Do niedawna najprostszym sposobem sprawdzenia czy masa ciała nie jest zbyt duża było obliczenie wskaźnika BMI. Jest to podstawowy miernik, którego używa wiele osób, jednak czy na pewno mówi prawdę? BMI uwzględnia jedynie masę ciała bez podziału na tkankę mięśniową, kostną, tłuszczową i wodę, a to właśnie ich odpowiednie proporcje bywają kluczowe w określeniu czy waga jest prawidłowa.

Weźmy na przykład kulturystę, którego ciało składa się głównie z mięśni, które są trzy razy cięższe niż tłuszcz, którego ma niewiele. Jego BMI może być zbyt duże, ale czy to oznacza, że musi się odchudzać? Zdecydowanie nie. Na pewno jego forma będzie o wiele lepsza od formy zgarbionego informatyka, który stroni od aktywności fizycznej i mimo, że jego BMI jest w normie, jego organizm jest o wiele bardziej otłuszczony, niż wyżej rzeczonego kulturysty. W dzisiejszych czasach możemy bez większego problemu zmierzyć ilość tłuszczu w organizmie. Wystarczy udać się do pierwszej lepszej poradni dietetycznej albo nawet samemu zaopatrzyć się w domową wagę z funkcją pomiaru składu ciała. Pomiaru dokonuje się bardzo szybko i bezboleśnie, a badanie polega na podłączeniu elektrod, które emitują niewyczuwalny dla nas impuls elektryczny przechodzący przez tkanki ciała. Tkanki wykazują różny opór i na tej podstawie urządzenie określa ilość tłuszczu, wody i mięśni. Rozpoczynając bój o zgrabną sylwetkę i dobre zdrowie, warto sprawdzić skład ciała.

Ile tłuszczu powinno być w organizmie?
Niezwykle ważnym wskaźnikiem jest procentowa zawartość tłuszczu w organizmie – czyli ilość tłuszczu, jaką zawiera nasz organizm. Wszyscy mamy inne kształty, rozmiary i profile dystrybucji tłuszczu w organizmie, a naukowcy starają się uśrednić i obliczyć najkorzystniejsze proporcje składu ciała. Przyjrzyjmy się tabeli wyników i odszukajmy swoją idealną wartość (na zielono). Tłuszczu nie powinno być mniej niż wartości niebieskie, gdyż przeprowadzono wiele badań, które mówią, że tłuszcz w odpowiedniej ilości jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Osoby, które dążą do całkowitego wyeliminowania tłuszczu z organizmu nie wiedzą chyba, że mózg składa się głównie z tłuszczu. Upraszczając zapytam po co komu piękne, umięśnione i bezmózgie ciało?
KOBIETY:
MĘŻCZYŹNI:
Zauważcie także, że kobiety w składzie ciała mają więcej tłuszczu niż mężczyźni. Jest to naturalna broń, w którą wyposażyła nas natura, aby kobiety były w stanie przetrwać okres głodu i jeszcze wykarmić potomstwo. Można także łatwo zauważyć, że wraz z wiekiem zakres odpowiedniego poziomu tłuszczu w organizmie także wzrasta. Jest to związane z tym, że z wiekiem zmienia się gęstość ciała. Podążając tym tropem, można też nawiązać do rodzajów tłuszczu, który występuje w organizmie – tłuszcz podskórny, czyli inaczej najbardziej widoczne fałdki, tłuszcz trzewny, czyli taki który gromadzi się wokół narządów wewnętrznych (z reguły z wiekiem jest go coraz więcej), a także tłuszcz w mięśniach, coś na wzór steku marmurkowego mięśnie przerastają tłuszczem.
Obliczenia obliczeniami, wartości wartościami, ale to wszystko się przekłada na wygląd ciała. Zobaczcie jak wyglądają ciała kobiet i mężczyzn przy konkretnych wartościach procentowych tłuszczu w ich składzie ciała. Zaznaczę, że są to zdjęcia przykładowe i mogą, jednak wcale nie muszą odzwierciedlać Waszej zawartości tłuszczu w organizmie i Waszych sylwetek:

Obrazowo, prawda? Wiedząc ile mamy tłuszczu w organizmie możemy podjąć odpowiednie kroki. Jeśli jest go zbyt wiele, warto rozpocząć proces odchudzania i budowania tkanki mięśniowej. Tak jak w każdej sferze życia również w składzie ciała ważne są odpowiednie proporcje. Dlatego warto znać swój organizm i dbać, by jego proporcje były odpowiednie.

Ilość tłuszczu determinuje pozostały skład ciała. Otłuszczony organizm ma mniej mięśni, gdyż mięśnie są nazwijmy to „opozycją” dla tłuszczu. Im więcej mięśni, tym metabolizm jest lepszy i tłuszczyk się sam spala. Zbyt dużo tłuszczu to nadwaga/otyłość – niekorzystnie wpływa także na szkielet (duże obciążenia). Ponadto tłuszcz wypiera wodę z organizmu. Naprawdę warto kontrolować jego ilość, a znając sytuację wyjściową łatwiej można dobrać zestaw ćwiczeń i dietę dla swojego organizmu. Mam nadzieję, że Was trochę przekonałam do zbadania składu swojego ciała i większą troskę o jego proporcje. Powodzenia w dążeniu do idealnej sylwetki!

Skuteczne odchudzanie z Dietmap