Jakie badania robić przy cukrzycy? #BadajSieiLecz

by dietolog
Cukrzyca to choroba przewlekła, która wymaga regularnej kontroli nie tylko poziomów glikemii, ale także wielu innych parametrów. To choroba całego organizmu i może to demonstrować wieloma objawami. Cukrzyca rozwija się niezależnie od tego czy akurat mamy pandemię czy nie. Sprawdź jakie badania robić przy cukrzycy. Z tego tekstu dowiesz się kiedy i jakie badania robić rutynowo, a także co badać i gdzie się udać, gdy coś Cię niepokoi.

Równo tydzień temu ruszyła kampania „Badaj się i lecz”. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na to, że niezależnie od sytuacji epidemiologicznej w kraju, nie można lekceważyć chorób przewlekłych. Choroby takie jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, czy choroby płuc nie mijają. Nie można o nich zapominać, przekładać w nieskończoność terminów wizyt lekarskich i czekać, aż niepokojące objawy same miną. Dlatego też przygotowałam dla Was pewnego rodzaju kalendarz badań rutynowych, które są niezbędne w życiu diabetyka. Sprawdź jakie badania robić przy cukrzycy i kiedy wizyta u lekarza jest niezbędna.

Jakie badania robić przy cukrzycy?

Nie ma co przesadzać z ich ilością, ale do prawidłowego prowadzenia cukrzycy niezbędne są regularne badania i wizyty kontrolne. Jeśli tak jak ja chorujesz na cukrzycę typu 1 i wykorzystujesz do terapii pompę insulinową, to sprawa jest jasna. Wizyta u diabetologa raz na 3 miesiące jest niezbędna do otrzymania recept i zleceń na bieżący osprzęt cukrzycowy w (częściowej) refundacji. Raz na 3 miesiące jestem u diabetologa i pamiętam o dodatkowych badaniach. Jakich? Tych zalecanych przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (poniżej wklejam tabelkę wprost z tegorocznych zaleceń):

Jeśli chorujesz na cukrzycę typu 2 lub typu 1, ale nie goni Cię zlecenie na wkłucia, wizyty u diabetologa mogą być rzadsze (np. raz na pół roku). W międzyczasie leki może wypisać lekarz pierwszego kontaktu – tylko musi mieć aktualne zaświadczenie od diabetologa. W przychodniach POZ najczęściej można skorzystać z teleporady i otrzymać e-receptę (wystarczy tylko nr PESEL i 4-cyfrowy kod do otrzymania leku). Jednak należy pamiętać o badaniach z tabelki powyżej. Wszystkie są ważne w kontroli cukrzycy i zachwianie któregokolwiek z parametrów może świadczyć o rozwoju poważnych powikłań cukrzycowych. Warto je robić regularnie, dla własnego spokoju i dla własnego zdrowia.

Jeśli jesteś kobietą, warto żebyś zadbała o regularne badania cytologiczne (raz w roku) oraz usg piersi. Nie zaszkodzi także sprawdzić hormony tarczycy (TSH, ft3, ft4). Jeśli jesteś mężczyzną, warto żebyś co roku wykonywał badanie PSA (pozwala na wczesne wykrycie raka prostaty), szczególnie jeśli jesteś po 40-tce.

Kiedy bezwzględnie udać się do lekarza?

W ostatnich miesiącach wyraźnie spadła liczba nowych rozpoznań, a także liczba hospitalizacji z powodu niewydolności serca, zawału serca, udaru mózgu, czy innych chorób m.in. nowotworów. Konsekwencje opóźnienia diagnostyki lub przerwania leczenia chorób przewlekłych mogą być bardzo poważne. W Polsce zdecydowanie więcej osób umiera z powodu zawałów serca czy udarów mózgu, niż z powodu zakażenia koronawirusem (choć też nie można go lekceważyć).jakie badania robić przy cukrzycy

Jeśli wystąpią u Ciebie jakiekolwiek niepokojące objawy – ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, niedowład kończyn, ostry ból brzucha, splątanie i złe samopoczucie, duszność czy silne osłabienie trwające kilka dni – bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem. W sytuacjach nagłych, wezwij pogotowie. Jeśli uważasz, że sytuacja nie jest poważna, ale jednak niepokoją Cię objawy, skorzystaj z teleporady i porozmawiaj z lekarzem pierwszego kontaktu. W przypadku telekonsultacji warto się do niej przygotować, tak aby była ona jak najbardziej efektywna. Warto wypisać wszystkie objawy, dolegliwości, potrzeby (np. dotyczące kontynuacji leczenia i otrzymania e-recepty na konkretne leki) oraz wątpliwości i pytania do lekarza. Placówki ochrony zdrowia są zobligowane do zachowania odpowiedniego rygoru sanitarnego. Jeśli konieczna jest wizyta w placówce, nie należy lekceważyć takiego zalecenia.

 

Kampanię „Badaj Się i Lecz” tworzy koalicja wielu organizacji pacjentów: Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF, Fundacja Udaru Mózgu, Stowarzyszenie „Udarowcy. Liczy się wsparcie”, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej SED, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc „Oddech”, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc oraz prowadzących portale: mojacukrzyca.org, cukrzyca.pl i dietolog.pl. Honorowym patronatem objęły ją: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Partnerem wspierającym kampanię jest Boehringer Ingelheim.

Przy okazji, chciałam wspomnieć o jeszcze jednej akcji  – Zadbaj o serce w swojej rodzinie” realizowanej w ramach kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą”. Dzięki akcji mieszkańcy kilkunastu miast w Polsce będą mieć możliwość zapoznania się z wytycznymi dotyczącymi profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych. A co ważniejsze – dowiedzą się, jak zmodyfikować swoje dotychczasowe nawyki, by długo cieszyć się zdrowym życiem w rodzinie. Działania edukacyjne obejmą swoim zasięgiem miasta, które na mapie Polski układają się w kształt serca. W 2020 roku będą prowadzone w 8 lokalizacjach: Działdowie, Włocławku, Suwałkach, Siemiatyczach, Zielonej Górze, Olsztynie, Toruniu, Białymstoku. Organizatorzy akcji zachęcają wszystkich do czerpania wiedzy w zakresie profilaktyki udarów, migotania przedsionków i cukrzycy typu 2 na stronach kampanii. Polecam STOP UDAROM oraz DŁUŻSZE ŻYCIE Z CUKRZYCĄ. Tym bardziej, że cukrzyca typu 2 znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych.

Migotanie przedsionków

Najczęstszym zaburzeniem rytmu serca i główną przyczyną udarów mózgu jest migotanie przedsionków. Ryzyko jego wystąpienia rośnie wraz z wiekiem i dotyczy niemal 1⁄4 osób po 65. roku życia. W Polsce cierpi na nie około 600-700 tysięcy osób. Najbardziej niepokojące objawy migotania przedsionków to szybkie i nieregularne bicie serca, palpitacje, uczucie dyskomfortu lub bólu w klatce piersiowej, zawroty głowy i omdlenia, nadmierne pocenie się oraz nudności, duszność, uczucie zmęczenia czy osłabienie wydolności fizycznej. W czasie migotania, przedsionki zamiast systematycznie i rytmicznie się kurczyć, jedynie drgają. To powoduje, że krew tylko częściowo przedostaje się z nich do komór a zalegając w przedsionkach tworzy skrzepliny. Jeśli taka skrzeplina wydostanie się z serca i trafi do krwiobiegu, może dotrzeć do mózgu, zablokować tętnicę i spowodować udar.

Udar mózgu 

Udar mózgu to pierwsza przyczyna trwałej niepełnosprawności Polaków po 40. roku życia i druga pod względem częstości przyczyna zgonów. Co roku dotyka on w naszym kraju około 80-90 tys. osób, a u niemal 30 tys. powoduje zgon. Ryzyko wystąpienia udaru mózgu znacznie zwiększają schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Wśród czynników ryzyka znajdują się także cukrzyca, otyłość, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu czy palenie tytoniu. Udar mózgu nie boli, dlatego chorzy często bagatelizują pierwsze objawy. A są to najczęściej:

Utrudniona mowa,
Dłoń/ręka opadająca,
Asymetria ust.
Reaguj zatem natychmiast i jeśli tylko zauważysz u siebie podobne symptomy, dzwoń pod numer 112/999.

 

You may also like

7 komentarzy

OliwiaR 6 października, 2020 - 8:42 am

Badania są bardzo ważne, zwłaszcza jeśli zmagamy się w jakimiś chorobami. Trzeba wszystko kontrolować, ale przede wszystkim o siebie dbać, ponieważ wszystko może mieć wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie.

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 6 października, 2020 - 10:12 am

Dokładnie tak Oliwia 🙂 Dzięki za Twój komentarz.

Odpowiedz
ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY 2020 - Dietolog 14 listopada, 2020 - 10:06 am

[…] z pomocy np. w formie teleporady, do czego zachęcam wspólnie z partnerami w ramach kampanii „Badaj się i lecz”. Pamiętajmy, że cukrzyca to choroba całego organizmu i wymaga regularnych kontroli, nie tylko […]

Odpowiedz
migdał 21 listopada, 2020 - 8:09 pm

moja mama ma jeszcze straszliwy problem z oczami ogólnie jest spoko, ale własnie zastanawiamy się czy to aby nie zaćma. Cóż trzeba bedzie sie wybrać do odpowiedniego lekarza. najlepiej do jakiegoś miejsca, trzeba dbam o oczy, zwłaszcza jak ktoś jest w podeszłym wieku, to jest to bardzo potrzebne.

Odpowiedz
iliada 10 lutego, 2022 - 7:55 pm

Przede wszystkim regularne badania krwi i moczu, ja jeszcze odstawiłam alkohol, bo miałam z tym problem, na szczęście bardzo pomógł mi sprawdzony psychiatra-gabinet dzięki któremu całkowicie wyszłam z problemu nałogowego, za co mu naprawde dziękuję 🙂 Teraz problem cukrzycy nie sprawia aż takiego dużego problemu 🙂

Odpowiedz
ilona 4 października, 2022 - 2:04 pm

Regularne badania są bardzo ważne. Ja ostatnio znalazłam dobrą hurtownię medyczną i zamówiłam tutaj kilka potrzebnych produktów medycznych

Odpowiedz
Badania laboratoryjne i pobranie krwi w domu - test aplikacji Home Lab - Dietolog 3 lipca, 2023 - 9:25 am

[…] że akurat planowałam zrobić sobie badania. Chorując na cukrzycę, warto regularnie wykonywać badania kontrolne, żeby nie przeoczyć niczego niepokojącego. Będąc zdrowym również (w myśl zasady, że nie ma […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz