwa Susan Kaiser Greenland to świetna pozycja dla rodziców, jak również dla osób pracujących z dziećmi. Książka zawiera wiele inspiracji, jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami i natłokiem bodźców jakim jest bombardowane. Zobacz jak rozpocząć przygodę z mindfulness dla dzieci.

Jeśli wyobrażacie sobie, że ta książka spowoduje, że Wasze dziecko godzinami będzie medytowało i da Wam święty spokój, to się obudźcie i przestańcie marzyć. Chociaż na krótką chwilę z pewnością się uda, do czasu kiedy straci zainteresowanie lub się znudzi. „Zabawa w uważność” Susan Kaiser Greenland to książka wprowadzająca w świat mindfulness dla dzieci, młodzieży i całych rodzin poprzez zabawę. Ćwiczenia prezentowane w książce dalekie są od praktyk tybetańskich mnichów, którzy są uznawani za mistrzów medytacji i godzinami siedzą bez ruchu. Dodam jeszcze, że te praktyki uważności i medytacji nie są związane z żadną religią. Medytacje dla dzieci i techniki uważności można wprowadzać mimochodem, poprzez zabawę. Jest to niezwykle pomocne i dla osoby dorosłej, która próbuje (kolokwialnie powiem) „zapanować” nad dzieckiem i dla dziecka, w którego wnętrzu dużo się dzieje.

zabawa w uważność mindfulness dla dzieci

Czym jest uważność?

Najbardziej znane określenie uważności pochodzi z programu MBSR, którego twórcą jest Jon Kabat-Zinn i jest to świadome kierowanie uwagi na chwilę obecną, bez oceniania. Rok temu miałam przyjemność sama uczestniczyć w takim programie, dzięki któremu uspokoiłam swój umysł i udało mi się zredukować stres, a miałam go wówczas sporo. Okazało się, że poprzez praktykę uważności, stałam się spokojniejsza, pogodniejsza, przestałam się stresować rzeczami na które nie mam wpływu. Oczywiście był to proces, który trwał kilka tygodni, a nawet rozpoczął nowy etap w moim życiu (trwający do dzisiaj), nie mniej jednak na własnej skórze mogłam się przekonać o potędze uważności i medytacji. Stąd też chętnie sięgnęłam po lekturę „Zabawy w uważność”, żeby powoli wprowadzać techniki ćwiczenia uważności i mindfulness dla dzieci w naszą codzienność.

Zabawa w uważność – od czego ją zacząć?

Niezależnie od tego, czy już mieliście doświadczenia z mindfulness czy dopiero zaczynacie tą przygodę, zacznijcie od siebie. Książka jest wprost przepełniona informacjami. Nie da się jej połknąć w dwa wieczory, mimo że ma niespełna 200 stron. Trzeba czytać powoli, po kawałku i samemu to „przetrawić”. Najpierw Wy musicie się przekonać do mindfulness i dopiero wtedy zaproponować ćwiczenia dzieciom. Dzieci mają naturalne detektory autentyzmu i jeśli zobaczą, że to co robicie i proponujecie dla Was ma sens, przyłączą się i będą z Wami ćwiczyć. W przeciwnym razie, wątpię żeby udało się komukolwiek zainteresować dzieci ćwiczeniem uważności. Wspólnie – znaczy w grupie (ja i dziecko to już grupa). W grupie łatwiej się ćwiczy, wspólne przeżywanie i współodczuwanie potęguje doznania.

Zatem jeśli to pierwsze spotkanie z mindfulness, proponuję najpierw na spokojnie przeczytać całą książkę testując ćwiczenia na sobie. Warto to poczuć, zanim zaproponuje się ćwiczenia dziecku. Nie da się zapamiętać wszystkich ćwiczeń, dlatego przed ćwiczeniami, warto wrócić do książki i się przygotować – jeszcze raz przeczytać instrukcję ćwiczenia, przemyśleć jak ją przekazać dziecku i nie czytać, a instruować dziecko własnymi słowami. Wtedy ćwiczenia mają większe szanse powodzenia. Na początku to trochę zachodu, jednak z biegiem czasu, wszyscy przyzwyczajają się do ćwiczeń, oswajają się z nimi i wiedzą już co robić.

Jak często ćwiczyć uważność?

Dzieci nie muszą praktykować uważności przez długi czas, żeby czerpać z niej korzyści. Dorośli w sumie też, byle robili to regularnie. Jednak najlepiej, jeśli w ciągu dnia mimochodem w trakcie zabawy pojawią się ćwiczenia. Powtarzanie jest bardzo ważne. Regularne powtarzanie krótkich ćwiczeń daje najlepsze efekty.

Teoria teorią, ale jakie to są ćwiczenia? Czym jest mindfulness dla dzieci?

Książka zawiera zabawy, podczas których zwraca się uwagę i skupia na konkretnych rzeczach, na przykład na oddechu czy ruchu. Niekoniecznie są to ćwiczenia w bezruchu, bo dzieci nie lubią być unieruchamiane. Ćwiczenia uderzają do wyobraźni dzieci i dzięki temu chętniej są wykonywane, na przykład taki „zamek błyskawiczny”, zobaczcie sami.

zabawa w uważność mindfulness dla dzieci

To mit, że medytować można tylko w bezruchu. Zabawy ruchowe także mogą być praktyką uważności, ważne jest jak zostaną poprowadzone.

zabawa w uważność

Czy ta książka jest dla każdego?

Myślę, że nie. Ale na pewno przyda się każdemu, kto jest otwarty na odczuwanie siebie i pracę nad sobą, a także każdemu, kto opiekuje się dziećmi. Ja jestem pod wrażeniem siły mindfulness. Tak jak kropla drąży skałę, tak krótkie ćwiczenia mogą spowodować duże pozytywne zmiany w naszym życiu. Warto spróbować i dopiero wtedy się wypowiadać, zatem jeśli macie ochotę przetestować i sprawdzić na własnej skórze, sięgnijcie po tą książkę. Możecie ją nabyć w sklepie wydawnictwa Galaktyka, o tutaj, albo też wziąć udział w konkursie na moim profilu Facebook. Zasady są proste. Wystarczy napisać pod postem konkursowym dlaczego książka ma trafić do Was. Wybiorę 2 najciekawsze odpowiedzi i „Zabawa w uważność” poleci do tych osób.

 

REGULAMIN KONKURSU „ZABAWA w UWAŻNOŚĆ” NA MOIM PROFILU FB
 1. Organizatorem konkursu jest Angelina Ziembińska, autorka bloga Dietolog.
 2. Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Galaktyka.
 3. W konkursie może wziąć udział każdy, kto jest fanem profilu Dietolog na Facebooku i poprawnie wykona zadanie konkursowe.
 4. Zadanie konkursowe polega na umieszczeniu pod postem konkursowym komentarza z uzasadnieniem, dlaczego książka powinna trafić do osoby komentującej.
 5. Konkurs trwa od 08 do 15 lipca 2018.
 6. Konkurs nie jest grą losową. Wygrają najbardziej kreatywne komentarze wybrane subiektywnie przez organizatorkę.
 7. Nagrody to 2 książki „Zabawa w uważność. 60 oryginalnych gier i zabaw. Mindfulness i medytacja dla dzieci, młodzieży i rodzin” Susan Kaiser Greenland wyd. Galaktyka
 8. Wyniki zabawy zostaną ogłoszone do czwartku, 19 lipca 2018. Wpis zostanie zaktualizowany o wyniki zabawy. Decyzja wyboru wygranych jest nieodwołalna.
 9. Zwycięzcy w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników powinni przesłać do organizatora swój adres korespondencyjny za pomocą wiadomości prywatnej na Facebooku. Po tym terminie nagrody przepadają.
 10. Nagrody zostaną wysłane w ciągu 10 dni od przesłania adresu korespondencyjnego.
 11. Wysyłka jest możliwa jedynie na terenie kraju (Polska), nie ma możliwości wysłania nagród za granicę.
 12. Dane osobowe (imię, nazwisko, adres) przetwarzane będą w celu komunikacji z Uczestnikami oraz w celu przekazania Nagrody Zwycięzcom Konkursu i ogłoszenia wyników Konkursu.
 13. W sprawach nie dających się przewidzieć i nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyduje Organizator.

You may also like

Zostaw komentarz