Dieta przeciwzapalna – recenzja książki i konkurs

by dietolog

Kolejna recenzja. Tym razem książka „Dieta przeciwzapalna. Jak zapobiegać stanom zapalnym i jak je zmniejszać, by cieszyć się zdrowiem” Anoushka Davy.

Książkę „Dieta przeciwzapalna. Jak zapobiegać stanom zapalnym i jak je zmniejszać, by cieszyć się zdrowiem” autorstwa Anoushka Davy otrzymałam już jakiś czas temu. Jej premiera miała miejsce na początku września, jednak dopiero teraz znalazłam chwilę. Dzielę się z Wami moimi odczuciami na temat tej pozycji.

Lektura nie jest zbyt gruba, napisana łatwym i przystępnym językiem, w takim mocno poradnikowym stylu. Treść jest podzielona na cztery główne rozdziały:

 dieta przeciwzapalna spis tresci

Co znajdziesz w treści

W pierwszym rozdziale sporo teorii – czym jest stan zapalny, jak wpływa na organizm, jakie są jego przyczyny i objawy. W tym dziale jest też quiz (w książce dość oryginalnie przetłumaczony jako „kwiz”) ile stanów zapalnych w sobie nosisz. Drugi rozdział obfituje w porady dotyczące zdrowego stylu życia. Choć porady są bardzo ogólnie, nie sposób się z nimi nie zgodzić. Dobrostan organizmu w dużej zależy od poziomu stresu, wyspania i aktywności fizycznej, a w treści znajdziemy sporo porad jak sobie polepszyć życie w tych kluczowych obszarach.

dieta przeciwzapalna odżywianie

Odżywianie i przepisy

Najbardziej wartościowe z mojego punktu widzenia są rozdziały 3 i 4, czyli odżywianie wraz z przepisami. Ogólne zasady diety przeciwzapalnej są uzupełnione o sporą dawkę wiedzy na temat składników odżywczych, a także pokarmów, które mogą zaostrzać/łagodzić stany zapalne. Jest też część dotycząca diety pod kątem stabilizowania poziomu glukozy we krwi. Bardzo przystępnie i klarownie, choć jak zwykle czuję niedosyt. Nie mniej, nie jest to książka o cukrzycy, a o stanach zapalnych ogólnie. Fajnie, że w treści wybrzmiewa (niejednokrotnie), że pokarmy bogate w cukier zaostrzają stany zapalne.

dieta przeciwzapalna cukier

Biorąc pod uwagę fakt, że za większością chorób przewlekłych  stoi stan zapalny, uważam książkę za wartościową. Zalecenia są uniwersalne i dosyć łatwe do wdrożenia. To taka wiedza w pigułce, którą każdy, kto zdrowo się odżywia (albo chce) powinien posiadać. Dodatkowy plus za to, że przepisy w książce nie zawierają glutenu ani cukru.

O autorce

Jeszcze dwa słowa o autorce książki – Anoushka Davy jest Brytyjką, dietetykiem klinicznym i coachem zdrowia podchodzącym holistycznie do pacjentów. Prowadzi konsultacje stacjonarnie i online. Specjalizuje się w odporności i zdrowiu jelit. W swojej praktyce zwraca uwagę nie tylko na jedzenie, ale również na inne komponenty życia jak radzenie sobie ze stresem czy wdrażanie aktywności fizycznej i dbanie o odpowiednią ilość snu. Zawsze, gdy czytam jakąś książkę, sprawdzam w sieci informacje o autorach. Podejście autorki tej książki jest mi bardzo bliskie.

Książkę możecie kupić w sklepie online wydawnictwa Publicat, ale możecie również zawalczyć o jeden z trzech egzemplarzy w konkursie na moim Facebooku.

KONKURS

Zapraszam do konkursu na moim Facebooku, który organizuję wspólnie z Wydawnictwem Publicat. Do wygrania 3 książki „Dieta przeciwzapalna. Jak zapobiegać stanom zapalnym i jak je zmniejszać, by cieszyć się zdrowiem” Anoushka Davy

Zasady są proste. Napisz w komentarzu pod postem konkursowym na Facebooku, co najczęściej Cię stresuje i jakie masz sposoby na zmniejszanie poziomu stresu?

Konkurs trwa od 26.09 do 03.10.2022 włącznie. Wyniki zabawy podam na Facebooku max. tydzień po zakończeniu zabawy. Powodzenia!

SZCZEGÓŁOWY REGULAMIN KONKURSU

 1. Organizatorem konkursu jest Angelina Ziembińska, autorka bloga Dietolog.
 2. Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Publicat.
 3. W konkursie może wziąć udział każdy, kto poprawnie wykona zadanie konkursowe.
 4. Zadanie konkursowe polega na umieszczeniu pod postem konkursowym na FB komentarza z odpowiedzią na pytanie: co najczęściej Cię stresuje i jakie masz sposoby na zmniejszanie poziomu stresu?
 5. Konkurs trwa w dniach 26 września do 03 października 2022 roku.
 6. Konkurs nie jest grą losową. Wygrają najbardziej kreatywne komentarze (w mojej opinii).
 7. Nagrodami są 3 książki: „Dieta przeciwzapalna. Jak zapobiegać stanom zapalnym i jak je zmniejszać, by cieszyć się zdrowiem” Anoushka Davy o wartości
 8. Wyniki zabawy pojawią się do 10 października 2022. Autorzy zwycięskich komentarzy zostaną oznaczeni w poście konkursowym na FB. Decyzja wyboru laureatów zabawy jest nieodwołalna.
 9. Zwycięzcy w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników odsyłają do organizatora swój adres korespondencyjny w wiadomości prywatnej. Po tym terminie nagroda przepada.
 10. Nagrody zostaną wysłana w ciągu 10 dni od przesłania adresu korespondencyjnego.
 11. Wysyłka jest możliwa jedynie na terenie kraju (Polska), nie ma możliwości wysłania nagród za granicę.
 12. Dane osobowe (imię, nazwisko, adres, numer telefonu) przetwarzane będą w celu komunikacji z Uczestnikami oraz w celu przekazania Nagród Zwycięzcom Konkursu i ogłoszenia wyników Konkursu.
 13. W sprawach nie dających się przewidzieć i nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyduje Organizator.

You may also like

Zostaw komentarz