„Od Ogrodu do Kuchni” – konferencja prasowa

by dietolog
Jak dobrze, ze sezon na owoce jagodowe trwa przez caluteńkie lato! Maliny, truskawki, poziomki, porzeczki, borówki i jeżyny to moje ulubione owoce. W sezonie zjadam je niemal codziennie. W moim ogrodzie rosną bujne krzaczki, z których owoce dosyć często lądują wprost na mojej porannej owsiance. Uwielbiam to! Porządkując bloga i przeglądając zdjęcia, trafiłam na sesję z tegorocznej konferencji prasowej inaugurującej sezon owocowy. Winna Wam jestem relację.

Konferencja została zorganizowana w ramach kampanii promocyjno-informacyjnej pt. „Niezwykłe właściwości zwykłych owoców” realizowanej przez Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. Trzyletni program ma na celu promocję owoców jagodowych, czyli truskawek, malin, borówek i czarnych porzeczek na rynkach Polski, Austrii, Czech, Finlandii i Szwecji oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat tych owoców.

Wydarzenie było symboliczną inauguracją sezonu owoców jagodowych i miało miejsce pod koniec czerwca w autorskiej restauracji Marty Gessler. „Qchnia Artystyczna” mieści się w Zamku Ujazdowskim przy ul. Jazdów 2 w Warszawie.

Podczas spotkania Mirosław Maliszewski – Prezes Związku sadowników RP wraz z Ireneuszem Komorowskim – Prezesem Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej, przedstawili bieżące informacje branżowe, przedstawiając mocne argumenty do jak najczęstszego sięgania po nasze lokalne i super wartościowe owoce jagodowe.

Ja się z wszystkim zgadzam. Po co szukać drogich i egzotycznych źródeł antyoksydantów, witamin i minerałów, skoro na naszym rynku dostępne są smaczne, zdrowe i w sezonie potencjalnie tanie owoce? Istnieje wiele publikacji naukowych na temat występujących w owocach substancji. Naukowcy dowodzą korzystnych właściwości antyoksydantów w neutralizowaniu szkodliwych wolnych rodników, które tworzą się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, stresu, spożywania niektórych pokarmów, działania hormonów, zanieczyszczenia środowiska,  nałogów oraz w wyniku procesów starzenia się organizmu. Antyoksydanty są związkami chemicznymi, które chronią komórki organizmu przed ich uszkodzeniem przez wspomniane wyżej wolne rodniki. Część z nich jesteśmy w stanie wytworzyć w organizmie (endogenne enzymy), a część powinniśmy dostarczyć wraz z pożywieniem (egzogenne). Tym samym szczególnie zachęcam do jak najczęstszego sięgania po owoce jagodowe!

Wszelkie informacje przekazane podczas wystąpień jagodowych ekspertów, jak również pokaz kulinarny oraz warsztaty dekoratorskie podczas których ekspertki od dekoracji i florystyki pokazały jak wykorzystać owoce jagodowe w aranżacji wnętrz były dla mnie niezwykle ciekawym doświadczeniem oraz inspiracją do wykorzystywania owoców jagodowych nie tylko w kuchni.

Własnoręcznie wykonałam ozdobną klatkę dla krzaczka poziomki (mimo, że robótki ręczne nie są moją mocną stroną), pochwalę się jeszcze dumnie, że poziomka (mimo, że mam talent do ususzania roślin) owocowała całe lato, a moja córka Milenka z uwielbieniem czekała na kolejne czerwone owocki.

                  

Zapraszam Was do odwiedzenia strony internetowej kampanii www.power-fruits.eu, gdzie dostępne są różne ciekawostki na temat owoców jagodowych, a także bieżące informacje dotyczące tej smakowitej owocej kampanii. Zachęcam też do śledzenia profilu „Niezwykłe właściwości zwykłych owoców” na Facebooku.

Dla zaostrzenia apetytu jeszcze kilka smacznych propozycji szefów kuchni, dostępnych w degustacji podczas wydarzenia:

You may also like

Zostaw komentarz