Dieta keto pod lupą – recenzja książki i konkurs

by dietolog
Dieta keto, czyli dieta ketogeniczna to dość kontrowersyjny styl odżywiania, który ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Czy dieta ketogenna jest odpowiednia dla diabetyków? A może dieta ketogenna to tylko krok od kwasicy ketonowej? Na te i na wiele innych pytań odpowiada Jimmy Moore w swojej książce „Dieta keto pod lupą”.

Dieta keto jest rodzajem diety niskowęglowodanowej. Kiedy zawartość węglowodanów w diecie jest bardzo niska, organizm przestawia metabolizm i w celu pozyskania energii zaczyna rozkładać tłuszcz. Taka dieta jest nazywana ketogenną, ponieważ charakteryzuje się wytwarzaniem ciał ketonowych (ketonów), które są produktami ubocznymi metabolizmu kwasów tłuszczowych. Ketony stanowią alternatywne źródło energii, gdy rezerwy glukozy są niskie. Dieta ketogeniczna charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu, umiarkowaną zawartość białka i bardzo niską zawartością węglowodanów, nawet poniżej 30 g dziennie.

dieta keto

W jakim celu stosuje się dietę keto?

Istnieje wiele dowodów na to, że dieta keto niesie z sobą korzyści zdrowotne dla pewnych grup pacjentów. Szczególnie ceniona jest w walce z otyłością, która jest pośrednią przyczyną chorób cywilizacyjnych. Dieta ketogeniczna według niektórych badań jest skuteczniejsza w odchudzaniu niż diety niskotłuszczowe. Oprócz potencjalnych korzyści w postaci utraty wagi i uregulowania poziomu glukozy we krwi, dieta ketogeniczna okazuje się skuteczna w leczeniu padaczki i niektórych chorób neurologicznych. Co ciekawe, pierwsze doniesienia naukowe dotyczące wpływu diety ketogenicznej na ograniczanie napadów padaczkowych pojawiły się prawie 100 lat temu.

Dieta ketogeniczna jest też skutecznym środkiem w leczeniu niektórych nowotworów. Korzystne jej działanie wykazano dla różnych typów chorób nowotworowych, m.in. raka prostaty, okrężnicy, a nawet raka mózgu, takiego jak glejak. Skuteczność diety została udokumentowana zarówno w badaniach z udziałem zwierząt, a także u ludzi, a nawet u pacjentów pediatrycznych. Nie mniej jednak jest to dieta rygorystyczna i skrajnie różna od zalecanych przez gremia dietetyczne zbilansowanych modeli żywieniowych.

Kwasica ketonowa a ketoza metaboliczna

U osób z cukrzycą, kiedy poziom glukozy jest wysoki, we krwi mogą pojawić się ketony w zbyt dużej ilości, a przedłużający się stan może doprowadzić do kwasicy ketonowej. Kwasica ketonowa to ciężki i zagrażający życiu stan, charakteryzujący się zbyt wysokim poziomem glukozy spowodowanym brakiem insuliny, dużą ilością ciał ketonowych i zmienionym poziomem pH we krwi.

Nie wiem czy wiecie, ale ketony są też wytwarzane w organizmach osób zdrowych. Powodem ich powstania może może być post, dieta niskowęglowodanowa czy po prostu dłuższa przerwa między posiłkami. Ketony są produktem ubocznym metabolizmu kwasów tłuszczowych. Służą jako alternatywne źródło energii, gdy zapasy glukozy są niskie. Przy normalnym poziomie glukozy we krwi stężenia ketonów obserwowane podczas ketozy metabolicznej nie są szkodliwe.

Ważne jest, aby zrozumieć, że istnieje duża różnica między ketozą metaboliczną a kwasicą ketonową. Ketoza metaboliczna (przy braku wysokiego poziomu glukozy we krwi) nie powoduje tylu ciał ketonowych i nie wpływa na poziom pH we krwi. W przeciwieństwie do kwasicy ketonowej, ketoza nie jest niebezpieczna. Nawet dla osób chorych na cukrzycę, pod warunkiem, że poziom glukozy we krwi jest pod kontrolą.

Czy osoby z cukrzycą mogą stosować dietę keto?

Niski udział węglowodanów może przyczynić się do lepszego wyrównania cukrów i obniżenia potrzeb organizmu na leki. Jeśli ktoś zmaga się z nadwagą i bezskutecznie próbuje schudnąć, być może potrzebuje właśnie diety keto. Nie jest to łatwa dieta, no i wymaga bardzo dużo uwagi i zaangażowania, a przede wszystkim regularnej kontroli glikemii. Jednak na tej diecie po trudnym okresie adaptacji, pacjenci z reguły pięknie chudną i nie odczuwają głodu. Dieta jest bogata w tłuszcz i białko, zapewniające sytość. Warto porozmawiać o tym pomyśle ze swoim diabetologiem lub dietetykiem, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania takiego sposobu odżywiania. Warto też dowiedzieć się jakie witaminy suplementować stosując tą dietę. W rankingach światowych towarzystw żywieniowych, dieta keto plasuje się na czele najmniej zbilansowanych diet. Mimo tego, w wielu przypadkach jej zastosowanie może mieć sens.

