Uczniowie zmieniają cukrzycę to projekt, który odpowiada na wiele potrzeb najmłodszego pokolenia. To kompleksowy program realizowany w szkołach podstawowych, mówiący o profilaktyce chorób cywilizacyjnych.
Projekt „Uczniowie zmieniają cukrzycę” jest częścią globalnego programu profilaktycznego „Miasta dla zdrowia” (Cities for better health). Od 2014 roku program objął swoim zasięgiem 250 milionów osób w 45 miastach świata. Od 2019 roku program obejmuje także Warszawę i Kraków. Celem projektu jest edukacja uczniów klas 0–6 na temat profilaktyki cukrzycy typu 2 oraz otyłości. Projekt koncentruje się na budowaniu świadomości o właściwych wyborach dotyczących odżywiania oraz aktywności fizycznej. Od dłuższego czasu jestem częścią tego projektu i jestem dumna, ze skali i jego znaczenia.
Dlaczego to takie ważne?
Z badań wynika, że polskie dzieci są zaliczane do najszybciej przybierających na masie ciała w Europie. Jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku nadmierną masę ciała notowano w naszym kraju u mniej niż 10% uczniów. Obecnie już co piąte dziecko w wieku szkolnym (22%) ma nadwagę lub otyłość, będąc tym samym w grupie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2. Dane mówią same za siebie. Wniosek jest jeden. Działania powinny być kierowane do uczniów i nauczycieli, wspierając kształtowanie odpowiednich postaw zdrowotnych już od najmłodszych lat.
Jak „Uczniowie zmieniają cukrzycę”?
Projekt skierowany jest do uczniów klas 0–6 i opiera się na dwóch 45-minutowych lekcjach. Zajęcia prowadzą certyfikowani, doświadczeni edukatorzy diabetologiczni. Scenariusze lekcji zostały dopasowane do wieku dzieci i podstawy programowej. Wzbogacają je broszury edukacyjne, animacje i bajka terapeutyczna. Mamy do dyspozycji różne pomoce naukowe. Przykładowo mówiąc o neuropatii cukrzycowej, dzieci otrzymują rękawiczki ogrodowe – mają one symulować powikłanie cukrzycy, jakim jest zaburzenie czucia. Mówiąc o retinopatii cukrzycowej – dzieci mogą przymierzyć okulary ze specjalnymi naklejkami utrudniającymi widzenie.
Dodatkowo, proponujemy także szereg materiałów dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców i opiekunów. Są to m. in.:
- innowacyjna wystawa 3D narządów narażonych na najczęstsze powikłania cukrzycy.
- animacje i bajka terapeutyczna.
- odpowiednio sprofilowane pod kątem odbiorców materiały edukacyjne (broszury dla uczniów klas 0-3 oraz 4-6, konspekty lekcji, prezentacje, pomoce dydaktyczne, zabawy ruchowe).
Do pracy nad materiałami zostali zaproszeni eksperci z wielu dziedzin, w tym medycyny, edukatorzy diabetologiczni i metodycy. Nadrzędnym celem projektu jest edukacja w zakresie zapobiegania cukrzycy typu 2 i choroby otyłościowej oraz budowanie świadomości, że wybory, których dokonują nasze dzieci w zakresie zdrowego odżywiania czy aktywności fizycznej, mają wpływ na ich życie teraz i w przyszłości.

Innowacyjna wystawa 3D
W każdej szkole, która zgłosi się do programu „Uczniowie zmieniają cukrzycę”, na okres w którym edukatorzy diabetologiczni prowadzą zajęcia, instalowana jest wystawa.
Wystawa składa się z kilku mebli ekspozycyjnych i dwóch roll-upów, na których przedstawiono kluczowe organy najbardziej narażone na skutki cukrzycy. Na każdym meblu znajdują się modele dwóch organów: jeden przedstawia zdrową wersję, a drugi – wersję z powikłaniami (wyjątek stanowią modele mózgu oraz stopy).
Wystawa spotyka się z dużym zainteresowaniem dzieci, a eksponaty prowokują do rozmowy.

- Serce – obok zdrowego serca jest serce po zawale.
- Mózg – eksponat łączy w sobie zarówno zdrowy mózg, jak i mózg po udarze.
- Oczy – prezentowany jest zdrowy narząd wzroku oraz oko z retinopatią cukrzycową.
- Dłonie – zestaw zdrowych dłoni i dłoni dotkniętych neuropatią cukrzycową.
- Nerki – zdrowa nerka oraz nerka osoby chorującej na nefropatię cukrzycową.
- Stopy – aż pięć eksponatów ukazujących stopniowy proces chorobowy: od zdrowej stopy po tę z zaawansowaną stopą cukrzycową.



Na każdym z mebli znajduje się kod QR. Po jego zeskanowaniu za pomocą aparatu w telefonie, możliwe jest wyświetlenie animacji pokazującej proces powstawania powikłań cukrzycy typu 2 w danym narządzie. Każda animacja ma dodatkowo napisy. Animacje są krótkie, trwają nie dłużej niż 3 min każda.
Jak zgłosić szkołę do programu „Uczniowie zmieniają cukrzycę”?
Udział w projekcie dla uczniów i szkół jest bezpłatny. Wymagane jest zgłoszenie ze stronu Dyrekcji. Szkoła, która zgłasza się do programu musi jedynie wyznaczyć koordynatora projektu, udostępnić miejsce dla wystawy 3D, a także ustalić harmonogram, zajęć w porozumieniu z koordynatorem z ramienia programu. Ani szkoła, ani uczniowie nie ponoszą żadnych kosztów. Edukatorzy przyjeżdżają do szkoły z materiałami edukacyjnymi.
Uczniowie szkół, które zgłoszą chęć udziału w akcji, oprócz tego, że uczestniczą w lekcjach prowadzonych przez doświadczonych edukatorów diabetologicznych, otrzymają również dodatkowe materiały edukacyjne, które pozwolą im na utrwalenie informacji.
Więcej informacji na temat całego programu znajdziesz tutaj: strona internetowa programu Uczniowie zmieniają cukrzycę. Pod tym linkiem znajdziesz materiały edukacyjne, broszury i scenariusze lekcji, które są prowadzone w szkołach. Są tam też animacje i bajka terapeutyczna. Jeśli potrzebujesz więcej informacji lub chcesz zadać pytanie dotyczące programu „Uczniowie zmieniają cukrzycę” – skontaktuj się z biurem prasowym projektu: miastadlazdrowia@247.com.pl

Inicjatorami programu „Miasta dla zdrowia” (Cities for better health) są University College London, Steno Diabetes Center Copenhagen i firma Novo Nordisk. Partnerami projektu „Uczniowie zmieniają cukrzycę” są miasto stołeczne Warszawa, miasto Kraków oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES). Projekt otrzymał patronat honorowy Prezydenta Miasta St. Warszawy, Prezydenta Miasta Krakowa, Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz patronaty: Ambasady Królestwa Danii, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, portalu mojacukrzyca.org, Fundacji Najsłodsi oraz Fundacji V4 Sport.


