CUKRZYCA niejedno ma imię – magazyn DOBRA MAMA nr 5(57)2019

by dietolog
Zapraszam do lektury mojego artykułu „Cukrzyca niejedno ma imię” w aktualnym magazynie DOBRA MAMA. Piszę w nim o cukrzycy i ciąży w rozumieniu szerszym niż tylko cukrzyca ciążowa.

Listopad to miesiąc świadomości cukrzycy. Mówi się o niej w różnych kontekstach. Ja z racji obecnej sytuacji życiowej (jestem w ciąży), sporo mówię o cukrzycy w ciąży. W artykule pt. „Cukrzyca niejedno ma imię” oprócz wiadomości istotnych dla kobiet z cukrzycą ciążową, poruszam tematy istotne dla kobiet z cukrzycą przedciążową. Uważam, że coraz więcej jest diabetyczek, które decydują się na macierzyństwo i świadomie planują ciążę.

cukrzyca niejedno ma imię

Zarówno cukrzyca typu 1, jak i typu 2 to poważne obciążenie dla kobiety w wieku rozrodczym. Ciąża przy cukrzycy od razu klasyfikuje się jako ciąża podwyższonego ryzyka. Z artykułu dowiecie się o powikłaniach położniczych związanych z cukrzycą, a także jak można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Piszę też o ciąży na penach, bo nie każda z nas decyduje się lub może skorzystać z programu pompowego w ciąży. Oczywiście nie pomijam problemu cukrzycy ciążowej. Wydaje mi się, że kobiety, które dowiadują się o cukrzycy w ciąży są najbardziej łaknące wiedzy, zdeterminowane i zmobilizowane do zmian.

Pisze do mnie wiele dziewczyn, które mają wątpliwości co do otrzymywanych zaleceń. Nie wiedzą co mogą jeść, a z czego powinny rezygnować. Dieta to bardzo ważny aspekt leczenia cukrzycy. Jestem z Wami wszystkimi na co dzień. Identyfikuję się z każdą z Was i jeśli jestem w stanie, to Wam pomagam. Mam nadzieję, że artykuł będzie przydatny zarówno dziewczynom, które przygotowują się do ciąży mając cukrzycę, jak również tym, które już zobaczyły dwie kreski na teście ciążowym.

cukrzyca na obcasach

Cukrzyca na obcasach polecana dla kobiet w ciąży

Bardzo mi miło, że w tym samym numerze DOBREJ MAMY pojawiła się adnotacja o mojej książce „Cukrzyca na obcasach” w Kąciku Czytelnika. Podkreślę jeszcze, że w książce szeroko piszę o cukrzycy i ciąży. Zarówno cukrzycy ciążowej, jak i ciążowaniu z cukrzycą przedciążową w tle. A wierzcie mi, doświadczenie mam spore. Również jeśli chodzi o niepowodzenia ciążowe.

Jeśli artykuł Was zainteresował, zachęcam do poszerzenia wiedzy. Moja książka jest dostępna w sklepie Wydawnictwa Lekarskiego PZWL, a także w wielu innych księgarniach (jest też w Empiku). I zapomnijcie o medycznym żargonie i niezrozumiałym języku, piszę w niej „po ludzku” dla każdej z Was.

dobra mama dietolog ekspert

Jestem zaszczycona, że mogłam kolejny raz wystąpić w Magazynie DOBRA MAMA w roli ekspertki. Szukajcie w dobrych salonach prasowych, a jeśli nie możecie znaleźć w swojej okolicy, zamówcie magazyn online (za jedynie 3,99 zł). Polecam.

You may also like

2 komentarze

Przyszła pompiara :) 30 listopada, 2019 - 7:20 pm

Witam! Właśnie leżę w szpitalu na planowaniu ciąży i wypożyczam pompę z WOŚP. Będzie to moja druga ciąża bo pierwszą również byłam na penach i tak da się! Ale teraz przez tempo życia,dziecko i prace oraz przebytej ciężkie hipoglikemie wolę nie ryzykować. Pozdrawiam.

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 30 listopada, 2019 - 7:48 pm

Super! Gratuluję decyzji i trzymam kciuki!

Odpowiedz

Zostaw komentarz