ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY 2020

by dietolog
Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetyków (IDF) i Światową Organizację Zdrowia (WHO) w odpowiedzi na stały wzrost zachorowań na cukrzycę. Światowy Dzień Cukrzycy jest obchodzony co roku 14 listopada, w urodziny Fredericka Bantinga, który w 1922 roku wspólnie z Charlesem Bestem dokonał odkrycia insuliny.

Można powiedzieć, że Światowy Dzień Cukrzycy to największa na świecie kampania uświadamiająca na temat zagrożeń związanych z cukrzycą. Nie ma drugiego takiego dnia, w którym tak mocno naciskano by na tematykę związaną z cukrzycą. Tego dnia pacjenci, organizacje pacjenckie, lekarze, towarzystwa medyków i zwykli ludzie mówią i myślą o cukrzycy. Światowy Dzień Cukrzycy zwraca uwagę na kluczowe kwestie związane z cukrzycą – jej leczeniem, wsparciem diabetyków, ich problemy oraz codzienne aspekty życia z chorobą.

14 listopada ubierz się na niebiesko – kolor cukrzycy

Symbolem świadomości cukrzycy jest niebieskie kółko, które oznacza jedność globalnej społeczności diabetologicznej w odpowiedzi na epidemię cukrzycy. Od wielu lat, w wielu środowiskach (np. w przedszkolach z małymi diabetykami, w firmach związanych ze zdrowiem) wdrażana jest tradycja, żeby tego dnia ubrać się na niebiesko. Podobnie jak w Dniu Autyzmu zakładamy kolorowe skarpetki (nie do pary), tak 14 listopada na znak solidarności z diabetykami załóżmy niebieską bluzkę czy koszulę. To nie kosztuje wiele, a dodatkowo podkreśla, że ten dzień jest ważny, a problemy diabetyków są naszymi wspólnymi problemami. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Koalicji-Cukrzyca (raport z 2019 roku) w Polsce na cukrzycę choruje około 3,5 miliona osób, z czego ponad milion pozostaje niezdiagnozowanych.

światowy dzień cukrzycy blue ring

W kraju, w którym co jedenasta osoba cierpi na cukrzycę, praktycznie każdy z nas zna kogoś, kto choruje na tę przypadłość. Czy to w rodzinie, czy wśród znajomych bliższych lub dalszych słyszymy o osobach z cukrzycą. Niestety będziemy słyszeć o nich częściej, bowiem według wspomnianego raportu NFZ odsetek chorych na cukrzycę rośnie o 2,5% rocznie. W tym roku mamy wyjątkową sytuację związaną z pandemią koronawirusa, kiedy to dostęp do lekarzy i ośrodków zdrowia jest ograniczony i rozpoznaje się dużo mniej (niż dotychczas) chorób przewlekłych. Ale choroby nie zniknęły i to, że nie są wykryte nie znaczy, że ich nie ma. Kto wie, może jest już nas chorych ponad 4 miliony, ale o tym dowiemy się dopiero, gdy świat wróci do normy. Również w dobie pandemii COVID-19, nie możemy zapominać o epidemii cukrzycy, która tylko pozornie przycichła. Również sami diabetycy mniej korzystają z usług medycznych – w sumie to oczywiste, bo należą do grupy podwyższonego ryzyka. Mimo tego, powinni szczególnie dbać o swój stan zdrowia i w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, skorzystać z pomocy np. w formie teleporady, do czego zachęcam wspólnie z partnerami w ramach kampanii „Badaj się i lecz”. Pamiętajmy, że cukrzyca to choroba całego organizmu i wymaga regularnych kontroli, nie tylko glikemii poposiłkowej.

Cukrzyca i pielęgniarki

Każdego roku obchody Światowego Dnia Cukrzycy koncentrują się na dedykowanym temacie. Przyznam szczerze, że dla mnie każdy aspekt życia z cukrzycą jest ważny i wszystkie się przenikają. Jednak co roku któryś z nich zostaje wybrany przez organizatorów do wyeksponowania. W minionych dwóch latach była to rodzina (jako istotny element cukrzycowej układanki każdego diabetyka), wcześniej temat cukrzycy u kobiet. Tematem Światowego Dnia Cukrzycy 2020 jest wsparcie, którego udzielają pielęgniarki diabetologiczne.

Diabetologia rozwija się szalenie szybko i bardzo dynamicznie. Z roku na rok pojawiają się nowe rozwiązania terapeutyczne, sprzęt do monitorowania glikemii i podawania insuliny, nowoczesne leki. Osiągnięcia medycyny oraz szybki postęp technologii pozwalają na indywidualne dostosowanie terapii do potrzeb i trybu życia każdego pacjenta. Cukrzyca przestaje być chorobą, która uniemożliwia realizowanie nam swoich pasji i zainteresowań. Mamy wiele możliwości, by nauczyć się z nią żyć.

Nieocenioną pomocą, nie tylko w zdobywaniu wiedzy i zaznajomieniu się z cukrzycą, są pielęgniarki/edukatorki diabetologiczne. Od samego początku, od rozpoznania cukrzycy, towarzyszą pacjentom w ich drodze. Najpierw tłumaczą zasady diety, samokontroli, uczą techniki podawania insuliny i wspierają pacjentów na wielu płaszczyznach. Są zawsze obok. Zawsze chętne by pomóc, spostrzegawcze i niezastąpione. Czasem dużo łatwiej zapytać pielęgniarkę, niż zadać pytanie lekarzowi. Jako że medycyna stale się rozwija, pielęgniarki diabetologiczne muszą cały czas się kształcić, uczestniczyć w konferencjach szkoleniowo-naukowych i doskonalić zawodowo. Dzięki temu mogą wspierać pacjentów w tym, by byli wyedukowani, zmotywowani, bez przewlekłych powikłań, spełniający swoje marzenia i pasje. Pobierają krew, mierzą ciśnienie, ważą, przypominają o samokontroli, edukują, zwracają uwagę na higienę, szybko zauważają zagrożenie powikłaniami, służą dobrą radą i wsparciem emocjonalnym. Doceńmy ich rolę i zauważmy ich zaangażowanie. Ich wsparcie jest wprost nieocenione, ale czy są docenione? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami. Docenienie przez pacjentów jest najbardziej wartościowe.

Światowy Dzień Cukrzycy w Polsce

Obchody Światowego Dnia Cukrzycy są organizowane również w Polsce. W ramach kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą” powstał także wyjątkowy film pt. „Kontakt”, w którym występują 3 osoby zmagające się z cukrzycą oraz pielęgniarka diabetologiczna. Film mówi o współpracy pacjenta chorego na cukrzycę z pielęgniarką diabetologiczną, co jest istotą tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy. Gorąco zachęcam do obejrzenia video.

 

Inicjatorem kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą” jest firma Boehringer Ingelheim, a jej partnerami są: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, portal mojacukrzyca.org, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, portal cukrzyca.pl oraz blog Dietolog.pl. Honorowy patronat nad kampanią objęły Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Jeśli jeszcze nie widzieliście nowej odsłony strony www kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą”, to koniecznie tam zajrzyjcie. Witryna została totalnie odmieniona. Na stronie znajdziecie podstawowe informacje o cukrzycy, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące cukrzycy typu 2 oraz wiele ciekawych rozmów – podcastów, a także wideo z ekspertami. Na uwagę zasługują także wartościowe materiały edukacyjne, np. Deklaracja 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą oraz ciekawe artykuły na temat cukrzycy. Zaglądajcie tam regularnie, jeśli chcecie być na bieżąco z działaniami kampanii.

 

You may also like

Zostaw komentarz