„Keto detoks” Sara Gottfried – recenzja książki

by dietolog

Recenzja książki Keto Detoks. 4-tygodniowy plan na zrzucenie zbędnych kilogramów i odzyskanie równowagi hormonalnej.

Dieta ketogeniczna z pewnością ma teraz swoje 5 minut. Wiele osób traktuje ją, jako skuteczny sposób na odchudzanie. Ma także swych zwolenników wśród diabetyków, jako metoda na lepsze wyrównanie (albo i pozbycie się) cukrzycy. Jednak osobiście uważam, że jest to dieta trudna i nie sprawdzi się u każdego. Jest to dosyć specyficzny styl odżywiania, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Chętnie sięgnęłam po nowość wprost z Wydawnictwa Znak Keto Detoks. 4-tygodniowy plan na zrzucenie zbędnych kilogramów i odzyskanie równowagi hormonalnej Tym bardziej, że autorka kieruje ją typowo do kobiet, pokazując jak za pomocą diety wspierać odchudzanie i układ hormonalny.

Autorką książki „Keto detoks. 4-tygodniowy plan na zrzucenie zbędnych kilogramów i odzyskanie równowagi hormonalnej” jest Sara Gottfried, dyplomowana lekarka z dyplomem Harvard Medical School i Massachusetts Institute of Technology. Specjalizuje się w prowadzeniu pacjentek z zastosowaniem nowoczesnych metod badania DNA i biomarkerów, sporządzając dla każdej pacjentki indywidualne zalecenia żywieniowe, które wspomagają terapię farmakologiczną (a niekiedy są wystarczające dla poprawy stanu zdrowia). Dr Gottfried jest autorką trzech innych bestsellerowych książek – Sposób na hormony, Dieta 7 hormonów i Younger.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna – oparta  na zmniejszonym spożyciu węglowodanów, średnim spożyciu białek i potężnej dawce tłuszczu, to tak naprawdę nic nowego. Jej pierwsze zastosowanie w warunkach klinicznych miało miejsce ponad sto lat temu, kiedy tej diety użyto do leczenia dzieci z epilepsją. Dzięki takiemu sposobowi odżywiania u wielu dzieci udało się zatrzymać ataki padaczki, lub ograniczyć ich częstotliwość. Dietę stosuje coraz więcej pacjentów z chorobami o podłożu neurologicznym (np. stwardnienie rozsiane, parkinson cze alzheimer). Efektem ubocznym takiej diety w wielu przypadkach jest utrata masy ciała i dlatego ta dieta stała się bardzo modna.

W normalnych warunkach ludzkie ciało produkuje energię spalając glukozę. Cukier pozyskiwany jest ze spożywanych przez nas węglowodanów, a w drugiej kolejności z białek. Jednak, gdy dostęp do węglowodanów zostaje dramatycznie utrudniony, organizm w zastępstwie cukru, wykorzystuje tłuszcz jako paliwo. W tym celu w wątrobie zostają uwolnione ketony, które mózg i reszta ciała mogą wykorzystać jako energię. Kiedy ograniczy się cukier, organizm przestawia się na tryb korzystania ze spożywanego tłuszczu, a także z zapasów tłuszczu w organizmie. Przy okazji osoby stosujące dietę keto często podkreślają, że dzięki ketozie, mają większą zdolność do koncentracji, sprawniejszą pamięć, redukcję stanów zapalnych, no i oczywiście utratę wagi. Dla niektórych osób dieta ketogeniczna może stanowić łatwiejszy sposób zrzucenia kilogramów, niż tradycyjna dieta z ograniczeniem ilości kalorii, bo wywołuje większe uczucie sytości. Wiele osób ulega więc modzie na keto, żeby schudnąć.

Czy dieta keto jest dla każdego?

No nie. Żaden sposób odżywiania nie będzie odpowiedni dla każdego, a już na pewno nie taki odwracający źródło pozyskiwania energii. Dieta keto nie jest polecana m. in. przy zapaleniu trzustki, chorobie pęcherzyka żółciowego, zaburzeniach czynności wątroby, niewydolności nerek, niedożywieniu, a także przy cukrzycy typu 1. Jeśli nie masz pewności, w ślad za autorką, polecam skonsultować się ze specjalistą.

keto detoks czy dieta keto jest dla mnie

W książce „Keto detoks” autorka opisała zmodyfikowaną wersję diety ketogenicznej oraz program przemiany stylu życia, stworzony specjalnie dla kobiet. Protokół Gottfried to 4-tygodniowy plan oparty na konkretnych proporcjach makroskładników:

 • małej ilości węglowodanów
 • średniej ilości białek
 • dużej ilości tłuszczów.

Plan został rozpisany na bazie doświadczeń klinicznych lekarki i obserwacji pacjentek, a także własnych doświadczeń autorki. W ciągu 4 tygodni najpierw zajmiesz się oczyszczaniem, a następnie wejdziesz w stan ketozy, dodatkowo stosując (lubiany przeze mnie) post przerywany. Dieta, którą opisuje dr Gottfried jest nawet trochę podobna do tej, którą sama stosowałam w procesie mojego odchudzania (ale wtedy jeszcze nie znałam protokołu Gottfried). W książce znajdziesz opis zarówno samej diety, jak i poszczególnych etapów planu żywieniowego i wskazówki co dalej.

keto detoks protokol

Jeśli nie masz fantazji kulinarnej, to w drugiej połowie książki znajdziesz też sporo interesujących przepisów. Możesz z nich korzystać, nawet nie będąc na stricte keto diecie. Minusem jest to, że nie ma zdjęć.

W moim odczuciu książka wartościowa. Jeśli jesteś kobietą i rozważasz przejście na dietę ketogeniczną, powinna pojawić się w Twojej biblioteczce. Autorka przystępnie wyjaśnia wpływ pokarmów na organizm, daje sporo przykładów i oferuje gotowy plan diety keto, nieco zmodyfykowanej, by był dopasowany do potrzeb kobiet (szczególnie po 35 roku życia).

KONKURS

Jeśli jesteś zaciekawion-a/y książką, zapraszam do udziału w konkursie na Facebooku, który zorganizowałam wspólnie z Wydawnictwem Znak. Do wygrania 3 książki „Keto detoks. 4-tygodniowy plan na zrzucenie zbędnych kilogramów i odzyskanie równowagi hormonalnej” Sary Gottfried. Zadanie konkursowe polega na dodaniu komentarza pod postem konkursowym z odpowiedzią na pytanie, dlaczego chcesz schudnąć? Autorka zachęca w książce do zadania sobie takich pytań:

 • dzięki utracie wagi chcę osiągnąć…
 • chcę schudnąć bo…
 • ta kwestia jest dla mnie ważna z powodu…
 • żebym mogła…

Odpowiedz na nie w komentarzu. Zabawa trwa do niedzieli, 22.05.2022 do 23:59. Rozwiązanie konkursu w kolejnym tygodniu.

keto detoks konkurs

SZCZEGÓŁOWY REGULAMIN KONKURSU

 1. Organizatorem konkursu jest Angelina Ziembińska, autorka bloga Dietolog.
 2. Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Znak.
 3. W konkursie może wziąć udział każdy, kto poprawnie wykona zadanie konkursowe.
 4. Zadanie konkursowe polega na umieszczeniu pod postem konkursowym na FB komentarza z odpowiedzią na pytanie: dlaczego chcesz schudnąć?
 5. Konkurs trwa w dniach 17-22 maja 2022 roku.
 6. Konkurs nie jest grą losową. Wygrają najbardziej kreatywne komentarze wybrane subiektywnie przez organizatorkę zabawy.
 7. Nagrodami są 3 książki: „Keto Detoks. 4-tygodniowy plan na zrzucenie zbędnych kilogramów i odzyskanie równowagi hormonalnej” Sary Gottfried
 8. Wyniki zabawy pojawią się do 25 maja 2022. Wpis zostanie zaktualizowany o wyniki zabawy, a autorzy zwycięskich komentarzy zostaną oznaczony w poście konkursowym na FB. Decyzja wyboru laureatów zabawy jest nieodwołalna.
 9. Zwycięzcy w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników odsyłają do organizatora swój adres korespondencyjny w wiadomości prywatnej. Po tym terminie nagroda przepada.
 10. Nagrody zostaną wysłana w ciągu 10 dni od przesłania adresu korespondencyjnego.
 11. Wysyłka jest możliwa jedynie na terenie kraju (Polska), nie ma możliwości wysłania nagród za granicę.
 12. Dane osobowe (imię, nazwisko, adres, numer telefonu) przetwarzane będą w celu komunikacji z Uczestnikami oraz w celu przekazania Nagród Zwycięzcom Konkursu i ogłoszenia wyników Konkursu.
 13. W sprawach nie dających się przewidzieć i nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyduje Organizator.

You may also like

1 komentarz

Marina 26 maja, 2022 - 3:36 pm

Książka jest bardzo wartościowa i moim zdaniem dość umiejętnie skonstruowana. Uważam, że tego typu literatura powinna mieć autorów stricte związanych właśnie z medycyną. Kto jak nie lekarz jest w stanie odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań o zdrowie i nakierować w odpowiednim kierunku, zwłaszcza jeżeli chodzi o odchudzanie. A przepisy są bardzo interesującym dodatkiem 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz