Dieta z niskim Indeksem Glikemicznym – najlepsza dla diabetyków

by dietolog
indeks glikemiczny
Twórcą Indeksu Glikemicznego jest francuski lekarz Michael Montignac. W latach osiemdziesiątych XX wieku rozpoczął on badania nad związkiem żywienia z ryzykiem zachorowalności na cukrzycę i wpływem diety na jej
leczenie. Od nazwiska twórcy teorii „dobrych” i „złych” węglowodanów powstała dieta Montignaca, jedna ze zdrowszych istniejących diet.
Indeks glikemiczny (IG) – określa procentowo szybkość wzrostu stężenia glukozy we krwi po spożyciu produktów węglowodanowych w porównaniu do wzrostu, jaki następuje po spożyciu tej samej ilości węglowodanów w postaci czystej glukozy. Indeks glikemiczny jest wskaźnikiem, który określa wzrost poziomu cukru we krwi, po dwóch godzinach od zjedzenia danego produktu. Im niższy indeks glikemiczny potrawy tym lepiej. Żywność, której węglowodany są szybko trawione i przyswajane, szybko i na krótko podnoszą poziom glukozy we krwi – mają wysoki indeks glikemiczny. Produkty o niskim indeksie glikemicznym to takie, z których węglowodany uwalniają się i wchłaniają powoli w procesie trawienia oraz zwiększają stężenie glukozy we krwi niezbyt silnie i na długi czas.

Dla „zwykłego śmiertelnika” takie fachowe sformułowania typu wzrost glukozy, wysoki/niski indeks glikemiczny mogą odstraszać i wydawać się zawiłe. Co to tak naprawdę znaczy? Węglowodany które zjadamy, aby mogły zostać użyte jako paliwo (energia) dla organizmu muszą zostać zamienione w cukier prosty – glukozę i w tej formie przeniknąć do krwiobiegu. Im mniej produkt jest przetworzony, tym więcej czasu upłynie zanim organizm „przerobi” go do postaci cukru prostego i tym dłużej, a także łagodniej będzie podnosił poziom cukru we krwi.Zobaczcie na zdjęcie poniżej – przedstawię to (bardzo „łopatologicznie”) na przykładzie chleba i bułki. Chleb pełnoziarnisty, żytni, na zakwasie (osobiście przeze mnie upieczony) i biała bułka kajzerka (kupiona w sklepie) biała, mocno przetworzona. Chleb ma indeks glikemiczny 45 (czyli średni), zaś bułka 75 (wysoki). Co to znaczy w praktyce?

Prosty eksperyment

Wkładam kromkę chleba i bułkę do foliowego worka z letnią wodą (przyjmijmy, że worek z wodą to żołądek) i zostawiam na dwie godziny (czyli tyle ile się mniej więcej trawi jedzenie). Po dwóch godzinach sprawdzam co się z nimi stało. Bułka wygląda jak papka, rozpada się i jest rzadka, zaś chleb trochę się rozpadł, ale zachowuje wciąż konsystencję chleba, ziarenka i nie rozpada się jak bułka. Znaczy to, że chleb nie został jeszcze „strawiony” i potrzebuje jeszcze czasu, dłużej pozostaje w żołądku, więc dłużej zapewnia uczucie sytości. Bułka bardzo szybko zostaje „przerobiona”, więc ekspresowo zostanie zamieniona w glukozę, cukier poszybuje w górę, poczujemy się przez chwilę ożywieni, weselsi i silniejsi. Jednak zbyt dużo glukozy we krwi nam nie służy, dlatego natura wyposażyła nas w insulinę, hormon produkowany przez trzustkę regulujący poziom cukru we krwi.

Wydzielona insulina szybko obniża poziom glukozy i mniej więcej godzinę, dwie po posiłku przychodzi na zapłacić zmęczeniem, trudnościami z koncentracją, irytacją i głodem. Najłatwiej sięgnąć wtedy po coś słodkiego, ciastko, batonik czy słodki napój, jednak w taki sposób koło się zamyka i po pewnym czasie znów organizm będzie domagał się „szybkich węglowodanów”. Ciemny chleb uwalnia węglowodany znacznie wolniej i zapobiega gwałtownym skokom glikemii.

