Światowy Dzień Cukrzycy 2019

by dietolog
Listopad to miesiąc świadomości na temat cukrzycy. W mediach jest o diabetykach trochę głośniej. Zobaczcie, co się dzieje na naszym „cukrzycowy podwórku” i co ja przygotowałam na Światowy Dzień Cukrzycy 2019. 

Kalendarzowo Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest 14 listopada i jest to największa światowa kampania, której celem jest edukacja i uwrażliwienie opinii publicznej na problem cukrzycy. Swoim zasięgiem obejmuje ponad miliard osób z ponad 160 krajów. Również w Polsce organizacje diabetologiczne organizują wydarzenia z rozmachem.

DEBATA MEDIALNA PTD

7 listopada miała miejsce debata medialna organizowana przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

światowy dzień cukrzycy

W debacie wzięli udział profesorowie ściśle związani z obszarem diabetologii, m. in. prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu; prof. Maciej Małecki, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, były Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego; prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki, Kierownik Kliniki Okulistyki, Wojskowy Uniwersytet Medyczny; prof. Artur Mamcarz – Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Swoje osobiste doświadczenia z cukrzycą opowiedzieli zaproszeni goście – gwiazdy Marta Wiśniewska – tancerka, instruktorka tańca, wokalistka, choreografka, aktorka i prezenterka telewizyjna, Olaf Lubaszenko – aktor filmowy, teatralny, reżyser i producent, wokalista, konferansjer oraz Michał Jeliński – wioślarz, czterokrotny mistrz świata, mistrz olimpijski z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Debata odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia.

Ogólnopolskie Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą PSD

W najbliższy piątek, 15 listopada wezmę udział w Ogólnopolskich Obchodach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, które tradycyjnie już organizowane są przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Tegoroczne obchody będą miały miejsce w hotelu Hotel Sangate Airport przy ul. Komitetu Obrony Robotników 32 w Warszawie.

Zostałam zaproszona do udziału w panelu ekspertów w trakcie tego wydarzenia, więc jeśli też się wybieracie, to z pewnością będzie to okazja do spotkania ze mną, przybicia piątki albo wzięcia autografu do mojej książki. Zdradzę Wam też, że podczas wydarzenia będzie można wygrać kilka egzemplarzy. Jeśli nie uda się Wam wybrać osobiście to zachęcam Was do oglądania streamu na mojacukrzyca.org, Jurek Magiera jak zwykle będzie relacjonował wydarzenie na żywo. Program spotkania i wszelkie informacje dotyczące tegorocznych obchodów są dostępne na stronie PSD.

DŁUŻSZE ŻYCIE Z CUKRZYCĄ

Od tego roku oficjalnie jestem partnerem kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą”, której inicjatorem jest firma Boehringer Ingelheim. W ramach współpracy przygotowałam szereg działań, którymi jestem pewna, że będziecie zainteresowani. Kampania kierowana jest głównie do osób z cukrzycą typu 2, jednak uważam, że każdy diabetyk, niezależnie od typu cukrzycy znajdzie wśród moich propozycji coś dla siebie. Szczególnie, że mam dla Was kilka bardzo apetycznych przepisów!
dłuższe życie z cukrzycą

Najważniejszym aspektem Obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą oraz kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą” jest EDUKACJA. Uważam, że to szalenie ważna sprawa – zarówno edukacja diabetyków ze świeżo rozpoznaną cukrzycą, jak i reedukacja osób z długoletnią cukrzycą. Ważna jest też edukacja społeczeństwa chociażby na temat profilaktyki cukrzycy czy tego jak pomóc diabetykowi np. w sytuacji ciężkiej hipoglikemii z utratą przytomności. Następstwem cukrzycy są groźne powikłania, ostre do których należą hipoglikemia, cukrzycowa kwasica ketonowa i stan hiperglikemiczno-hipermolalny. Nie można też zapominać o przewlekłych powikłaniach cukrzycy, a są to m.in. retinopatia prowadząca do zaburzeń widzenia, cukrzycowa choroba nerek prowadząca do niewydolności i konieczności leczenia nerkozastępczego, neuropatia cukrzycowa będąca często przyczyną zespołu stopy cukrzycowej i amputacji kończyn z jej powodu. Przewlekłe powikłania to także choroby sercowo-naczyniowe przyczyniające się m.in. do przedwczesnego zgonu. Na tle innych krajów europejskich, mamy pod tym względem jedne z najgorszych statystyk. O cukrzycy trzeba rozmawiać. Ciągle powtarzają się te same stereotypy, z którymi warto się mierzyć. Im większa świadomość społeczeństwa, tym większe szanse na lepsze życie dla osób z cukrzycą.

Doskonale wiecie, że moją pasją są kulinaria i żywienie w cukrzycy. Stąd przygotowałam dla Was nowe przepisy, które znajdziecie zarówno na moim blogu, jak również na kanale YT Jurka Magiery mojacukrzyca.tv. Przyznaję otwarcie – miałam już nie robić filmów na mój kanał YT w tym roku, bo jestem w zaawansowanej ciąży i nie jest to dla mnie najlepszy okres, ale dałam się Jurkowi namówić na nakręcenie 4 odcinków na Jego kanał. Dam Wam znać, jak tylko pojawią się filmy. W ramach kampanii promowane też będą materiały video o aktywności fizycznej dla diabetyków. To też szalenie ważny temat!

14 listopada w Gazecie Wyborczej

Jeśli lubicie moje przepisy, to na pewno ucieszy Was kolejna informacja. Przygotowałam dodatek z przepisami dla diabetyków, który będzie załączony do ogólnopolskiej Gazety Wyborczej 14 listopada. To nie żart, cały calusieńki dodatek dla Was ode mnie! Trochę się nad nim napracowałam, ale jestem bardzo zadowolona z przepisów, które przygotowałam – same sztosy! Serdecznie Was zachęcam do zakupu gazety i przetestowania przepisów z dodatku.

Foty mile widziane!

 

O CUKRZYCY I CIĄŻY W MAGAZYNIE DOBRA MAMA

W najnowszej Dobrej Mamie znajdziecie mój tekst o cukrzycy. Ale nie jest to kolejny tekst ogólnie traktujący ciężarówki z cukrzycą jako „cukrzycę ciążową”. Przygotowałam długi i wyczerpujący materiał (na miarę miejsca w magazynie, bo ja mogłabym pisać i pisać). Znajdą tam coś dla siebie zarówno przyszłe mamy z cukrzycą ciążową, jak również z cukrzycą typu 1 czy 2. Artykuł dedykuję wszystkim słodkim ciężarówkom, a w szczególności tym z grupy Ciąża u diabetyków <3 Zachęcam Was do zakupu magazynu i do lektury.

ZAPRASZAM WAS DO OBSERWOWANIA MOICH SOCIAL MEDIÓW

Materiały związane z cukrzycą będą pojawiać się nie tylko na blogu, ale też na moim Facebooku i Instagramie. Obserwujcie mnie, jeśli nie chcecie niczego przegapić 🙂

You may also like

1 komentarz

Sałatka grecka - szybko, prosto, pysznie! - Dietolog 26 marca, 2020 - 12:35 pm

[…] jednak sałatka grecka, coś Wam chciałam przypomnieć. Pod koniec zeszłego roku, przy okazji Światowego Dnia Cukrzycy pisałam Wam, że zostałam partnerem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz