Kiedy zobaczyłam zapowiedź tytułu “Wygraj z cukrem” byłam przekonana, że to będzie gniot. Wyobraziłam sobie kolejną książkę samozwańczo napisaną przez ludzi zaprzestających jedzenia węglowodanów i żywiących się energią z kosmosu. Bardzo się zdziwiłam, kiedy wzięłam tą książkę do ręki.

Książka “Wygraj z cukrem” to jedna z lepszych pozycji dotyczących cukrzycy, jaką ostatnio czytałam. Autorzy książki są diabetykami. Lars-Erik Litsfeldt ma cukrzycę typu 2, zaś Patrik Olsson cukrzycę typu 1 i doskonale wiedzą jakie aspekty życia z cukrzycą są interesujące dla diabetyków. Serio. Lektura sama się czyta, a autorzy przemycają wiele dosyć skomplikowanych informacji w przystępny sposób.

O czym jest ta książka?

“Wygraj z cukrem” to historia o organizmie, tego jakie reakcje w nim zachodzą po spożyciu określonych grup spożywczych, o diecie, florze bakteryjnej, aktywności fizycznej i o dysfunkcjach spowodowanych cukrzycą, zarówno typu 1, jak i 2. Autorzy skupiają się na tych dwóch typach, ale mimo wszystko rozpatrując je oddzielnie.

“Choroby te bardzo się od siebie różnią, nawet jeśli brzmi to dziwnie – trochę jak wrastający paznokieć i zapalenie ucha. Pomimo to ich skutki są podobne. Podobnie jak wrastający paznokieć i zapalenie ucha, obie przypadłości powodują ból.”

Co prawda i wrastający paznokieć i zapalenie ucha od razu powodują ból alarmując nas, że coś jest nie tak, a cukrzyca (szczególnie typu 2) może ukrywać się latami. Mimo tego, przenośnia ta mi się podoba, zapada w ucho i wydaje mi się, że sama będę jej używać w przyszłości.

wygraj z cukrem

Skrobia oporna i dieta LCHF

Autorzy bardzo dużo miejsca poświęcają diecie, rodzajom węglowodanów, błonnika i ich wpływowi na organizm diabetyka. Według nich, najlepszym połączeniem jest stosowanie diety LCHF (jest to skrót od określenia Low Carb High Fat – dieta nisko węglowodanowa, wysoko tłuszczowa) z dużą ilością skrobi opornej, występującej w strączkach. Prawdę mówiąc, wczorajszy przepis na falafele powstał właśnie pod wpływem tej książki, bo nabrałam ochoty na skrobię oporną.

Co to ta skrobia oporna? Jest to skrobia, której organizm nie potrafi w pełni wykorzystać. Taka skrobia nie jest trawiona i działa podobnie do błonnika, a przy okazji jest bardzo dobrą pożywką dla dobroczynnych bakterii jelitowych. Najwięcej skrobi opornej jest w fasolach i te rekomendują autorzy, ale występuje też np. w ryżu (pod warunkiem, że będzie ostudzony), albo w zimnych ziemniakach. Bardzo ciekawa teoria, potwierdzona domowymi doświadczeniami autorów. Nie są to wyniki dużych badań i każdy z nas może sobie pozwolić na takie testy w domu. Wystarczy analizować i porównywać glikemie po spożyciu różnych produktów spożywczych, wyciągając przy tym wnioski. Powiem więcej, wszystkim byłoby nam o wiele łatwiej, gdybyśmy tak regularnie robili. Na końcu książki znajdują się też przepisy na dania wzbogacające florę jelitową z dużą ilością fasoli czy kapusty. Zainteresował mnie przepis na spód do pizzy z fasoli i na kimchi (koreańska, ostra kiszona kapusta), ale jest tam ich więcej. Maciek z Nie Słodzę Vlog też czytał i On skusił się na chilli con carne.

Aktywność fizyczna diabetyka

Na rynku wydawniczym w końcu pojawiła się pozycja, która rekomenduje trening siłowy dla diabetyków. Jestem tym zachwycona i tą część przeczytałam z wielkim zainteresowaniem, tym bardziej że wielu trenerów nie rekomenduje wysiłku siłowego, ba nawet go odradza. W skrócie, autorzy książki rekomendują niezbyt długie treningi siłowe 3x w tygodniu, z zachowaniem odpowiedniego czasu na odpoczynek i regenerację, plus ewentualnie po siłowym wysiłek aerobowy. Brzmi bardzo racjonalnie, a w treści znajdują się także opisy i propozycje ćwiczeń na różne partie mięśniowe.

wygraj z cukrem

Co mi się nie podoba?

