Hormony – Jak odzyskać równowagę w 14 dni? Recenzja książki Magdaleny Wszelaki

by dietolog
Czy to prawda, że rządzą nami hormony? Co trzeba zrobić, żeby uregulować gospodarkę hormonalną przy PCOS, chorobie Hasimoto czy endometriozie?

W moje łapki wpadła książka „Hormony. Jak odzyskać równowagę w 14 dni?” Małgorzaty Wszelaki – farmaceutki, dietetyczki i ekspertki ds. hormonów i żywienia mieszkającej w Colorado. Książka kierowana jest do kobiet mających zaburzenia hormonalne takie jak PCOS, choroba Hashimoto, endometrioza czy przechodzących menopauzę. Sięgnąć po nią mogą również kobiety, które mają bolesne i obfite miesiączki, doświadczyły poronienia, mają problemy z utrzymaniem wagi, wahaniami nastroju i zmęczeniem. Wydaje mi się, że to książka dla każdej z nas, bo każdej kobiecie zdarzają się wahania hormonów. Ja po nią sięgnęłam ze względu na chorobę Hashimoto, zresztą jak wiecie interesuję się pozycjami o tej tematyce, jakiś czas temu wrzucałam Wam informację o książce Izabelli Wentz „Hashimoto”.

hormony przywracanie zdrowia tarczycy i leczenie hashimoto

Książka „Hormony. Jak odzyskać równowagę w 14 dni?” zawiera naprawdę sporo informacji. Autorka znalazła równowagę między merytoryczną analizą zagadnień i teorią dotyczącą hormonów a pokazaniem czytelniczkom jak najlepiej wykorzystać dietę i styl życia w uzyskaniu równowagi hormonalnej. Lekturę najlepiej rozpocząć od testu: Jaki rodzaj zaburzenia równowagi hormonalnej występuje u Ciebie? Test znajduje się w książce, ale możecie wypełnić go również online i otrzymać wyniki na maila. Jeśli chcecie najpierw zobaczyć jak wypadacie w teście, zajmie Wam to tylko kilka minut. Możliwe, że test Was zachęci do zakupu książki.

Czy warto?

Bardzo podoba mi się część teoretyczna. Autorka opisuje w przystępny sposób procesy zachodzące w organizmie kobiety, charakteryzuje hormony i ich funkcje oraz opisuje popularne zaburzenia gospodarki hormonalnej. W odpowiedzi na nie proponuje autorski program będący odpowiedzią na indywidualne problemy. W książce znajduje się 11 dwutygodniowych planów żywieniowych dla dwóch osób i ponad 120 przepisów, które stymulują prawidłową pracę hormonów.

hormony przepis na pudding kokosowy chia

Jeśli chodzi o przepisy, to jest kilka naprawdę fajnych propozycji i myślę, że pojawią się w mojej kuchni przynajmniej raz (albo i więcej, jeśli nam posmakują). Jednakże widać, że to książka pisana przez osobę, która nie mieszka w Polsce. Kilka przepisów zawiera produkty, o których (nawet ja!) nie słyszałam do tej pory i musiałam je sobie wygooglować. Serio nie spotkałam się u nas z kłębianem, miłką abisyńską czy nawet masłem kokosowym. Czytanie kształci i poszerza horyzonty, będę się rozglądać za tymi produktami.

hormony przepis na sałatkę z kłębianem i granatem

Dwutygodniowy program diety, który ja mogłabym zastosować, wyklucza większość alergenów, gluten i laktozę. Trochę podobny jest do protokołu autoimmunologicznego. Trudna dieta, ale do zrobienia. Można spróbować, jednak nie jest to opcja niskobudżetowa, bo śmiem twierdzić, że wielu z produktów i przypraw z książki brakuje w standardowej kuchni (ja wielu produktów z listy nie posiadam i jeśli się zdecyduję na test tej diety, czekają mnie dosyć duże zakupy). Jednak z drugiej strony, jeśli ma pomóc jedzenie, to warto wydać na nie trochę więcej i pożegnać się z problemami hormonalnymi. Decyzję pozostawiam każdej z Was. Ja się jeszcze zastanawiam, a tymczasem zapraszam Was do wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania są 2 książki.

hormony

KONKURS NA DZIEŃ KOBIET
Jeśli zainteresowała Cię książka „Hormony. Jak odzyskać równowagę w 14 dni?” Magdaleny Wszelaki weź udział w zabawie na moim profilu Facebook i wygraj jedną z dwóch książek od Wydawnictwa Znak. Wystarczy, że napiszesz komentarz, w którym przekonasz mnie, że książka powinna trafić właśnie do Ciebie. Zabawa trwa od dziś (08.03) do końca przyszłego tygodnia (15.03.2020).  Życzę Wam powodzenia i przy okazji ślę najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet!

ROZWIĄZANIE ZABAWY

Nagrody książkowe wędrują do Eweliny Kosk i Magdy Magdaleny Michalak. Gratulacje!!

REGULAMIN KONKURSU
 1. Organizatorem konkursu jest Angelina Ziembińska, autorka bloga Dietolog.
 2. Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Znak.
 3. W konkursie może wziąć udział każdy, kto poprawnie wykona zadanie konkursowe.
 4. Zadanie konkursowe polega na umieszczeniu pod postem konkursowym na FB komentarza z uzasadnieniem, dlaczego książka ma trafić do Ciebie. Wygrają osoby, które przekonają mnie, że to książka dla nich.
 5. Konkurs trwa od Dnia Kobiet 08 marca do końca przyszłego tygodnia, czyli do niedzieli 15 marca 2020 roku.
 6. Konkurs nie jest grą losową. Wygrają najbardziej kreatywne komentarze wybrane subiektywnie przez organizatorkę.
 7. Nagrody to 2 książki „Hormony. Jak odzyskać równowagę w 14 dni?” Magdaleny Wszelaki Wyd. Znak
 8. Wyniki zabawy ogłoszę przed końcem marca. Wpis zostanie zaktualizowany o wyniki zabawy, a autorzy/autorki zwycięskich komentarzy zostaną oznaczone na FB. Decyzja wyboru wygranych jest nieodwołalna.
 9. Zwycięzcy w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników powinni odesłać do organizatora swój adres korespondencyjny w wiadomości prywatnej. Po tym terminie nagrody przepadają.
 10. Nagrody zostaną wysłane w ciągu 14 dni od przesłania adresu korespondencyjnego.
 11. Wysyłka jest możliwa jedynie na terenie kraju (Polska), nie ma możliwości wysłania nagród za granicę.
 12. Dane osobowe (imię, nazwisko, adres) przetwarzane będą w celu komunikacji z Uczestnikami oraz w celu przekazania Nagrody Zwycięzcom Konkursu i ogłoszenia wyników Konkursu.
 13. W sprawach nie dających się przewidzieć i nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyduje Organizator.

You may also like

Zostaw komentarz