Mój przepis na burgery ze śledzi nie jest oczywisty, bo do ryby dodałam suszone owoce. Taki kotlet nadaje się zarówno na obiad z kaszą gryczaną i ogórkiem kiszonym, jak również do buły, jako składnik pożywnej kanapki (fishburgera).
Burgery ze śledzi powstały dosyć spontanicznie. Kupiłam tuszki śledzi, miałam je upiec, ale jakoś zupełnie nie miałam ochoty na pieczone śledzie. Tego dnia, wydawały mi się takie ościste i obłe. Wiedziałam, że powstanie z nich coś innego. Nieumiejętnie wyfiletowałam tuszki starając się pozbawić je jak największej ilości ości i wrzuciłam mięso do rozdrabniającego pojemnika blendera, który zmiksował mięso (razem z cieniutkimi ośćmi) na delikatny, gładki mus. I to była moja baza.
Składniki na 2 porcje:
4 tuszki lub 8 niewielkich filetów ze śledzi (lepiej od razu filety, nie będziecie się bawić w wycinanie)
20g suszonych owoców (u mnie było to 5 suszonych śliwek)
pęczek pietruszki
sól i pieprz
2 łyżki oleju do smażenia np. rzepakowego
Do podania:
80g kaszy gryczanej
4 małe ogórki kiszone
Filety śledziowe oczyścić i włożyć do pojemnika blendera. Zmiksować na rybi mus i przełożyć do miski. Suszone owoce drobno pokroić i dodać do mięsa. Ja użyłam suszonej śliwki, ale z pewnością świetnie się sprawdzi żurawina czy rodzynki. Pęczek pietruszki posiekać razem z łodyżkami. Połowę natki dodać do masy na rybne burgery. Doprawić solą i pieprzem. Z masy uformować 4 płaskie kotlety (bez dodatku jajek ani bułki tartej) i smażyć je po około 2 minuty z każdej strony na rozgrzanym oleju. Warto użyć patelni z nieprzywieralną powłoką, żeby użyć jak najmniej tłuszczu.
Kaszę gryczaną ugotować na sypko według przepisu na opakowaniu – ja zazwyczaj gotuję ok. 10-15 minut w osolonej wodzie w proporcji 2,5:1 i pozostawiam w cieple do wchłonięcia przez kaszę wody. Drugą połowę posiekanej natki pietruszki dodać do ugotowanej kaszy gryczanej przed podaniem i wymieszać dokładnie.
Burgery podawać z ugotowaną na sypko kaszą gryczaną z natką pietruszki i ogórkiem kiszonym. Polecam dodanie do kaszy świeżo siekanej pietruszki. Taka drobna rzecz, a zupełnie zmienia jej konsystencję i smak.
1 porcja to ok. 440 kcal, węglowodany: 36g, białko: 25g, tłuszcz: 22g
Informacje dla diabetyków: w porcji znajduje się 3,6WW i 3WBT