To drobiazgi, ale jest kilka fragmentów w książce, które budzą mój opór. Mimo pozytywnego całokształtu, kiedy przeczytałam (cytuję ze strony 64) “U osób chorujących na zaawansowaną cukrzycę typu 1 (…)“, to musiałam na chwilę odłożyć książkę, żeby ochłonąć. Choć może to wina tłumaczenia, a nie samych autorów. Dla mnie nie ma podziału na cukrzycę typu 2 i bardziej zaawansowaną cukrzycę typu 1. To zupełnie inne choroby. Zawsze mnie złości takie określenie.

Niezbyt entuzjastycznie przebrnęłam też przez historie kolejnych diabetyków, będące świadectwem i potwierdzeniem teorii autorów. Dla mnie osobiście mogło ich nie być, ale niektórzy lubią takie przykłady. W moim odczuciu każdy z nas jest inny i nie ma między nami zero jedynkowego przełożenia.

Podsumowując…

Jeśli masz cukrzycę i zastanawiasz się czy przeczytać tą książkę, to uważam, że warto! Książka jest na prawdę dobra, napisana przystępnym językiem i poruszająca szeroki aspekt żywienia, aktywności fizycznej i nawyków, które mogą Ci pomóc lepiej zarządzać cukrzycą. Książkę możesz kupić online TUTAJ.

KONKURS
Wspólnie z Wydawnictwem Otwartym przygotowałam konkurs dla Czytelniczek i Czytelników mojego bloga, w którym do wygrania są 3 książki “Wygraj z cukrem”.

Wystarczy do wtorku 11 września zamieścić komentarz pod tym postem z odpowiedzią na pytanie:
Dlaczego ta książka powinna trafić do Ciebie?

 WYNIKI ZABAWY

Bardzo dziękuję Wam za udział w zabawie. Wybór nie był łatwy, ale mam tylko 3 książki, więc nie mogę nagrodzić wszystkich. Laureaci właśnie otrzymali ode mnie wiadomość e-mail, a są nimi: Fruda, Agnieszka i Piotr.

Już wkrótce kolejny konkurs. Uchylę rąbka tajemnicy i powiem, że znowu będzie o cukrze. Zaglądajcie na bloga, żeby zabawa Was nie ominęła.

REGULAMIN KONKURSU
 1. Organizatorem konkursu jest Angelina Ziembińska, autorka bloga Dietolog.
 2. Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Otwarte.
 3. W konkursie może wziąć udział każdy, kto poprawnie wykona zadanie konkursowe.
 4. Zadanie konkursowe polega na umieszczeniu pod tym postem komentarza z uzasadnieniem, dlaczego książka ma trafić do Ciebie. Wygrają osoby, które przekonają mnie, że chcą ją przeczytać. Komentarze anonimowe nie będą brane pod uwagę, ze względu na brak możliwości kontaktu, chyba że w treści komentarza zostanie podany adres email.
 5. Konkurs trwa od środy 05 września do wtorku 11 września 2018.
 6. Konkurs nie jest grą losową. Wygrają najbardziej kreatywne komentarze wybrane subiektywnie przez organizatorkę.
 7. Nagrody to 3 książki “Wygraj z cukrem” Lars-Erik Litsfeldt, Patrik Olsson Wyd. Otwarte
 8. Wyniki zabawy zostaną ogłoszone 13 września 2018. Wpis zostanie zaktualizowany o wyniki zabawy, a autorzy zwycięskich komentarzy otrzymają wiadomości e-mailowe. Decyzja wyboru wygranych jest nieodwołalna.
 9. Zwycięzcy w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników powinni odesłać do organizatora swój adres korespondencyjny w wiadomości zwrotnej. Po tym terminie nagrody przepadają.
 10. Nagrody zostaną wysłane w ciągu 10 dni od przesłania adresu korespondencyjnego.
 11. Wysyłka jest możliwa jedynie na terenie kraju (Polska), nie ma możliwości wysłania nagród za granicę.
 12. Dane osobowe (imię, nazwisko, adres) przetwarzane będą w celu komunikacji z Uczestnikami oraz w celu przekazania Nagrody Zwycięzcom Konkursu i ogłoszenia wyników Konkursu.
 13. W sprawach nie dających się przewidzieć i nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyduje Organizator.