Recenzja książki „Dietetyka sportowa. Co jeść, by trenować efektywnie” i książkowy konkurs nie tylko dla sportowców, ale dla wszystkich, którzy pragną zacząć się ruszać na wiosnę. 

Zwykło się myśleć, że dietetyka sportowa to dziedzina, zarezerwowana jedynie dla sportowców zawodowo uprawiających jakąś dyscyplinę i ich trenerów. A co ze zwykłymi ludźmi, którzy zaczynają swoją przygodę ze sportem, ale nie zawodowo, a rekreacyjnie? Czy w ich organizmach zachodzą inne procesy metaboliczne? Czy oni nie muszą zwracać uwagi na posiłki przed i po treningowe? Gdzie szukać rzeczowych informacji na ten temat?

Z pomocą przychodzą nam mgr Justyna Mizera i dr Krzysztof Mizera, znani specjaliści, pracujący z czołowymi sportowcami różnych dyscyplin. Na pierwszy rzut oka, książka ich autorstwa „Dietetyka sportowa. Co jeść by trenować efektywnie” wygląda dość niepozornie. Przede wszystkim nie prezentuje się jak atlas anatomiczny i encyklopedia w jednym. I to jest olbrzymia zaleta! Często książki dotyczące zagadnienia żywienia i sportu są grube, trudne do zrozumienia, napisane w tak zwiły sposób, że przeciętny człowiek nie jest w stanie tego przetrawić. Ta pozycja jest inna. Niezbyt gruba, napisana klarownym językiem, zawierająca podstawy wiedzy na temat żywienia i sportu. Myślę, że książka przyda się każdemu, kto regularnie uprawia jakąś aktywność i chciałby poprawiać swoje wyniki.

Autorzy w ciekawy i przystępny sposób przekazują informacje dotyczące roli węglowodanów, białek, tłuszczów, napojów i suplementów w organizmie, tłumaczą jakie reakcje zachodzą w trakcie wysiłku, a także obalają mity żywieniowe, mające szczególne znaczenie dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Oprócz wiedzy czysto teoretycznej, w treści wiele przykładów z praktyki zawodowej autorów, no i przepisy! Mnóstwo inspiracji dla każdego, kto chciałby odżywiać się zdrowo.

Oprócz wiedzy czysto teoretycznej, popartej dowodami naukowymi i szeroką bibliografią po każdym większym rozdziale, książka jest też skarbnicą praktycznych wskazówek. Autorzy jako wieloletni praktycy, dzielą się swoim bogatym doświadczeniem i chętnie przytaczają przykłady. Odpowiada mi taka forma przekazywania wiedzy. A prawdziwą wisienką na torcie jest 20 zdrowych i na pierwszy rzut oka smakowitych przepisów na końcu książki. Na pewno część wypróbuję.

Jeśli zainteresowałam Cię tą pozycją książkową i chcesz ją mieć na półce, kup ją tutaj lub weź udział w konkursie poniżej. Zostań jedną z dwóch osób, do których poleci książka.

dietetyka sportowa

KONKURS

Napisz w komentarzu dlaczego ta książka powinna trafić do Ciebie?  Masz czas do poniedziałku 30 kwietnia 2018.

Nagrodami są 2 książki „Dietetyka sportowa. Co jeść aby trenować efektywnie” Justyna Mizera, Krzysztof Mizera wyd. Galaktyka

WYNIKI ZABAWY

Dziękuję wszystkim za komentarze. Zasady konkursu są jednoznaczne i wybraliśmy dwie laureatki.

Książki wędrują do Justyny i Lidki.

REGULAMIN
 1. Organizatorem konkursu jest Angelina Ziembińska, autorka bloga Dietolog.
 2. Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Galaktyka.
 3. W konkursie może wziąć udział każdy, kto poprawnie wykona zadanie konkursowe.
 4. Zadanie konkursowe polega na umieszczeniu pod postem konkursowym komentarza z uzasadnieniem, dlaczego książka powinna trafić do osoby komentującej.
 5. Konkurs trwa od 23 do 30 kwietnia 2018.
 6. Komentarze anonimowe (bez podanego adresu e-mail) nie będą brane pod uwagę.
 7. Nagrody to 2 książki „Dietetyka sportowa. Co jeść, by trenować efektywnie”
 8. Zwycięzcy zostaną wyłonieni w drodze obrad jury złożonego ze mnie i mojego męża, a wyniki ogłoszone do czwartku, 3 maja 2018. Wpis zostanie zaktualizowany o wyniki zabawy. Decyzja jury jest nieodwołalna.
 9. Zwycięzcy w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników powinni przesłać adres korespondencyjny na adres mailowy kontakt@dietolog.pl. Po tym terminie nagrody przepadają.
 10. Nagrody zostaną wysłane w ciągu 10 dni od przesłania adresu drogą mailową.
 11. Wysyłka jest możliwa jedynie na terenie kraju (Polska), nie ma możliwości wysłania nagród za granicę.
 12. Dane osobowe (imię, nazwisko, adres) przetwarzane będą w celu komunikacji z Uczestnikami oraz w celu przekazania Nagrody Zwycięzcom Konkursu i ogłoszenia wyników Konkursu.
 13. W sprawach nie dających się przewidzieć i nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyduje Organizator.