Szczupło i zdrowo – nie tylko na wiosnę – dieta Dash

by dietolog
Wiosenne porządki w szafie zmuszają do krytycznej oceny sylwetki zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Siłownie pękają w szwach, a na ścieżkach w parku pojawia się coraz więcej osób biegnących. Obserwując to zjawisko można powiedzieć, że co roku historia się powtarza. Śnieg topnieje, a zimowe lenistwo pozostawia na nas swoje zbędne kilogramy – czy musi tak być? Czy nie łatwiej byłoby utrzymywać zdrową i zrównoważoną dietę przez cały rok, bez zimowych skoków wagi?
Smukła sylwetka to nie tylko walor wizualny, ale przede wszystkim wartość zdrowotna. Nadwaga i otyłość są przyczyną wielu problemów i często, pierwszym krokiem do chorób cywilizacyjnych, m.in. nadciśnienia tętniczego. Zmieniając nawyki żywieniowe, regularnie uprawiając sport i redukując masę ciała można poprawić swoją atrakcyjność, ale co ważniejsze – znacząco wpłynąć na samopoczucie oraz zdrowie.
Dieta DASH – wytyczne dla każdego
Wiedząc, jak ważne są właściwe zasady żywienia, światowej klasy eksperci opracowali specjalną dietę dla osób z nadciśnieniem – Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH). Ich zalecenia okazują się idealne również dla osób nie cierpiących na tę chorobę, ale pragnących zmienić swoje życie. Zasady diety DASH są bardzo proste, a po kilku tygodniach stosowania „wchodzą w krew” i niezauważalnie stają się naturalnym elementem codziennego odżywiania. Twórcy diety zalecają spożywanie 6 porcji produktów zbożowych dziennie, przy czym białe pieczywo i makaron zostają zastąpione przez równie smaczny chleb razowy i brązowy ryż. Stanowczo zwiększyć powinna się ilość spożywanych warzyw i owoców, które stanowią doskonałą przekąskę, deser, czy uzupełnienie głównego posiłku, do którego wybierać należy chude mięsa i ryby. W diecie DASH nie rezygnuje się również z nabiału, tj. chude mleko czy jogurty. Zaleca się zamianę tłuszczy zwierzęcych na roślinne, np. oliwę z oliwek lub olej rzepakowy. Nie trzeba też w pełni rezygnować ze słodyczy – 2 do 3 porcji w tygodniu może osłodzić życie nie wpływając negatywnie na organizm.Twoje SmaDASHne danie
W celu zachęcenia wszystkich do wprowadzania zmian w codziennym jadłospisie, program „Cała Polska leczy nadciśnienie” przygotował specjalny konkurs na SmaDASHny posiłek, gotowany według przepisu opartego o zasady diety DASH. Wystarczy zapoznać się z materiałami edukacyjnymi szczegółowo opisującymi dietę dla nadciśnieniowców, dostępnymi na stronie programu (www.e-medycyna.pl/cpln), oraz stworzyć własny przepis na autorskie danie zgodne z wytycznymi diety. Do wygrania są atrakcyjne nagrody, w tym roczna obecność autorskiego przepisu w menu restauracji Green Way. Do zabawy można włączyć się poprzez aplikację: http://apps.facebook.com/twojedaniedash/.

Lokalne spotkania edukacyjne
W najbliższym 2013 roku, założeniem kampanii „Cała Polska leczy nadciśnienie” jest bycie jak najbliżej Polaków. Z tego też względu, zespół programu odwiedzi różne miasta Polski m.in. Wrocław, Kraków, Bydgoszcz, Poznań, Warszawę oraz Gdańsk, po to, by edukować i zachęcać do zmiany stylu życia. Spotkania, wspierane przez lokalne autorytety w dziedzinie hipertensjologii, jak również władze samorządowe, będą obfitować w najświeższą merytoryczną wiedzę na temat choroby, profilaktyki oraz jej leczenia. Dodatkowo, program zapewni uczestnikom rozmaite atrakcje, gry i konkursy po to, by połączyć edukację z dobrą zabawą. Pierwsze spotkanie odbyło się we Wrocławiu 23 lutego. Kolejne odbędzie się w Krakowie 14 kwietnia. Szczegóły na temat wydarzeń oraz harmonogram wszystkich spotkań znajdą Państwo na oficjalnej stronie kampanii www.e-medycyna.pl/cpln.
Cotygodniowe bezpłatne pomiary ciśnienia
Czasami ciężko jest zmobilizować się do tego, aby stale mierzyć ciśnienie nawet wtedy, gdy posiadamy w swoich zasobach ciśnieniomierz. Dodatkowo wielu z nas ma wątpliwości, czy przeprowadzane samodzielnie pomiary są wykonane poprawnie. Program „Cała Polska leczy nadciśnienie” postanowił o to zadbać i specjalnie dla takich osób przygotował cotygodniowe, bezpłatne Dni Pomiaru Ciśnienia w placówkach medycznych sieci Polmed. Badania będą przeprowadzane w każdy piątek od 11:00 do 14:00 przez profesjonalny personel medyczny, który pokaże jak właściwie przeprowadzać pomiary w domu.

Nie czekaj i rozpocznij walkę o zdrowie!

You may also like

Zostaw komentarz