dieta keto

Dieta keto pod lupą

Na rynku wydawniczym pojawiła się właśnie nowa pozycja dotycząca diety ketogenicznej „Dieta keto pod lupą” Jimmy Moore, wyd. Galaktyka. Jest to pozycja napisana przez amerykańskiego blogera, stosującego z powodzeniem dietę ketogenną na sobie. Autor przywołuje też wiele przykładów osób, którym ten model żywienia pomógł w poprawie zdrowia i komfortu życia. Pieczę merytoryczną nad poprawnością medyczną książki sprawował profesor nadzwyczajny w Duke Health Enterprise, dyrektor kliniki Duke Lifestyle Medicine Clinic w Durham dr n. med. Eric C. Westman. O ile sam początek książki mnie nie zachęcił, tak po niezbyt wciągającym wstępie, książka okazała się być całkiem interesująca.

Bardzo spodobała mi się konwencja tej książki. Autor zadaje pytania, a odpowiedzi udzielają 22 eksperci medyczni w swoich dziedzinach z całego świata. Dzięki temu książka daje pogląd na dietę keto z różnych perspektyw medycznych i odmiennych punktów spojrzenia. Polecam wszystkim osobom, które rozważają podjęcie tego rodzaju diety, w książce jest ona opisana szczegółowo i wyczerpująco. Polecam też osobom interesującym się żywieniem, a także żywieniem sportowym, gdyż stan ketozy bywa wykorzystywany w dietetyce sportowej. Osobiście uważam, że taka dieta może znaleźć też zastosowanie w diecie osób chorych na cukrzycę, tym bardziej tych zagubionych, z nadwagą, rozregulowanym zapotrzebowaniem na insulinę (przeinsulinowanych), żeby „zresetować” metabolizm. Ale pamiętajcie, decyzja o modelu odżywiania to indywidualna sprawa, to co będzie dobre dla jednej osoby, niekoniecznie będzie dobre dla innej.

dieta keto

No dobra… ja się dalej relaksuję z książką w ogrodzie, ale mam też coś dla wszystkich, zainteresowanych tą pozycją! A mianowicie konkurs z nagrodą książkową.

 

KONKURS z książką „Dieta keto pod lupą” na FB Dietolog

Jeśli zainteresowała Cię książka „Dieta keto pod lupą”, to teraz jest szansa żeby ją wygrać. Wystarczy polubić post konkursowy na moim Facebooku, a w komentarzu napisać, dlaczego książka ma trafić właśnie do Ciebie.

Zabawa trwa tylko do Wielkiego Czwartku, więc jest to szybka akcja. Powodzenia!

Konkurs rozwiązany. Nagroda wędruje do Magdaleny Majewskiej. Gratuluję.

REGULAMIN 
 1. Organizatorem konkursu jest Angelina Ziembińska, autorka bloga Dietolog oraz profilu FB Dietolog.
 2. Fundatorem nagrody jest Wydawnictwo Galaktyka.
 3. W konkursie może wziąć udział każdy, kto jest fanem profilu Dietolog na Facebooku i poprawnie wykona zadanie konkursowe.
 4. Zadanie konkursowe polega na umieszczeniu pod postem konkursowym na FB komentarza z odpowiedzią na pytanie, dlaczego książka ma trafić do Ciebie.
 5. Konkurs trwa od 15 do 18 kwietnia 2019.
 6. Konkurs nie jest grą losową. Wygra najbardziej kreatywny komentarz wybrany subiektywnie przez organizatorkę.
 7. Nagroda to książka „Dieta Keto pod lupą” J. Moore, wyd. Galaktyka.
 8. Wyniki zabawy zostaną ogłoszone do niedzieli, 21 kwietnia 2019 roku. Wpis zostanie zaktualizowany o wyniki zabawy, a wybrana osoba oznaczona w poście na FB. Decyzja wyboru wygranych jest nieodwołalna.
 9. Zwycięzca w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników prześle do organizatora swój adres korespondencyjny za pomocą wiadomości prywatnej na Facebooku. Po tym terminie nagroda przepada.
 10. Nagroda zostanie wysłana w ciągu 10 dni od przesłania adresu korespondencyjnego.
 11. Wysyłka jest możliwa jedynie na terenie kraju (Polska), nie ma możliwości wysłania nagród za granicę.
 12. Dane osobowe (imię, nazwisko, adres) przetwarzane będą w celu komunikacji z Uczestnikami oraz w celu przekazania Nagrody Zwycięzcy Konkursu i ogłoszenia wyników Konkursu.
 13. W sprawach nie dających się przewidzieć i nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyduje Organizator.

You may also like

Zostaw komentarz