Jak wypożyczyć pompę insulinową na okres ciąży mając cukrzycę typu 1?

by dietolog
Często pytacie mnie jak wypożyczyć pompę insulinową na okres ciąży. Wiecie, że mając cukrzycę typu 1 możecie ją wypożyczyć także na czas planowania macierzyństwa? Z tego wpisu dowiecie się, co trzeba zrobić, żeby otrzymać pompę na okres ciąży. Oprócz czystej teorii, dam Wam też kilka uwag z własnego doświadczenia.

Planujesz ciążę? A może właśnie zobaczyłaś na teście ciążowym dwie grube kreski? Jeśli jesteś diabetyczką, sprawdź jak wypożyczyć pompę insulinową na ten szczególny okres. Odpowiednie poziomy glikemii bliskie tym u kobiet bez cukrzycy są niezwykle ważne w rozwoju płodu. Dlatego chorując na cukrzycę typu 1, warto do ciąży odpowiednio się przygotować i zadbać o możliwie najlepsze wyrównanie metaboliczne. Nigdy nie miałaś do czynienia z pompą, a nie obejmuje Cię refundacja? Kiedy, jak nie teraz? Dzięki pompie będziesz mogła lepiej kontrolować glikemie i dasz lepszy start swojemu dziecku. Mimo początkowego stresu i niepokoju, który możesz czuć, rozważ możliwość skorzystania z programu pompowego dla ciężarnych z cukrzycą typu 1.

Dla kogo jest program pompowy WOŚP?

Program pompowy WOŚP jest skierowany do kobiet chorujących na cukrzycę typu 1, które planują ciążę lub są w pierwszym trymestrze ciąży. Pompa insulinowa wraz z monitoringiem glikemii jest wtedy bezpłatnie wypożyczana na określony (w umowie wypożyczenia) czas.

Niestety do programu pompowego nie kwalifikują się kobiety z cukrzycą typu 2. Nawet jeśli na czas ciąży muszą przejść na terapię insuliną. Również kobiety z cukrzycą ciążową nie mogą wziąć udziału w tym programie.

Jak zgłosić się do programu?

Żeby wypożyczyć pompę z programu pompowego WOŚP należy udać się do jednego ze specjalistycznych ośrodków diabetologicznych, które realizują program. Tu znajdziesz listę tych ośrodków. Z doświadczenia wiem, że warto wcześniej zadzwonić i zapytać o dostępność pomp i modeli, które dany ośrodek oferuje, a także o terminy (czasem terminy wizyt są odległe). Jeśli nie ma aktualnie pomp do wypożyczenia, mimo wcześniejszego zgłoszenia, jeśli minie pierwszy trymestr, ośrodek nie wypożyczy pompy. Ja tak miałam w ciąży z Tymkiem – byłam na liście oczekujących od 8 czy 10 tygodnia ciąży. Ośrodek zadzwonił do mnie na początku 16 t.c. z informację, że mają dla mnie pompę. Okazało się, że jest już za późno na wypożyczenie. Dlatego warto obdzwonić wszystkie okoliczne ośrodki i zrobić wywiad – czy mają pompy, jaki lekarz przyjmuje, jakie mają terminy, popytać o opinie diabetyczki chodzące do tego ośrodka (chociażby przez internet). Polecam Wam grupę FB Ciąża u diabetyków – dziewczyny chętnie dzielą się opiniami i wiedzą. Warto wiedzieć jak najwięcej o miejscu, gdzie będziesz się pojawiać co najmniej raz na miesiąc.

Jeśli ośrodek jest już wybrany, to należy umówić się na wizytę. Na pierwszą wizytę trzeba wziąć ze sobą: skierowanie od dotychczas prowadzącego lekarza diabetologa lub też od ginekologa, badanie potwierdzające ciążę (jeśli jesteś już w ciąży) i wyniki badań. Ciążę u kobiet z cukrzycą typu 1 prowadzą diabetolodzy ze specjalistycznych ośrodków, więc na czas ciąży nie będziesz chodzić do swojego stałego lekarza.

Co znajduje się w wypożyczanym w ramach programu pompowego zestawie?

W ramach programu wypożyczane są pompy Medtronic (Veo 722 lub G640) wraz z ciągłym monitoringiem glikemii. Zatem na określony czas otrzymuje się (wypożycza!) pompę insulinową, glukometr łączący się z pompą, transmiter (małe urządzenie do przekazywania danych z elektrody do pompy) i otrzymuje się nieodpłatnie jednorazowe elektrody do pomiaru glikemii. Pompy nie zawsze są nowe. Pacjentki często oczekują na to, jak inna ciężarna odda pompę i użytkowują je przez określony czas. Pompy powinny być na gwarancji, a wszelkie awarie i problemy są zgłaszane przez pacjentki tak, jakby to one były właścicielkami pompy (są użytkowniczkami).

W ciąży zestawy infuzyjne i sensory/elektrody do monitorowania glikemii są wydawane pacjentkom bezpłatnie. Oczywiście w określonych limitach tj. 10 sztuk wkłuć na miesiąc. Przydział ten przysługuje ciężarnym niezależnie od udziału w programie pompowym. Diabetyczki biorące udział w programie otrzymują także bezpłatnie sensory do ciągłego monitoringu glikemii. Sensory przekazuje diabetolog z ośrodka realizującego program.

Próbowałam się dowiedzieć czy można być na własnej pompie i otrzymywać tylko sensory do CGM, ale okazało się, że nie. A już na pewno nie jest to standardowa procedura. Tym bardziej, jeśli jest się na innej pompie niż Medtronic. Mój Accu Check na czas ciąży leży w szafie, bo korzystam z programu i mam wypożyczoną G640.

A jeszcze rada dla dziewczyn, które odbierają pompę z ośrodka. Weźcie ze sobą jakąś dużą torbę np. papierową. Sprzęt to kilka sporych pudełek, które trudno Wam będzie zabrać „luzem”, a nie zawsze ośrodek dysponuje opakowaniami do przenoszenia. Zadbajcie o to, żebyście (jak ja) nie były zaskoczone na miejscu.

Na jakiej zasadzie pożyczane są pompy?

Przed wypożyczeniem pompy podpisuje się umowę wypożyczenia pompy na określony czas. Na umowie są wszystkie dane osoby wypożyczającej i konkretny termin oddania sprzętu. Dla diabetyczek planujących ciążę jest to z reguły rok – tyle można planować i jeśli w tym okresie nie będzie ciąży, pompa wraca do ośrodka. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę, okres wypożyczenia jest przedłużane do 6-8 tygodnia po porodzie. Dla kobiet, które są w pierwszym trymestrze ciąży, okres wypożyczenia wynosi do 6-8 tygodnia po terminie porodu. Pompę oddaje się w ośrodku konkretnego dnia (lub wcześniej).

Pompy powinny być objęte gwarancją i wszelkie usterki, błędy w działaniu zarówno pompy jak i osprzętu powinny być zgłaszane na infolinię producenta.

Jakie są zalety uczestnictwa w programie pompowym?
  • lepsze wyrównanie glikemii
  • bezpłatny ciągły monitoring glikemii
  • możliwość przetestowania terapii osobistą pompą insulinową dla kobiet z cukrzycą typu 1 w wieku powyżej 26 r.ż., których nie stać na zakup własnej pompy
  • opieka diabetologiczna w specjalistycznym ośrodku dla kobiet w ciąży z cukrzycą

Mając cukrzycę typu 1 ciąża zawsze będzie z kategorii tych podwyższonego ryzyka. Teoretycznie, warto się do niej przygotować, wyrównać glikemie i zadbać o jak najlepsze warunki dla nowego organizmu. Kiedyś już o tym pisałam. Zajrzyjcie w wolnej chwili do wpisu jak przygotować się do ciąży z ct1. Wiem też, że nie zawsze to jest takie łatwe, jakby się mogło wydawać i że zdarzają się różne… wpadki 🙂 Teoria teorią, a życie życiem. Jednak warto się ogarnąć w ciąży i dbać o jak najlepsze wyrównanie. Dla wspólnego dobra mamy i małego człowieka. Pompa insulinowa z ciągłym monitoringiem glikemii jest dobrym narzędziem i ułatwieniem w uzyskaniu tego celu.

CZY WYPOŻYCZENIE POMPY WIĄŻE SIĘ Z HOSPITALIZACJĄ?

Niekoniecznie. Jeśli jesteś na penach i nie miałaś nigdy do czynienia z pompą insulinową, lepiej przygotuj się na kilkudniowy pobyt w szpitalu i intensywne szkolenie z użytkowania pompy insulinowej. Szczególnie jeśli już jesteś w ciąży, nie ma co eksperymentować na własną rękę. Jednak jeśli jesteś pompiarą, albo byłaś, to wystarczy że przejdziesz przez szkolenie w trybie ambulatoryjnym. Ja umówiłam się na spotkanie z pielęgniarką i edukatorką diabetologiczną poleconą przez moją diabetolog. Nie kładłam się do szpitala, ale pewnie gdybym tego potrzebowała, byłaby taka możliwość. Warto rozmawiać ze swoim lekarzem i mówić otwarcie o swoich doświadczeniach, wiedzy, a także o potrzebach.

Powodzenia wszystkim przyszłym mamom z cukrzycą oczekującym przyjścia na świat potomstwa.
Samych dobrych cukrów dziewczyny!

You may also like

6 komentarzy

Magda 1 grudnia, 2019 - 10:18 am

A czy orientujesz się czy można wypożyczyć pompę z tego programu mając swoją z NFZ? Bo miałam nadzieje, że będę miała refundację na same sensory ale z wpisu wynika, że tak nie można.

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 1 grudnia, 2019 - 10:23 am

Ja nie mogłam skorzystać ze swojej pompy, bo mam Accu Checka, a program jest na Medtronicu. Zatem jeśli masz swoją np. Veo 722 albo G640, to myślę że ośrodek nie powinien robić problemów z przekazaniem Ci samych sensorów.

Odpowiedz
Cukierek 3 grudnia, 2019 - 3:04 pm

Ja miałam swoją pompę i powiedziano mi że się nic nie należy chodziło mi o sensory.

Odpowiedz
Ela 11 stycznia, 2020 - 9:07 am

Ja przeżyłam na tej pompie cała ciąże tak mnie uzależniła ze postanowiłam zakupić własna po narodzinach dziecka.
Teraz jak są refundowane sensory warto zapytać czy należy się i kobietom w ciąży. Niestety na temat każdej pomocy jest cicho i nikt się nie chwali. Ja szczęśliwie trafiłam na panią doktor ale to był już 12 t.c. I to drugiej z kolei, gdzie mówiłam lekarzom że staram się o dziecko. Dopiero mnie pani pielęgniarka nawigujaca wypożyczaniem pomp uświadomiła ze można i planować ciąże z tym sprzętem. A jak sama powiedziała nikt nic nie mówi a pompy leżą nieużywane w szafie, i sensory tracą terminy ważności. I prosiła żebym nagłaśniala temat w środowisku.
Pompa miała być wypożyczana z sensorami na czas połogu. Niestety w trakcie jego trwania przyznawanie sensorów zostało odcięte. To było 08.2018 może teraz się coś pozmieniało.
Pierwsza ciąże przeszłam „ na sucho” bez libry bez sensorów. Cukry miałam idealne ale nie było łatwo bo po 30 tygodniu strzelałem palce conajmniej co 2h. Synek zdrowy. Dzisiaj już ma 5lat i dalej wszystko dobrze. Z córka byłam na seniorach, dzieki czemu pozwalam sobie na lekkie odstępstwa dietetyczne. Ale cukry także idealne , chyba najwyżej miałam 180 ale zjadłam beze! Córka zdrowa. Dzisiaj ma 1,5 roku. Ma alergie na białko mleka, jak wynika z naszych obserwacji. Ale w ciąży miałam ogromny problem z cukrami po choćby śladowych ilościach ilościach białka.
Dopisujcie się i szukajcie pomocy, same pytajcie bo nikt nie chwali się pomocą.

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 11 stycznia, 2020 - 9:43 am

Dzięki Ela za Twój komentarz. Tak, mało kto mówi o planowaniu ciąży na wypożyczonej pompie, a w wielu ośrodkach są na stanie, leżą, kurzą się i tracą gwarancję.

Odpowiedz
Poród przy cukrzycy - bez tabu - Dietolog 5 lutego, 2020 - 12:55 pm

[…] blogu znajdziecie posty o cukrzycy ciążowej, o planowaniu ciąży przy cukrzycy typu 1, o tym jak wypożyczyć pompę insulinową z programu pompowego WOŚP czy o karmieniu piersią przy cukrzycy. Zauważyłam jednak, że sam poród przy cukrzycy jest […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz