Co jeść, by pozbyć się objawów HASHIMOTO? Recenzja książki i konkurs!

by dietolog
Zapalenie tarczycy typu Hashimoto, to choroba autoimmunologiczna, która dotyczy coraz większej ilości osób, przede wszystkim kobiet. Czy istnieje sposób by pozbyć się jej objawów? Czy samo przyjmowanie leków wystarczy?

Jeszcze nie tak dawno autoimmunologiczne zapalenie tarczycy typu Hashimoto uważano za rzadko występującą jednostkę chorobową. Obecnie diagnozuje się ją naprawdę często, a częstość jej występowania lawinowo rośnie. Choroba może wiele lat istnieć w ukryciu, dając zupełnie niespecyficzne objawy, a diagnozuje się ją dopiero dzięki specjalistycznym badaniom. Na chorobę może naprowadzić nieprawidłowa wartość TSH, a przy pogłbionych badaniach często występuje zaburzone stężenie tzw. hormonów obwodowych: tyroksyny i trójjodotyroniny. Przy tym pojawiają się przeciwciała antyTPO i antyTG, czyli przeciwciała produkowane przez organizm przeciwko tarczycy. Diagnozę potwierdza się badaniem USG tarczycy, które wykazuje specyficzną dla hashimoto strukturę gruczołu tarczycy.

Jak leczyć chorobę Hashimoto?

Leczenie hashimoto z reguły ogranicza się do farmakoterapii. To fantastycznie, że można suplementować brakujący hormon, bo to bardzo ułatwia życie. Jednakże oficjalnie nie ma zaleceń dotyczących stylu życia dla osób z hashimoto. Lekarze nie podejmują próby znalezienia przyczyny reakcji autoimmunologicznej, a poziom przeciwciał tarczycowych rzadko się śledzi. Myślę, że wychodzą z założenia, że jeśli już jest atak immunologiczny, to i tak nie da się go zatrzymać. Szkoda czasu na dochodzenie przyczyn, trzeba leczyć objawy. Najłatwiej jest lekami. Właśnie. Leczenie jest tylko objawowe.

Podobnie jak przy cukrzycy typu 1, przy chorobie hashimoto nie leczy się przyczyny, tylko objawy – ale nie ma leku na reakcję autoimmunologiczną, który działałby w sposób satysfakcjonujący dla chorych. Często sama suplementacja hormonami nie niweluje objawów choroby, które mogą być dla chorych bardzo uciążliwe. Zmęczenie, apatia, kłopoty z koncentracją, zimna i sucha skóra, wypadanie włosów i zaparcia to te najczęściej wymieniane. Warto zauważyć, że są one bardzo subiektywne, przez każdą osobę mogą być inaczej odczuwane. Konsekwencje choroby mogą być dalece poważniejsze, obejmują między innymi trudności z zajściem w ciążę, rozwój insulinooporności, zaburzenia gospodarki lipidowej czy wystąpienie miażdżycy.

hashimoto spis treści

Książka „Co jeść, by pozbyć się objawów Hashimoto”

Choroby autoimmunologiczne uwielbiają się łączyć. Ja również, na dokładkę do cukrzycy typu 1, mam hashimoto. Przyznam szczerze, że nie przykładam tej chorobie zbyt dużej uwagi, zdecydowanie więcej myślę o cukrzycy. A hashimoto? Po prostu suplementuję hormony, których brakuje w moim organizmie (jak zaleca lekarz) i to wszystko. No i właśnie, chyba powinnam to napisać w czasie przeszłym. Po lekturze „Co jeść, by pozbyć się objawów Hashimoto” Izabelli Wentz, mam ochotę sięgnąć po dwie wcześniejsze książki autorki i na poważnie przyjrzeć się swojej diecie pod kątem nie tylko cukrzycy, ale właśnie hashimoto.

Książka to niezwykle lekko i przyjaźnie napisany poradnik farmaceutki, która również zmaga się z tą chorobą. Widać, że autorka ma olbrzymią wiedzę i potrafi trudny, fachowy język przekuć na łatwy w odbiorze tekst. To na prawdę wielka sztuka. Poradnik w prosty sposób opisuje zarówno chorobę, jej objawy i sposoby postępowania. Serio, połowa książki to czysta teoria, ale podana w niezwykle przystępny sposób. Druga połowa książki, to piękny kulinarny album z przepisami autorki. Według Izabelli Wentz w diecie osób z hashimoto nie ma miejsca na: gluten, nabiał, cukier, soję, alkohol i kofeinę. Jeśli po wyeliminowaniu tych produktów objawy wciąż dokuczają, autorka zaleca przejście na dietę paleo.

hashimoto najczęściej zadawane pytania

Osobiście uważam, że nie ma jednej diety odpowiedniej dla każdego. Każdy z nas się różni i inaczej reaguje na różne grupy pożywienia. Jeśli jednak rzeczywiście objawy choroby są odczuwalne, warto oprócz standardowego leczenia, zastosować także modyfikacje żywieniowe. Małe szanse na uzyskanie takiej wiedzy od lekarza, bo medycy wierzą jedynie w twarde dowody naukowe. Przy objawach hashimoto, sprawa jest na prawdę subiektywna. Czasem do poprawy samopoczucia wystarczy odstawić jedynie nabiał czy gluten, a każdy musi odkryć tą właściwość samodzielnie. Bardzo polecam tą pozycję. Czyta się fantastycznie. Lektura jest wciągająca, a przepisy wyglądają tak apetycznie, że mam ochotę ich próbować. Swoją drogą, ciekawe czy wiecie czym są plantany?

naleśniki z plantanów

KONKURS

Wspólnie z Wydawnictwem Otwartym przygotowałam dla Was konkurs, w którym do wygrania są aż 3 egzemplarze książki „Co jeść, by pozbyć się objawów Hashimoto” Izabelli Wentz. Zadanie konkursowe polega na napisaniu w komentarzu tutaj lub pod postem konkursowym na FB, dlaczego jedna z książek ma trafić właśnie do Ciebie?

Konkurs trwa do 24 kwietnia, dodam jeszcze, że wtedy zaplanowana jest premiera książki!

Weźcie udział w zabawie, a jeśli nie wygracie, zawsze możecie kupić książkę w wysyłkowej księgarni wydawnictwa. Ja szczerze polecam i już się rozglądam za poprzednimi książkami autorki.

Zabawa zakończona. Książki wędrują do Marzeny Marciniak, Asi Szczepanik i Tomasza Nowickiego. Gratuluję!

hashimoto 3 książki

REGULAMIN KONKURSU
 1. Organizatorem konkursu jest Angelina Ziembińska, autorka bloga Dietolog.
 2. Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Otwarte.
 3. W konkursie może wziąć udział każdy, kto poprawnie wykona zadanie konkursowe.
 4. Zadanie konkursowe polega na umieszczeniu pod postem konkursowym na FB lub pod tym wpisem na blogu komentarza z uzasadnieniem, dlaczego książka ma trafić do Ciebie. Wygrają osoby, które przekonają mnie, że chcą ją przeczytać. Komentarze anonimowe nie będą brane pod uwagę, ze względu na brak możliwości kontaktu, chyba że w treści komentarza zostanie podany adres email.
 5. Konkurs trwa od Wielkiej Soboty 20 kwietnia do środy po Świętach 24 kwietnia 2019 roku.
 6. Konkurs nie jest grą losową. Wygrają najbardziej kreatywne komentarze wybrane subiektywnie przez organizatorkę.
 7. Nagrody to 3 książki „Co jeść, by pozbyć się objawów Hashimoto” Izabelli Wentz Wyd. Otwarte
 8. Wyniki zabawy ogłoszę 28 kwietnia 2019. Wpis zostanie zaktualizowany o wyniki zabawy, a autorzy zwycięskich komentarzy otrzymają wiadomości e-mailowe lub oznaczenie na FB. Decyzja wyboru wygranych jest nieodwołalna.
 9. Zwycięzcy w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników powinni odesłać do organizatora swój adres korespondencyjny w wiadomości zwrotnej. Po tym terminie nagrody przepadają.
 10. Nagrody zostaną wysłane w ciągu 10 dni od przesłania adresu korespondencyjnego.
 11. Wysyłka jest możliwa jedynie na terenie kraju (Polska), nie ma możliwości wysłania nagród za granicę.
 12. Dane osobowe (imię, nazwisko, adres) przetwarzane będą w celu komunikacji z Uczestnikami oraz w celu przekazania Nagrody Zwycięzcom Konkursu i ogłoszenia wyników Konkursu.
 13. W sprawach nie dających się przewidzieć i nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyduje Organizator.

You may also like

1 komentarz

Hormony - Jak odzyskać równowagę w 14 dni? Recenzja książki Magdaleny Wszelaki - Dietolog 8 marca, 2020 - 12:56 pm

[…] W moje łapki wpadła książka „Hormony. Jak odzyskać równowagę w 14 dni?” Małgorzaty Wszelaki – farmaceutki, dietetyczki i ekspertki ds. hormonów i żywienia mieszkającej w Colorado. Książka kierowana jest do kobiet mających zaburzenia hormonalne takie jak PCOS, choroba Hashimoto, endometrioza czy przechodzących menopauzę. Sięgnąć po nią mogą również kobiety, które mają bolesne i obfite miesiączki, doświadczyły poronienia, mają problemy z utrzymaniem wagi, wahaniami nastroju i zmęczeniem. Wydaje mi się, że to książka dla każdej z nas, bo każdej kobiecie zdarzają się wahania hormonów. Ja po nią sięgnęłam ze względu na chorobę Hashimoto, zresztą jak wiecie interesuję się pozycjami o tej tematyce, jakiś czas temu wrzucałam Wam informację o książce Izabelli Wentz „Hashimoto”. […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz