7 DNI NA DETOKS. PROGRAM CLEAN 7 – recenzja książki i konkurs

by dietolog

Właśnie skończyłam lekturę książki „7 dni na detoks. Program Clean 7. Jak zdrowo oczyścić organizm i przywrócić mu równowagę” Alejandro Jungera. Chcecie poznać moje przemyślenia na temat lektury?

Alejandro Junger to lekarz kardiolog, który opracował swój autorski model leczenia łączący medycynę konwencjonalną i ajurwerdyjską z elementami postu przerywanego. W swojej książce „7 dni na detoks. Program Clean 7. Jak zdrowo oczyścić organizm i przywrócić mu równowagę” opisuje jak dochodził do swoich przekonań i jak powstał program CLEAN 7. Lekarz prowadzi swoich pacjentów właśnie tym systemem i jest popularny w Stanach. Ale po kolei.

Medycyna ajuwerdyjska, co to takiego?

Doskonale wiecie, że medycyna konwencjonalna to medycyna Zachodu poparta badaniami i faktami. Medycyna ajuwerdyjska wywodzi się z Indii i jest blisko spokrewniona z medycyną Wschodu. Ajurweda, w dosłownym tłumaczeniu „nauka o życiu”, przedstawia najstarszy całościowy system medyczny mówiący o zasadach zdrowego sposobu życia. Nie jestem specjalistką od ajuwerdy, prawdę mówiąc jakoś nigdy mnie ten temat nie pociągał, ale po przeczytaniu tej książki wiem trochę więcej i całą sobą zgadzam się z ogólną filozofią i z holistycznym podejściem do człowieka.

Ajuwerda jest zaliczana do praktyk medycyny niekonwencjonalnej i uważana za pseudonaukę, ale jako „koncepcja zdrowia i terapii” ma od 1979 roku status oficjalnie potwierdzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W dużym skrócie: starohinduska medycyna oparta jest na 5 żywiołach, z których zbudowany jest świat. Są to: eter (akasa), powietrze (vayu), ziemia (prithvi), woda (ap) i ogień (agni). Ajurweda zakłada, że organizm człowieka jest odzwierciedleniem wszystkich tych żywiołów, które uzupełniają się w ciele tworząc system biologicznych energii. Przy czym jako istoty żywe, ludzie dodatkowo są wyposażeni w prana – pod pojęciem tym rozumie się siłę witalną. Połączenia energii tworzą tak zwane dosze. Są 3 główne dosze i każdy człowiek reprezentuje jedną z nich (książka pomaga określić, którą z dosz się jest). Cała filozofia polega na tym, żeby wszystkie energie były w równowadze.

7 dni na detoks parszywa dwunastka

Dieta CLEAN 7

Znacie może termin „Kuchnia pięciu żywiołów”? Jakiś czas temu w jednej z gazet czytałam jak Małgorzata Kożuchowska przygotowuje kawę pięciu żywiołów i chyba jakąś zupę z dziwnymi przyprawami. Zainteresowało mnie to na chwilę, ale że nie przepadam za tą aktorką szybko przerzuciłam kartkę dalej. I tak mi się to teraz przypomniało, bo gwiazda (oprócz śmierci granej przez siebie bohaterki serialu w kartonach) znana jest również ze zdrowego stylu życia i rygorystycznej diety (tak na marginesie, zdaje się, że ktoś w jej bliskiej rodzinie ma cukrzycę). Dieta ajuwerdyjska to dieta mało przetworzona, oparta głównie na naturalnych produktach, bogata w zioła i przyprawy. Chodzi o to, by uspokoić organizm i dawać mu to, czego potrzebuje – banalne i w sumie każdy to powtarza przy swoich wskazówkach dietetycznych, prawda?

Dieta prezentowana w książce „7 dni na detoks. Program Clean 7. Jak zdrowo oczyścić organizm i przywrócić mu równowagę” jest oparta właśnie na ajuwerdzie. Polega na wyeliminowaniu pewnych grup produktów (jak nabiału, produktów zawierających gluten, cukru i nasyconych tłuszczów). Plan żywienia odrobinę mi pomina dietę dr Dąbrowskiej, gdzie przez kilka tygodni je się tylko niskokaloryczne warzywa i pości. Dieta daje spektakularne efekty w aspekcie utraty masy ciała, jednak długofalowo może bardziej zaszkodzić niż pomóc. W systemie CLEAN 7 też jest element postu i specyficzny rozkład posiłków, ale nie tak rygorystyczny i określony w czasie.

7 dni na detoks przykładowa tabela produktów zalecanych i niezalecanych

W książce znajdziecie tabele i jasno wypisane produkty zalecane i zakazane dla każdej doszy – najpierw trzeba określić, którą z dosz się jest i książka jest w tym pomocna. Uważam, że każdy moment zastanowienia się nad sobą i energią jaką się ma w sobie jest dla nas wartościowy. Im lepiej poznamy własny organizm i uwarunkowania, tym lepiej będziemy z niego korzystać. W książce znajdziecie też konkretny plan posiłków, którego należy się trzymać podczas detoksu. Dieta jest dość rygorystyczna, ale myślę, że dla niektórych osób może być pomocna – przy krótkim stosowaniu (wszak to tylko tydzień) na pewno pomoże ograniczyć wyrzuty insuliny (jest niskowęglowodanowa), zmniejszy uczucie głodu, z pewnością na wadze ubędzie kilogramów. Ja raczej wyznaję zasadę małych kroczków i stopniowych zmian, niż drastycznych cięć.

7 dni na detoks przykładowy harmonogram posiłków

Co mi się w książce podoba?

Trochę bliższa mi się stała medycyna ajuwerdyjska. Z niektórymi terminami spotkałam się pierwszy raz w życiu i wiem, że będę chciała ten temat zgłębić. Tym bardziej, że z zaciekawieniem czytam o chociażby medycynie chińskiej. Generalnie bardzo mi się podoba podejście holistyczne tamtych kultur, gdzieczłowieka traktuje się jako całość. Gdzie umysł i ciało to jedność. Gdzie wszystkie elementy układanki muszą z sobą współgrać, żeby być zdrowym, a nie jak u nas chora tarczyca – endokrynolog, cukrzyca – diabetolog, serducho – kardiolog, bolą stawy – reumatolog, depresja – psychiatra. Nie ma podejścia holistycznego i całościowego. Czasem wszystko z sobą się łączy i np. osoba mająca problemy emocjonalne zajada stresy, w efekcie tyje, rozregulowuje metabolizm, a potem choruje na cukrzycę, z czasem dochodzą problemy kardiologiczne. Na zdrowy rozum można by tej lawinie nieszczęść zapobiec już na początku, ale każdy specjalista zajmuje się tylko swoją działką i nie wychodzi poza swoją specjalizację.

Konkretny plan – lubię proste rozwiązania. Bach – jesteś doszą tą, nie jesz tego, tego, tego, jesz to, to, to i masz plan na 7 dni. Brzmi świetnie i pewnie do wielu osób przemówi. W książce są też przepisy, niektóre fajne, inne mniej. Wiadomo, co kto lubi.

7 dni na detoks przepis na kotlet z indyka i warzyw

Szczególnie podoba mi się prezentowanie w książce podejście do bycia uważnym jako elementu niezbędnego do zachowania zdrowia. Pisanie dziennika, oznaczanie własnej doszy, momenty na zastanowienie się nad sobą – takie drobiazgi, ale pozwalają na nawiązanie kontaku z samym sobą. Wiele naszych problemów zdrowotnych ma początek w głowie. Zadbanie o tę sferę przynosi ulgę (np. w bólu), a także wzmacnia ogólną kondycję organizmu.

Co mi się nie podoba?

Książka jest mocno subiektywna, pisana takim amerykańskim stylem. Łatwo się czyta, ale tych osobistych przemyśleń autora i historii dla mnie jest trochę za dużo. Myślę, że książka jest nie do końca dostosowana do naszego rynku. Niektóre przepisy zawierają trudnodostępne (w moim odczuciu) składniki np. orzechy tygrysie – ja nie wiem co to są. W treści jest też historia firm autora, które dostarczają koktajli i ziół stosowanych w diecie, nie sprawdzałam czy proponowane produkty są dostępne w Polsce.

Czy warto przeczytać „7 dni na detoks. Program Clean 7. Jak zdrowo oczyścić organizm i przywrócić mu równowagę”?

Generalnie uważam, że warto czytać różne pozycje, żeby wyrobić sobie własne zdanie. Dzięki tej książce dowiedziałam się wiele o medycynie hinduskiej i tej specyficznej, wschodniej filozofii dobrobytu w ujęciu holistycznym. To bardzo ciekawe. Lubię takie niekonwencjonalne podejście. Jednak sam program 7-dniowej detoksykacji organizmu do mnie osobiście nie przemawia. Ale ja mam teorię, że zamiast co jakiś czas oczyszczać organizm, warto dbać o niego ciągle. Chociaż z drugiej strony nie jest to takie łatwe. Nie czytałam pierwszej książki autora pt. „Clean”, która jest bestsellerem „New York Timesa” i może w tamtej pozycji koncepcja jest bardziej szczegółowo opisana. Myślę, że metoda Clean 7 będzie miała swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jak wszystkie modne diety. A czy przeczytać, pozostawiam decyzję każdemu z osobna. Ja uważam, że warto czytać i poznawać różne teorie. Czasem przez przypadek można trafić na coś, co zadziała i co sprawdzi się u Was.

KONKURS

Jeśli jesteście zaciekawieni książką, zapraszam Was do udziału w konkursie na Facebooku, który zorganizowałam wspólnie z Wydawnictwem Larum. Do wygrania 3 książki „7 dni na detoks. Program Clean 7. Jak zdrowo oczyścić organizm i przywrócić mu równowagę” Alejandro Jungera. Zadanie konkursowe polega na napisaniu w komentarzu pod postem konkursowym dlaczego książka powinna trafić właśnie do Ciebie? Zabawa trwa do niedzieli, 20.06.2021 do 23:59.

REGULAMIN KONKURSU

 1. Organizatorem konkursu jest Angelina Ziembińska, autorka bloga Dietolog.
 2. Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Larum.
 3. W konkursie może wziąć udział każdy, kto poprawnie wykona zadanie konkursowe.
 4. Zadanie konkursowe polega na umieszczeniu pod postem konkursowym na FB komentarza z odpowiedzią na pytanie: dlaczego książka ma trafić właśnie do Ciebie?
 5. Konkurs trwa w dniach 15-20 czerwca 2021 roku.
 6. Konkurs nie jest grą losową. Wygrają najbardziej kreatywne komentarze wybrane subiektywnie przez organizatorkę.
 7. Nagrodami są 3 książki: „7 dni na detoks. Program Clean 7. Jak zdrowo oczyścić organizm i przywrócić mu równowagę” Alejandro Jungera.
 8. Wyniki zabawy zostaną ogłoszone do 23 czerwca 2021. Wpis zostanie zaktualizowany o wyniki zabawy, a autorzy zwycięskich komentarzy zostaną oznaczony w poście konkursowym na FB. Decyzja wyboru laureatów zabawy jest nieodwołalna.
 9. Zwycięzcy w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników odsyłają do organizatora swój adres korespondencyjny w wiadomości prywatnej. Po tym terminie nagroda przepada.
 10. Nagrody zostaną wysłana w ciągu 10 dni od przesłania adresu korespondencyjnego.
 11. Wysyłka jest możliwa jedynie na terenie kraju (Polska), nie ma możliwości wysłania nagród za granicę.
 12. Dane osobowe (imię, nazwisko, adres, numer telefonu) przetwarzane będą w celu komunikacji z Uczestnikami oraz w celu przekazania Nagród Zwycięzcom Konkursu i ogłoszenia wyników Konkursu.
 13. W sprawach nie dających się przewidzieć i nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyduje Organizator.

You may also like

Zostaw komentarz