TUPOT BIAŁYCH MEW – jak mu zaradzić?

by dietolog
KAC spowodowany jest spożyciem nadmiernej ilości alkoholu, czyli w skrócie zatruciem organizmu. Głównym czynnikiem powodującym boleśnie odczuwanego kaca nie jest alkohol etylowy, lecz zawarty w nim w ilościach śladowych alkohol metylowy w procesie metabolizmu zmieniany na najbardziej szkodliwy kwas mrówkowy.

Dlaczego kac pojawia się dopiero następnego dnia? Odpowiedzialna za to jest wątroba która priorytetowo traktuje etanol. Dopiero kiedy zakończy skomplikowany proces biochemiczny przeróbki etanolu na kwas octowy zajmuje się metanolem. Produktem metabolizmu metanolu jest kwas mrówkowy odpowiedzialny za najcięższe dolegliwości związane z kacem. To jest również odpowiedź na pytanie dlaczego kaca można leczyć strzelając klina. Dostarczenie organizmowi niewielkich ilości etanolu zahamuje na pewien czas rozkładu metanolu. Klin zapobiega gromadzeniu się większych ilości kwasu mrówkowego poprzez opóźnienie rozkładu metanolu. Jest jednak tylko odkładanie dolegliwości w czasie.

Wcale nie trzeba zbyt dużo wypić, by pojawił się kac. Wystarczy pomieszać alkohole (np. najpierw pić piwo, a potem wódkę). Każdy człowiek ma inny metabolizm i inaczej reaguje na alkohol. Gdy źle się czujesz wypróbuj następujące sposoby:

Wypij co najmniej 2 szklanki wody lub soków owocowych, dobry jest też sok z cytryny lub pomarańczy z miodem. Obniży to kwasowość w żołądku oraz podniesie poziom cukru we krwi.

Zjedz kiszone ogórki, kapustę kiszoną albo sok z niej. Pomóc może także kwaśne jabłko. Słone i kwaśne soki zawierają dużo sodu, dzięki czemu zachowują wodę w organizmie. Ponadto płyny te wzmagają pragnienie, a odwodniony organizm chętnie napije się wody. Pij herbatkę miętową i dużo wody przez cały dzień. Dzięki temu nawodnisz organizm i unormujesz trawienie.

Zrób sobie śniadanie z płatków musli, jogurtu, świeżych owoców, orzechów i nasion.  Wyrówna to kwasowość w żołądku oraz poziom cukru, dostarczy też zdrowej potrzebnej energii w sposób niepowodujący gwałtownego wzrostu poziomu cukru.

Wypij musujące wapno z witaminą C – to sposób z dedykacją dla Tomka – musujące kompleksy witaminowe zawierają magnez i potas. Możesz wziąć też tabletki Alka-Seltzer lub Alkaprim – nie bierz paracetamolu, gdyż w połączeniu z alkoholem jest toksyczny i nasila uszkadzające działanie alkoholu na wątrobę.

Jedz dużo świeżych warzyw, owoców, sałatek, a także pieczone ryby, nasiona, orzechy i śliwki. Wszystkie te produkty spowodują utrzymanie stałego poziomu energii.

Zjedz Kiwi. Owoce kiwi powinny zajmować 1 miejsce w apteczce pierwszej pomocy po bujnej nocy alkoholowej. Zawierają enzymy proteolityczne, mogące rozkładać białka, bez względu na niestrawność. Kiwi zawierają także wiele witamin i składników mineralnych. Truskawki – dadzą ci jeszcze więcej witaminy C, która zwalczy „procenty” we krwi. Już pół filiżanki tych owoców może dać ci niemal 50% zalecanej dzianej dawki witaminy C.

Pij też sok pomidorowy – to nieocenione źródło potasu.

Więcej sposobów na złagodzenie przykrych dolegliwości dietą nie znam. Jeśli nic nie pomaga, pozostaje przeczekać, albo zapobiegać i pić z głową. Każdy najlepiej wie jak reaguje na trunki „z prądem” i ile może wypić, by następnego dnia wstać bez bólu głowy… tupotu białych mew…

You may also like

4 komentarze

Cassidy 28 października, 2012 - 7:56 am

Czasy intensywnego picia dawno się u mnie skończyły, a i wtedy na kaca mordercę specjalnie nie narzekałam, ale zapamiętam te rady i podsunę swojemu chłopu jak zaszaleje 😀

Koktajl z truskawką i kiwi wygląda przepysznie!

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 28 października, 2012 - 7:03 pm

Jeszcze mi się przypomniał sposób znajomego z zamierzchłych studenckich czasów, kiedy to wypijał na kaca kawę z coca-colą. Twierdził, że to stawia na nogi, ale ja chyba bym się nie odważyła 🙂

Odpowiedz
butterfly 28 października, 2012 - 5:32 pm

super porady:)

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 28 października, 2012 - 7:04 pm

🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz