Cukrzyca typu 1. Rodzinny poradnik cukrzycowy. Recenzja książki i konkurs

by dietolog
Czy są na sali rodzice małoletnich słodziaków? Dziś coś dla nich, bo jestem świeżo po lekturze książki Karoliny Klewaniec-Wypychacz (mamy Franka, autorki bloga Cukromania) pod tytułem „Cukrzyca typu 1. Rodzinny poradnik cukrzycowy.”

Myślę, że książka „Cukrzyca typu 1. Rodzinny poradnik cukrzycowy” powinna znaleźć się na półce każdej polskiej, słodkiej rodziny. Autorką jest Karolina, blogerka, edukatorka diabetologiczna, mama słodkiego Franka, która w książce dzieli się swoimi doświadczeniami, obawami, problemami, a co najważniejsze – ich rozwiązaniami. Swoje dwa słowa dokłada jej mąż, Marcin, a opiekę merytoryczną nad poprawnością medyczną sprawuje nie kto inny jak prof. Przemysława Jarosz-Chobot. Z jednej strony treść naszpikowana jest fachową wiedzą, a z drugiej codziennością rodziny, w której u dziecka nagle i niespodziewanie zostaje zdiagnozowana cukrzyca. Kiedy choruje dziecko, choruje też cała rodzina.

Karolina i jej Cukromania

Z Karoliną znamy się już od dawna. Zresztą liczba blogów/vlogów/portali cukrzycowych nie jest taka znów duża i większość z nas się całkiem dobrze zna, albo przynajmniej kojarzy. Pamiętam pierwsze wrażenie, jakie mi towarzyszyło kiedy poznałam Karolinę. Miła, sympatyczna dziewczyna o blond włosach, była bardzo przejęta i zdeterminowana żeby jak najlepiej ogarniać cukrzycę swojego jedynego syna. Zrobiłaby dla niego absolutnie wszystko. Choć wtedy najważniejsze były pomiary i wyniki, uciążliwe budzenie w nocy, żeby sprawdzić czy wszystko jest ok. Miała w sobie taki życiowy niepokój, to było prawie jak obsesja, może mania… Cukromania? Od tamtego czasu Karolina przeszła niezwykłą metamorfozę. Własne ambicje i perfekcjonizm wsadziła między książki (w zasadzie to do książki). Zamiast tego z uwagą i wyczuciem nauczyła się budować dobre relacje między sobą, swoim synem i cukrzycą. Syn, mimo że jeszcze mały, zaczyna odnajdować się coraz lepiej w tej cukrzycowej rzeczywistości. Jestem pewna, że wyrośnie z niego fajny i ogarnięty facet. Karolina obficie przytacza sytuacje z życia i daje wiele praktycznych rad, o których nie sposób przeczytać w stricte medycznych podręcznikach.

Emocje rządzą nami…

Cukrzycy towarzyszy bardzo dużo emocji, a jeśli choroba dotyczy własnego dziecka, to te emocje działają podwójnie. Wiem po sobie jak bardzo zmieniają się uczucia i odbiór rzeczywistości po urodzeniu dzieci. Osobiście płaczę na co drugiej bajce, na każdym przedstawieniu w szkole, a czasem jak oglądam rozczulające filmiki z naszymi dziećmi. Dajmy na to, takie „Coco” oglądałam wiele razy (swoją drogą bardzo polecam, przepiękna bajka), a i tak jak się odpowiednio nie przygotuję, łzy na końcu same ciekną mi po policzku. Za pierwszym razem ryczałam jak bóbr. W życiu bym nie powiedziała, że taka będę łatwo-wzruszalna. No ale tak już jest, nosimy w sobie wiele emocji, a cukrzyca dokłada nam wiele trudnych. To choroba przewlekła, nieuleczalna i przez to wyjątkowo dotkliwa. Wszystko się nawarstwia, czasem prowadzi do wypalenia. Karolina dużo pisze o samopoczuciu i podejściu do choroby, a to bardzo ważne zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka.

cukrzyca typu 1

Cukromania od kuchni?

Sięgając po tą książkę, czujcie się też zaproszeni do kuchni Karoliny. W książce znajdziecie kilka oryginalnych, a w moim odczuciu nawet lekko osobliwych (żarcik) przepisów wraz z obliczeniami. Co ważne, przepisy są przetestowane na małoletnim diabetyku i uzyskały pozytywną rekomendację. Tym bardziej mogą się przydać mamom słodkich niejadków. „Chrupiące insekty” jak dla mnie nie brzmią zbyt apetycznie i kojarzą mi się z pieczonymi świerszczami (a wolę świerszcze, gdy są jeszcze żywe i wydają przyjemne dźwięki z gęstwiny trawy w ciepłą letnią noc), ale być może kilkulatek z chęcią zjada takiego robala 😉 Ja nie próbowałam, ale śmiało to sprawdźcie, przetestujcie i dajcie mi znać!

cukrzyca typu 1

Dziękuję za okazję do zmiany perspektywy

Cieszę się, że Karolina przesłała mi egzemplarz swojego dzieła. Przyznam, że przez to mogłam się wczuć w sytuację rodzica małego diabetyka. Cechuje mnie wysoki poziom empatii, ale z pewnością na wiele spraw patrzę zupełnie inaczej i wcześniej nie myślałam o wielu aspektach życia rodzica słodkiego dziecka, które zostały poruszone w tej książce. Zupełnie inaczej jest chorować samemu. Możliwe, że nawet trudniej jest być rodzicem chorego dziecka, odpowiadać za jego życie i zdrowie.

cukrzyca typu 1

Jeśli i Wy macie ochotę na dużą dawkę cukrzycowej wiedzy prosto od zakręconej cukrzycowej matki, albo macie taką potrzebę (bo z reguły po tego typu książki sięga się w określonych sytuacjach), przygotowałam dla Was konkurs na moim profilu FB (przypięty na górze strony). Zajrzyjcie i napiszcie dlaczego książka ma trafić akurat do Was. Spośród komentarzy wybiorę 2 najciekawsze i do ich autorów polecą książki. Jeśli się Wam spieszy, to możecie też od razu udać się na stronę Wydawnictwa PZWL i nabyć książkę drogą kupna o TUTAJ.

REGULAMIN KONKURSU „Cukrzyca typu 1. Rodzinny poradnik cukrzycowy” NA MOIM PROFILU FB
 1. Organizatorem konkursu jest Angelina Ziembińska, autorka bloga Dietolog oraz profilu FB Dietolog.
 2. Fundatorem nagród jest Wydawnictwo PZWL.
 3. W konkursie może wziąć udział każdy, kto jest fanem profilu Dietolog na Facebooku i poprawnie wykona zadanie konkursowe.
 4. Zadanie konkursowe polega na umieszczeniu pod postem konkursowym na FB komentarza z odpowiedzią na pytanie „Dlaczego ta książka powinna trafić akurat do Ciebie?”.
 5. Konkurs trwa od 23 września do 28 lutego 2019.
 6. Konkurs nie jest grą losową. Wygrają najbardziej kreatywne komentarze wybrane subiektywnie przez organizatorkę.
 7. Nagrody to 2 książki „Cukrzyca typu 1. Rodzinny poradnik cukrzycowy” Karolina Klewaniec-Wypychacz, Marcin Wypychacz, prof. dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot, Wyd. PZWL
 8. Wyniki zabawy zostaną ogłoszone do niedzieli, 3 marca 2019. Wpis zostanie zaktualizowany o wyniki zabawy, a wybrane osoby oznaczone w poście na FB. Decyzja wyboru wygranych jest nieodwołalna.
 9. Zwycięzcy w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników powinni przesłać do organizatora swój adres korespondencyjny za pomocą wiadomości prywatnej na Facebooku. Po tym terminie nagrody przepadają.
 10. Nagrody zostaną wysłane w ciągu 10 dni od przesłania adresu korespondencyjnego.
 11. Wysyłka jest możliwa jedynie na terenie kraju (Polska), nie ma możliwości wysłania nagród za granicę.
 12. Dane osobowe (imię, nazwisko, adres) przetwarzane będą w celu komunikacji z Uczestnikami oraz w celu przekazania Nagrody Zwycięzcom Konkursu i ogłoszenia wyników Konkursu.
 13. W sprawach nie dających się przewidzieć i nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyduje Organizator.

You may also like

1 komentarz

Prezenty świąteczne dla diabetyka - 13 świetnych pomysłów na prezent! - Dietolog 6 grudnia, 2019 - 8:09 am

[…] jeszcze na chwilę do tematyki cukrzycowej, to polecam Wam Cukrzyca typu 1. Rodzinny poradnik cukrzycowy autorstwa Karoliny Klewaniec-Wypychacz z bloga Cukromania. Jeśli jeszcze jej nie macie, to jest to […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz