„Leczenie przez jedzenie” dr Neal D. Barnard – recenzja książki i konkurs

by dietolog

Dawno już nie czytałam tak dobrej książki na temat żywienia. Zapraszam Was na recenzję książki „Leczenie przez jedzenie” dra Neala D. Barnarda.

Wiecie, sporo czytam o żywieniu. Tak zwyczajnie mnie to interesuje. Poza tym wiedza przydaje się na blogu i przy przygotowywaniu filmów na mój kanał. Lubię być „na czasie”. Chwila z książką nigdy dla mnie nie jest czasem straconym. Ba! Przy trójce dzieci to nawet jest chwila luksusu. Ostatnio trochę staranniej dobieram lektury. Zauważyłam, że wiele książek ma chwytliwy tytuł i opis, ale w rzeczywistości ich wartość merytoryczna nie jest powalająca. Dlatego ze sporą satysfakcję przeczytałam „Leczenie przez jedzenie’ dra Neala D. Barnarda i z przyjemnością mogę ją Wam polecić.

Czy wszystkiemu winne są hormony?

Bardzo podoba mi się przenośnia, w której autor książki porównuje hormony do dyrygenta orkiestry. Podobnie jak dyrygent kieruje orkiestrą symfoniczną – przyspiesza tempo lub zwalnia, więcej skrzypiec, mniej basów – tak nasze hormony intensyfikują lub spowalniają metabolizm, zmieniają nastrój, wpływają na rozmnażanie, sposób magazynowania i spalania tłuszczu. Autor w przystępny sposób tłumaczy procesy, które zachodzą w organizmie i wprowadza w świat zaburzeń hormonalnych. Te zwykle manifestują się w konkretny sposób – wystąpieniem konkretnych objawów i chorób. Kłopoty z nadwagą, bezpłodność, skurcze menstruacyjne, cukrzyca, choroby tarczycy, trądzik, uderzenia gorąca i inne dolegliwości mają też związek z tym co jemy. Dzięki odpowiedniej diecie można wspomóc leczenie, uspokoić system hormonalny i zyskać lepsze samopoczucie. W stu procentach się zgadzam z tą teorią. Zresztą jeszcze nie dawno sama byłam ofiarą hormonalnych huśtawek związanych z ciążami. Mimo zdrowego odżywiania i starań, do momentu zakończenia karmienia piersią nie udawało mi się schudnąć. Od chwili odstawienia Janki od piersi, wszystko ruszyło. Jestem przekonana, że udało mi się przywrócić równowagę hormonalną w organizmie.

Jak w prosty sposób można wspomóc leczenie?

To proste i zarazem bardzo skomplikowane, bo wiąże się prozaicznie ze stylem życia. Im zdrowszy, tym lepiej. Odpowiednia dieta wpływa na dobrostan i funkcjonowanie organizmu, dlatego im lepszej jakości i mniej przetworzona żywność, tym większa szansa na zdrowsze życie. Co radzi autor książki? W bardzo dużym skrócie Dr Barnard propaguje dietę roślinną o niskim indeksem glikemicznym i zaleca odrzucenie wszelkich produktów odzwierzęcych. Swoje wskazówki popiera dowodami naukowymi, powołuje się na interesujące badania, jak również historie swoich pacjentów. Książka jest fajnie wyważona, odpowiednia proporcja wiedzy, doświadczeń i rad. Plus na koniec są przepisy. Lekko się ją czyta, mimo że poruszane zaburzenia są poważne (łącznie z nowotworami), ale też powszechne (jak menopauza). Lektura daje zupełnie nowe spojrzenie na procesy zachodzące w organizmie i daje do myślenia.

leczenie przez jedzenie fragment o cukrzycy typu 1

Dużym atutem dla mnie osobiście jest to, że w książce cukrzyca nie została potraktowana po macoszemu. Autor rozbija zaburzenia metaboliczne na konkretne choroby i nie unika rozważań na temat insulinooporności, PCOS czy cukrzycy w podziale na typy. Rzadko w podobnych (choć trudno o podobne) poradnikach czytam konkretnie o cukrzycy typu 1. Zazwyczaj jest wzmianka ogólna o cukrzycy i tyle, a tu są konkretne wskazówki dla diabetyków. Mimo, że stosowanie diety roślinnej przy cukrzycy typu 1 nie jest jakoś super przebadane, to autor wskazuje liczne korzyści takiego stylu odżywiania i zachęca do eksperymentowania. Oczywiście przy zachowaniu czujności, dbałości o glikemie, unikania hipoglikemii. Bardzo ciekawa również jest część dotycząca zaburzeń pracy tarczycy. A zaznaczę, że książka nie jest kierowana głównie dla kobiet. Mężczyźni także znajdą wiele cennych informacji chociażby o zaburzeniach erekcji. Książka jest na prawdę świetna w całości.

leczenie przez jedzenie strona o węglowodanach

Przepisy i porady

Na koniec sporo przepisów na ciekawe dania kuchni roślinnej. Książka nie zawiera niestety zdjęć, jednak przepisy są różnorodne i można się nimi doskonale zainspirować. Nawet jeśli nie od razu przejdzie się na dietę roślinną, warto choć rozważyć taką opcję. Zawsze można przejść chociażby na fleksitarianizm – styl odżywiania polegający na codziennym unikaniu produktów odzwierzęcych i pozwalaniu sobie na nie sporadycznie, od święta np. podczas imprez rodzinnych.

KONKURS

Wspólnie z Wydawnictwem Znak przygotowałam dla Was konkurs, w którym do wygrania są 2 książki „Leczenie przez jedzenie” dr Neal D. Barnarda. Zadanie konkursowe polega na napisaniu komentarza pod postem konkursowym na Fejsbuku lub na Instagramie z odpowiedzią na pytanie: „Jakie (swoje) nawyki żywieniowe chciałabyś/chciałbyś zmienić i dlaczego?” Chętnie się dowiem jaką rolę w Twoim życiu pełni odżywianie. A może walczysz z jakimiś zaburzeniami, które chcesz wesprzeć dietą? Spośród odpowiedzi wybiorę 2 osoby, które w moim odczuciu najbardziej skorzystają z przeczytania tej książki. Konkurs trwa od 07.07 do 14.07.2021.

REGULAMIN KONKURSU
 1. Organizatorem konkursu jest Angelina Ziembińska, autorka bloga Dietolog.
 2. Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Znak.
 3. W konkursie może wziąć udział każdy, kto poprawnie wykona zadanie konkursowe.
 4. Zadanie konkursowe polega na umieszczeniu pod postem konkursowym na FB lub pod postem konkursowym na IG komentarza z odpowiedzią na pytanie: „Jakie (swoje) nawyki żywieniowe chciałabyś/chciałbyś zmienić i dlaczego?”
 5. Konkurs trwa w dniach 07-14 lipca 2021 roku.
 6. Konkurs nie jest grą losową. Wygrają najbardziej kreatywne komentarze wybrane subiektywnie przez organizatorkę.
 7. Nagrodami są 2 książki: „Leczenie przez jedzenie” dr Neal D. Barnard Wyd. Znak
 8. Wyniki zabawy zostaną ogłoszone do 18 lipca 2021. Wpis konkursowy w obu serwisach zostanie zaktualizowany o wyniki zabawy, a autorzy zwycięskich komentarzy zostaną oznaczeni w social mediach (FB i/lub IG). Decyzja wyboru laureatów zabawy jest nieodwołalna.
 9. Zwycięzcy w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników odsyłają do organizatora swój adres korespondencyjny w wiadomości prywatnej. Po tym terminie nagroda przepada.
 10. Nagrody zostaną wysłana w ciągu 10 dni od przesłania adresu korespondencyjnego.
 11. Wysyłka jest możliwa jedynie na terenie kraju (Polska), nie ma możliwości wysłania nagród za granicę.
 12. Dane osobowe (imię, nazwisko, adres, numer telefonu) przetwarzane będą w celu komunikacji z Uczestnikami oraz w celu przekazania Nagród Zwycięzcom Konkursu i ogłoszenia wyników Konkursu.
 13. W sprawach nie dających się przewidzieć i nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyduje Organizator.

You may also like

4 komentarze

Aniela Górecka 7 lipca, 2021 - 3:11 pm

Przekonanie mnie do warzyw trudny temat muszę zrzucić bo zaczęły się problemy z cukrem mimo że po ciąży zeszły cukry

Odpowiedz
Aniela Górecka 7 lipca, 2021 - 6:03 pm

Muszę nauczyć się lubić warzywa. Skończyć ciastki jeść a je uwielbiam niestety.Powinnam zrzucić kilogramy dla własnego zdrowia.

Odpowiedz
halina 9 sierpnia, 2021 - 3:57 pm

pozdrawiam
mam ta książkę w domu
czytałam, w tym czasie jestem w Niemczech,tu dostałam cukrzycy przez stres
ja jako nauczyciel .wciąż miałam stres,ale w Polsce jest inaczej,próbuje ,z tej książki gotować rożne potrawy ,wracam za późno do domu ,zjadam co mi pod ręka się znajduje
dlatego poprosiłam panią o ułożenie jadłospisu.Wiem ma pani dużo za dużo ale jak pani znajdzie czas bardzo proszę
oczywiście za odpłatnością
pozdrawiam i dziękuję za pani pomoc nam cukrzykom
Halina

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 10 sierpnia, 2021 - 7:11 am

Pani Halino 🙂 Będą jadłospisy, już wkrótce. Obiecuję 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz