CUKRZYCA NA OBCASACH

by dietolog
Projekt, który trzymałam do tej pory w ukryciu wreszcie ujrzał światło dzienne. Poznajcie moje nowe dziecko, jest to książka, poradnik cukrzycowy dla kobiet pt. „Cukrzyca na obcasach”.

„Cukrzyca na obcasach” to poradnik cukrzycowy, który kieruję tylko do kobiet. Możecie mnie oskarżać o dyskryminację, ale faktem jest, że piszą do mnie głównie kobiety. Książka powstała w odpowiedzi na wiele pytań, które otrzymuję poprzez mojego bloga i kanały social media. Mam nadzieję, że udało mi się spełnić Wasze oczekiwania i wypełnić treścią przestrzeń, której bardzo brakowało.

Cukrzyca na obcasach

Dla kogo jest ta książka?

Książkę dedykuję wszystkim kobietom, które mają problemy z metabolizmem węglowodanów. Mój poradnik to spora dawka wiedzy podana w bardzo przystępny sposób. Unikam specjalistycznych pojęć, ale za to używam wielu porównań, przykładów z życia zarówno swojego, jak i moich znajomych kobiet z cukrzycą. Informacje, które przekazuję są zweryfikowane przez Panią Docent Katarzynę Cyganek, doświadczoną doktor diabetolog specjalizującą się w prowadzeniu ciąż cukrzycowych, która na co dzień pracuje w Klinice Chorób Metabolicznych w Krakowie.

Dlaczego piszę akurat dla kobiet? Bo uważam, że my mamy trochę trudniej. Zwykle to na naszych barkach spoczywa dieta całej rodziny, pamiętanie co kto lubi a czego nie, kto jakie leki zażywa i kiedy powinien pójść do lekarza. Wszystko na naszych głowach. W dodatku nasz układ hormonalny jest trochę bardziej skomplikowany niż u mężczyzn. Miesiączkujemy, zachodzimy w ciążę, rodzimy dzieci, karmimy piersią – wszystko to ma olbrzymi wpływ na cukrzycę i na odwrót też, cukrzyca ma wpływ na każdy aspekt naszego życia.

Pamiętam, że kiedy ja sama zachorowałam na cukrzycę byłam autentycznie przerażona. Nie wiedziałam od czego zacząć, skąd czerpać wiedzę, jak się odnaleźć w nowej rzeczywistości i jak zacząć żyć od nowa z tą śmiertelną, nieuleczalną i bezlitosną chorobą. Wtedy taka książka bardzo by mi pomogła. Dlatego szczególnie ją polecam kobietom, które dopiero dowiedziały się, że mają cukrzycę. Bez znaczenia jaką, jedynkę, dwójkę, ciążową – ta książka wiele Wam wyjaśni. Myślę, że również kobiety, które pobyły już trochę ze swoją cukrzycą, także znajdą w tej książce coś dla siebie.

angelina ziembińska

Co jest w środku?

Spójrzcie na spis treści i zobaczcie czego możecie się spodziewać. Jest trochę teorii (ale zapewniam, że bez przesady), dużo praktycznych aspektów życia z cukrzycą i sporo historii z cukrzycą w tle. Na pewno nie znajdziecie w książce instrukcji obsługi pena czy pompy insulinowej, nie piszę o rodzajach insuliny dostępnych na rynku, nie mówię o skomplikowanych wyliczeniach czy ustalaniu bazy. Wszystko to możecie sobie wygooglać albo ustalić z lekarzem.

cukrzyca na obcasach spis treści

cukrzyca na obcasach spis treści

W książce piszę o własnych doświadczeniach, spostrzeżeniach, sporo jest o emocjach, o radzeniu sobie z nimi i z samą cukrzycą. Poruszam też tematy, które są ważne dla diabetyków, ale wokół których urosło wiele stereotypów np. jedzenia podczas świąt i szczególnych okazji, picia alkoholu, sexu, antykoncepcji czy robienia sobie tatuaży. Nie myślcie sobie, że jestem ekspertką we wszystkim, ale mam wspaniałych znajomych, którzy służyli mi pomocą, rozmową i informacjami.

Starałam się, żeby książka była naładowana pozytywną energią. Żeby pokazywała, że z cukrzycą można żyć prawie normalnie. Bo przecież można, choć nie zawsze to łatwe. Cukrzyca to nie jest największe ograniczenie jakie może nas w życiu spotkać. Największe ograniczenia często stawiamy sobie same, zwalając wszystko na cukrzycę. Szczególnie ważny jest dla mnie ostatni rozdział, w którym poprosiłam kilka moich znajomych, by się podzieliły swoim podejściem do życia z cukrzycą. Dzięki nim poznacie zupełnie różne odcienie cukrzycy.

Gdzie można kupić „Cukrzycę na obcasach”?

Książkę wydałam wspólnie z Wydawnictwem Lekarskim PZWL i jest dostępna na stronie internetowej wydawnictwa. Jeśli ktoś życzy sobie podpis w książce, to musi mnie łapać gdzieś w Warszawie 🙂 co nie jest szczególnie trudne.

Cukrzyca na obcasach

W nawiązaniu do wiadomości, które otrzymuję w coraz większej ilości, pomyślę o zakładce na blogu, w której będzie można zamówić książkę z osobistą dedykacją.

„Cukrzyca na obcasach” w poranku TVP3 Łódź

W kilka dni po premierze książki zostałam zaproszona do lokalnej łódzkiej telewizji i podczas porannej audycji przedstawiłam widzom moją książkę. Jeśli chcecie wiedzieć jak wypadłam, wskakujcie w link do nagrania i oglądajcie mnie od 20 minuty: TUTAJcukrzyca na obcasach TVP3 łódź

Pierwsze recenzje

Otrzymałam już kilka pierwszych recenzji, którymi chciałabym się z Wami podzielić. Dwie z nich znalazły się na okładce mojej książki. Dziękuję Pani Doktor Elektrze Szymańskiej-Garbacz i dietetyczce klinicznej Kach Błażejewskiej-Stuhr, autorce rewelacyjnego bloga Mama w Wielkim Mieście. Super, że znalazłyście czas na przeczytanie i przekazanie opinii na temat stworzonych przeze mnie treści. Oto one:

Cukrzyca na obcasach recenzja

Okazuje się, że książka przydaje się też osobom bez cukrzycy, które mają problemy z metabolizmem węglowodanów. Zobaczcie recenzję Marty Płóciennik, autorki bloga Bazyliowy Mus <3

Przeczytajcie recenzję Oli z bloga z Z cukrzycą mi do twarzy , która z cukrzycą dzieli życie od ponad 20 lat. Dziękuję za szczerą opinię i polecenie mojego poradnika, który jak zauważyłaś do końca poradnikiem nie jest 😉

Magdalena Bury z portalu Hellozdrowie.pl napisała: Poradnik „Cukrzyca na obcasach” nie tylko odpowiada na ważne pytania dotyczące objawów, przyczyn i leczenia cukrzycy 1 i 2 typu, ale także podejmuje tematy, których do tej pory nie widziałam w żadnej innej książce dla diabetyków. Dopiero poradnik autorstwa Angeliny Ziembińskiej uświadomił mi, że kobieca strona cukrzycy naprawdę jest trudna. A my nie jesteśmy niczemu winne.

Nie mniej ważne są dla mnie recenzje moich Czytelniczek na Facebooku czy Instagramie, bo to dla Was jest ta książka. Dziękuję Wam za wszystkie wiadomości i komentarze, a to część z nich:

Agata Szczupal-Berberana: Żałuję, że zdiagnozowano Cię trochę później niż mnie, bo ta lektura na początku przygody z cukrzycą byłaby do niej świetnym wstępem. Normalnie napisana, bez przegięcia w żadną stronę. Ani zbyt naukowo, ani zbyt frywolnie. Bo taka też jest cukrzyca. Nie można dać się zwariować, ale trzeba ją traktować poważnie, jak godnego przeciwnika. Najbardziej chyba zapamiętałam zdanie jednej z bohaterek osobistych opowiadań o tym, że każdy ma swoją cukrzycę. To świetne zwieńczenie całej książki, bo tak jest. Każdy ma swoje sposoby, swoje podejście, które trzeba sobie wypracować z czasem. Ale mechanizm choroby i podstawowe pojęcia trzeba znać i Ty świetnie je opisujesz. Dzięki ogromne, że popełniłaś tę pozycję. Przyda się wielu świeżym słodziakom oraz tym otwartym na nowe, może inne od swojego spojrzenie. 👌💙

Marysia JaworskaŚwietnie napisana. Myślę, że to książka faktycznie dla każdego a nie tak jak niektóre zarezerwowane dla pewnych grup wiekowych. Książkę przeczytałam ja, moja mama, młodsza siostra i babcia i była ciekawa dla każdej z nas😍

Sylwia Sarzynska: Przedwczoraj dostałam, wczoraj skończyłam czytać. Więc chyba żadna rekomendacja nie jest potrzebna. Świetna książka, mega mnie zmotywowała do dalszej walki o siebie. Polecam wszystkim z całego serca 😘

Celina Langner: Przeczytałam jednym tchem i sobie popłakałam , ale chyba tego potrzebowałam. Uświadomiłaś mi, że spoczęłam na laura… może nie bardzo, ale na pewno za bardzo. Dziękuję.

Beata Janek: Najlepsza książka jaką do tej pory przeczytałam o cukrzycy. ❤️ Lektura obowiązkowa dla każdego, nie tylko dla chorych na cukrzycę. Mi osobiście otworzyła znacznie oczy na wiele niejasności, których niestety nie otrzymałam w szpitalu, a jestem „świeżym” diabetykiem typu 1, także dziękuję za książkę „Cukrzyca na obcasach” i za wiele cennych rad w niej zawartych jak i za bloga z przepisami, dzięki któremu z mojej kuchni wydobywają się zapachy na całą klatkę, a dzieci chętnie te pyszności zjadają. 

dr Anna Kaczkowska-Śmigiera (moja osobista diabetolog): Fajna książka. Dobra proporcja własnych doświadczeń. Informacje merytoryczne przystępnie napisane, ale na tyle rzeczowo, że brzmią wiarygodnie jak z podręcznika. Słowem gratulacje 🙂 

dr Barbara Soróbka, lekarz diabetolog: „Cukrzyca na obcasach- cukrzycowy poradnik dla kobiet”. Tak swoją książkę zatytułowała Angelina Ziembińska @blogdietolog, ale zdecydowanie nie jest to pozycja wyłącznie dla kobiet! Prosto, przystępnie, momentami wzruszająco o życiu z cukrzycą z perspektywy pacjenta, z uwzględnieniem zaleceń towarzystw naukowych. O tym jak zarządzać chorobą we wszystkich jej aspektach. Powinien ją przeczytać każdy diabetyk, osoby z otoczenia chorych, jak również Ci, którzy na co dzień profesjonalnie zajmują się cukrzycą. Polecam!!!

Zuzia, diabetic_crossfitgirlMam dla Was świetną propozycję książki #cukrzycanaobcasach Poradnik cukrzycowy dla kobiet 👌🤩 W końcu książka, która prawdziwie opisuje życie z cukrzycą ⭐⭐⭐⭐⭐ Wg mnie każda kobieta powinna ją przeczytać. Bardzo fajnie napisana, super się czyta, a wręcz chłonie! Rzeczy, o których nie dowiecie się w standardowych książkach o cukrzycy. Tematy tabu, przykłady z życia słodkich kobiet, od wiedzy merytorycznej przez praktyczną. Bez owijania w bawełnę, koloryzowania – prawdziwe życie z sukcesami i porażkami ❤️💛💚💙💜 @blogdietolog czekam na kolejną 😊👏👌

Monika Pietrzak, pielęgniarka diabetologiczna: Przeczytałam. Jest fajna. Myślę, że jest to na prawde dobra pozycja dla osób z nowym zachorowaniem na cukrzyce. Przede wszystkim ze względu na wątki osobiste, życiowe. Myślę, że dzieki temu ludziom bedzie latwiej uporac sie z diagnozą. Takich pozycji brakuje na rynku. 

Alicja Hojda-Du: Kupione, przeczytane 🙂 Poradnik dla każdej z nas!

Ewa Dygaszewicz: Polecam serdecznie, świetna książka 👍👏🔝

Anna Grudzińska: Książka jest super. Dostałam ją na urodziny od siostry( też diabetyka) i naprawdę, więcej daje niż godzinne wykłady lekarzy którzy edukują.

Kasia Liszcz: Rewelacyjna książka. 

Ania Banach: Przeczytałam książkę! Rewelacja! Polecam wszystkim! Dla mnie wyjątkowa! Ogólnie czytało się ją z takim zainteresowaniem – może inaczej, bo wiedziałam, że pisałaś ją Ty. A zawsze jak czytam jakąś książkę, to pierwsze co robię, to wyobrażam sobie autorkę.

Henryka Rosochacka: Wskazała pani sposób  zgłębiania wiedzy  o cukrzycy . Atutem książki  są rzetelne informacje i umiejętność  ich praktycznego wykorzystania . Wyjątkowo ciekawe ilustracje. Pełen profesjonalizm. Z racji wykonywanego zawodu  (jestem specjalistą  farmacji aptecznej,  obecnie  pracującą emerytką ) i  swego stanu swojego zdrowia, staram się uważnie czytać  opracowani a  na  temat cukrzycy.  Kupuję książki i poradniki o cukrzycy. Życzę więc, żeby Cukrzyca na obcasach ”pojawiła się w biblioteczce wielu osób chorych na cukrzycę i pracowników ochrony zdrowia.

Mam nadzieję, że będziecie dopisywać swoje recenzje w komentarzach albo przesyłać je do mnie poprzez social media. Liczę na to, że podzielicie się wrażeniami i opinią po lekturze z innymi. Z góry dziękuję!

cukrzyca na obcasach konkurs

You may also like

5 komentarzy

Jak zostałam laureatką konkursu "Kryształowy Koliber" - Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków - Dietolog 22 listopada, 2019 - 1:59 pm

[…] doceniona ze względu na to, że w swojej książce pt. ”Cukrzyca na obcasach. Poradnik cukrzycowy dla kobiet” opisuję życie z cukrzycą z perspektywy świadomego pacjenta, podaję przykłady z życia […]

Odpowiedz
Prezenty świąteczne dla diabetyka - 13 świetnych pomysłów na prezent! - Dietolog 5 grudnia, 2019 - 3:02 pm

[…] W tym roku przeczytałam sporo interesujących książek, a jedną nawet napisałam. W pierwszej kolejności polecę Wam zatem książkę mojego autorstwa „Cukrzyca na obcasach. Poradnik cukrzycowy dla kobiet”, którą możecie nabyć w księgarni internetowej PZWL Wydawnictwa Lekarskiego. Piszę w niej o cukrzycy dla kobiet, w sposób jasny, zamieniając medyczny żargon na język dla ludzi. Zapraszam do skorzystania z promocji, w której 0d 02 do 11 grudnia 2019 kupicie ją z 30% rabatem na hasło „dietolog”. Koszt ok. 50 zł. Więcej o książce w tym wpisie. […]

Odpowiedz
Planer rozwoju zawodowego i osobistego - Dietolog 6 sierpnia, 2020 - 8:37 am

[…] zasięgu. Na przykład kiedyś marzyłam, by napisać książkę i ją napisałam (Pamiętacie? Cukrzyca na obcasach). Zaczynam snuć nowe plany. Zarówno osobiste, jak i zawodowe. Wszystkie są ważne, ale […]

Odpowiedz
Ewa Mrożek 2 lutego, 2021 - 1:47 pm

Pragnę kupić książkę jak najszybcieji pokazać mężowi ponieważ on gotuje i trudno mu zrozumieć ,że to co może on jeść ja nie powinnam.Zaczełam gotować dla siebie i ma o to pretensje.Nadmienie ,że jesteśmy 49 lat po ślubiei takie zmiany jak na razie nie za bardzo mu odpowiadają.Ja mam 68 lat mąż 69. Bardzo spodobały mi się Przepisy na posiłki i na ciasta dla diabetyków różne .Bardzo chciałabym je mieć.Pozdrowienia z Krakowa Ewa.

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 8 lutego, 2021 - 11:42 am

Dziękuję za komentarz! Ja gotuję dla wszystkich tak samo. Ewentualnie jeśli wiem, że coś mi nie służy (np. puree z ziemniaków) to tego nie jem, a gotuję sobie garstkę kaszy. Można to wszystko połączyć, a kuchnia osób z cukrzycą, to po prostu zdrowa kuchnia. Życzę dużo zdrówka i kolejnych szczęśliwych lat z mężem 🙂 Pozdrawiam z Warszawy!

Odpowiedz

Zostaw komentarz