Pstrąg łososiowy pod aromatyczną kruszonką

by dietolog
Gwiazdą u mnie na blogu jest dziś pstrąg łososiowy pieczony pod ziołowo-orzechową kruszonką z suszonymi pomidorami. Możecie w podobny sposób przygotować inną rybę np. łososia, dorsza czy mintaja.

Lubię połączenie ryby i orzechów, a jeśli doda się do nich suszone na słońcu pomidory, to danie robi się na prawdę południowe. Kasza pęczak jest jedną z moich ulubionych kasz, bo nie łatwo ją rozgotować i ma lekko orzechowy smak. No i na wiosnę, w mojej kuchni królują surówki. Dziś w przepysznej śródziemnomorskiej odsłonie pstrąg łososiowy z naszą polską kaszą pęczak i surówką do wyboru. Zapraszam.

pstrąg łososiowy

Składniki na 3 porcje:

350g filet pstrąga łososiowego (ze skórą)
3 suszone pomidory w oleju
1 łyżka oleju (zalewy) z suszonych pomidorów
25g tartych lub mielonych orzechów włoskich
9 zielonych oliwek
1 ząbek czosnku
1/2 pęczka natki pietruszki
łyżeczka soku cytryny
sól i świeżo mielony pieprz

Dodatki:
90g kaszy pęczak
surówka z kalafiora  lub surówka z marchewki i selera

Pstrąga łososiowego umyć, osuszyć ręcznikiem papierowym i przełożyć do naczynia żaroodpornego. Można go od razu podzielić na porcje, lub tak jak ja upiec cały filet i kroić po upieczeniu.

Natkę pietruszki posiekać drobno i przełożyć do miski lub moździerza. Dodać pokrojone suszone pomidory, łyżkę oleju z tychże pomidorów, łyżkę mielonych orzechów, przeciśnięty przez praskę czosnek, łyżeczkę soku wyciśniętego z cytryny, szczyptę soli i odrobinę świeżo mielonego pieprzu. Składniki „kruszonki” wymieszać dokładnie, a następnie rozsmarować na rybie.

pstrąg łososiowy

Zielone oliwki wyciągnąć z zalewy i przekroić w plastry lub na połówki. Ja użyłam oliwek nadziewanych migdałami, co jeszcze bardziej podkręca orzechowy wątek w moim daniu. Piec 25 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza.

W międzyczasie przygotować dodatki. Wybrałam kaszę pęczak, którą ugotowałam al dente w osolonym wrzątku. Przy cukrzycy ważne jest, żeby nie jeść za dużo węglowodanów na raz i żeby produkty węglowodanowe nie były zbyt rozgotowane (im bardziej rozgotowana kasza czy makaron, tym wyższy indeks glikemiczny). Obowiązkowym składnikiem na talerzu diabetyka są warzywa, najlepiej na surowo. Dzięki nim obniżamy ładunek glikemiczny całego dania, a także dostarczamy sobie ważnego w diecie błonnika. Do tego dania świetnie pasuje świeża surówka z kalafiora, albo jeśli ktoś nie lubi surowego kalafiora, to polecam surówkę z marchewki, selera i jabłka.

pstrąg łososiowy

1 porcja (ryba + kasza) to ok. 415 kcal, węglowodany: 25g, białka: 29g, tłuszcze: 22g

Informacje dla diabetyków: w porcji znajduje się 2,5WW i 3,1WBT.
Do tego w zależności od tego na którą surówkę się zdecydujecie, należy doliczyć odpowiednią ilość składników pokarmowych na porcję:
surówka z kalafiora: ok. 165kcal, w: 18G, b: 3G, t: 9G, 1,8WW i 0,9WBT
surówka z marchewki, selera i jabłka: ok. 100kcal, w: 15g, b: 2g, t: 4g, 1,5WW i 0,4WBT

SMACZNEGO!

You may also like

Zostaw komentarz