Dziś nowy przepis na kolejne, obłędne ciasto ze śliwkami. W dodatku przepis nie jest skomplikowany, każdy sobie z nim poradzi. Jest to propozycja dla tych, którzy lubią małe słodkie co nieco, ale dbają o jakość słodyczy, które jedzą.
Śliwki to jedne z moich ulubionych owoców. Wydaje mi się, że Wasze również, bo ciasta ze śliwkami są bardzo popularne na blogu. Najwięcej odwiedzin (szczególnie jesienią) zbiera ciasto migdałowe ze śliwkami (prawdziwy sztos! Jeśli jeszcze nie próbowaliście, koniecznie zacznijcie od niego. Specjalnie nawet nagrałam do niego filmik na YT, bo wiem, że część z Was woli filmiki z przepisami). Polecam Wam też sernik ze śliwkami, mam do niego dużą słabość, a także żytni biszkopt ze śliwkami, który wprost uwielbiacie (dostaję wiele wiadomości o tym, jakim zaskoczeniem dla Was jest to ciasto!). Tym razem upiekłam śliwki w kruchym cieście. Żeby było zdrowo, ciasto jest razowe, z mieszanej pełnoziarnistej mąki pszennej i żytniej, a zamiast cukru użyłam ksylitolu (łącznie jedynie 3 łyżki na całe ciasto!). Jestem zdania, że nie ma co przesładzać na siłę, bo owoce zawierają sporo naturalnych cukrów, które są lepsze od innych słodzideł.
Składniki na 12 porcji:
po 100 g mąki pszennej pełnoziarnistej i mąki żytniej pełnoziarnistej
100 g masła
1 łyżka ksylitolu
100 ml zimnej wody
1 łyżka octu 10 %
szczypta soli
500g śliwek przekrojonych na pół, wypestkowanych
100 ml śmietany 18%
2 jajka
2 łyżki ksylitolu
1/2 łyżeczki cynamonu
Obie mąki wysypać na stolnicę i posiekać z zimnym masłem. Do mieszanki dodać ksylitol i szczyptę soli. Zrobić wgłębienie i wlać zimną wodę oraz ocet. Zagnieść szybko ciasto, uformować kulę, owinąć w folię spożywczą i wrzucić do lodówki na pół godziny. W międzyczasie można przygotować śliwki i pozostałe składniki.
Piekarnik nagrzać do temeretury 225 stopni Celsjusza. Wyjąć z lodówki schłodzone ciasto, 3/4 ciasta rozwałkować i wyłożyć nim niską formę do tarty (moja ma średnicę 28 cm). Na dnie ułożyć śliwki przecięciem do dołu i wstawić do piekarnika na 10 minut.
W międzyczasie przygotować zalewę śmietanową – połączyć za pomocą rózgi śmietanę, jajka, ksylitol i cynamon. Z pozostałego ciasta zrobić kulkę, rozwałkować cieniutko i pokroić w paski. Po 10 minutach wyjąć ciasto, zalać śmietaną z jajkami i ułożyć na wierzchu kratkę z pasków. Włożyć znów do piekarnika i piec jeszcze 20 minut. Ostudzić.
1 porcja to ok. 160 kcal, węglowodany: 17 g, białko: 3 g, tłuszcz: 9 g
Informacje dla diabetyków: w porcji znajduje się 1,7 WW i 0,9WBT
6 komentarzy
Wspaniały przepis, mam zamiar właśnie wypróbować, tylko zastanawiam się czy może być jogurt zamiast śmietany, np. grecki lub naturalny. Ale pewnie najpierw zrobię , tak jak w przepisie. Pozdrawiam.
Jogurt też będzie ok 🙂 Daj znać jak smakowało!
Czy można mrożone śliwki?
Jasne! Poza sezonem trudno o świeże 🙂
Bardzo się cieszę, że trafiłam na tego bloga. Już nie muszę wszystkiego zliczać by obliczać WW dla córki :-). Proszę jedynie o informację ile porcja ma gram?
Cześć Marta! 🙂 Też się cieszę, że do mnie trafiłaś. Co do wagi porcji, to ja dzielę gotową potrawę na porcje (zawsze podaję ilość porcji przy składnikach) i ich nie ważę, bo zazwyczaj nie zdążam 😉 A jak sobie przypomnę, to już jest za późno (wiesz, uroki życia matki trójki dzieci… cud, że udaje mi się to fotografować).