Ktoś zapyta, ale po co zwracać uwagę na węglowodany skoro to i tak się jakoś tam reguluje? Otóż powody są co najmniej trzy. Po pierwsze nagłe skoki poziomów cukru prowadzą do ciągłego uczucia głodu i nadmiernego jedzenia, ciągle mamy ochotę na „coś słodkiego”. Po drugie, częste i gwałtowne pobudzanie trzustki do wydzielania insuliny może powodować „zużywanie” tzw. receptorów insuliny w tkance mięśniowej, tłuszczowej w wątrobie i mózgu – tkanki stają się mniej wrażliwe na insulinę, a to już tylko krok do cukrzycy typu II. Po trzecie, kiedy w naszej krwi krąży coraz więcej insuliny, zaczynamy tyć (insulina działa anabolizująco, przyczynia się do procesów spalania tłuszczu i sprzyja jego odkładaniu). Brzmi przekonująco?

Skąd wiadomo jaki indeks glikemiczny ma dany produkt?

To bardzo proste, sprawdzamy w tabeli:

Węglowodany o wysokim IG                             Węglowodany o niskim IG
Maltodekstryna
110
Chleb pełnoziarnisty
50
Maltoza (piwo)
110
Chleb z otrąb
50
Glukoza
100
Ryż pełnoziarnisty (brązowy)
50
Ziemniaki pieczone
95
Groszek zielony w puszce
50
Frytki
95
Słodkie pataty
50
Chleb wysoko
oczyszczony         (hamburger)
95
Kiwi
50
Mączka ryżowa
95
Gryka
50
Skrobie modyfikowane
95
Makaron pełnowartościowy
50
Puree z ziemniaków
90
Winogrona
45
Chipsy
90
Spaghetti (al dente)
45
Miód
85
Świeży groszek zielony
40
Marchew gotowana
85
Zboża pełnoziarniste bez cukru
40
Płatki kukurydziane
85
Płatki zbożowe
40
Popcorn
85
Fasolka różowa
40
Ryż krótko gotowany
85
Świeże soki owocowe
(bez cukru)
40
Ciasto ryżowe
85
Pumpernikiel (bez cukru
i słodu)
40
Ryż dmuchany
85
Chleb żytni pełnoziarnisty
40
Bób gotowany
80
Chleb 100% pełnowartościowy
40
Krakersy
80
Galaretka z alg
40
Dynia
75
Makaron z mąki pp (al
dente)
40
Arbuz
75
Figi suszone
35
Cukier (sacharoza)
70
Morele suszone, śliwki suszone
35
Chleb biały (bagietka)
70
Kukurydza indiańska
35
Zboża oczyszczone słodzone
70
Dziki ryż
35
Batoniki czekoladowe
70
Kwinoa
35
Ziemniaki bez skórki, gotowane
70
Marchew surowa
35
Coca – cola i inne
słodzone napoje
70
Produkty z mleka
30
Herbatniki
70
Sucha fasola
30
Rzepa
70
Soczewica brązowa, żółta
30
Ryż biały
70
Groch arabski
30
Proso
70
Świeże owoce
30
Kluski, pierożki
70
Zielona fasolka
30
Rodzynki
65
Makaron sojowy
30
Chleb razowy
65
Marmolada bez cukru
22
Buraki
65
Soczewica zielona
22
Konfitury słodzone
cukrem
65
Suszony groch
22
Kaszka manna
60
Czekolada >70% kakao
22
Ryż długi
60
Fruktoza
20
Banan
60
Orzechy
~20
Melon
60
Soja
15
Spaghetti białe (długo
gotowane)
55
Orzeszki ziemne
15
Herbatniki piaskowe
55
Świeże morele
15
Warzywa zielone,
pomidory
Czereśnie, wiśnie,
śliwki
22
Pomarańcze, jabłka,
gruszki
35

Powyższe dane pochodzą z książki M.Montignac „Jeść aby schudnąć”.

Jaki Indeks glikemiczny wybierać?
Jedzenie węglowodanów o małym IG ma wiele zalet, więc warto, by menu bazowało właśnie na nich. Montignac
zaleca jadanie minimum 3 posiłków dziennie. Śniadanie powinno być duże i złożone z „dobrych węglowodanów z małą ilością produktów białkowych, obiad powinien składać się z potraw bogatych w białko i tłuszcz, a lekka kolacja powinna być albo węglowodanowo-białkowa, albo białkowo-tłuszczowa, np. chleb i jogurt lub jajecznica na szynce. Produkty z węglowodanami, które w indeksie glikemicznym mieszczą się pomiędzy 22 a 35 można spożywać w połączenia z tłuszczami, natomiast węglowodany z indeksem glikemicznym 35-50 można zestawiać tylko z produktami białkowymi i warzywami. Warzywa można spożywać w połączeniu z dowolną grupą.

Pomiędzy posiłkami powinna nastąpić przerwa, która trwa co najmniej trzy godziny. Jeśli posiłek zawierał tłuszcze, przerwa wydłuża się o dodatkową godzinę.
Kolejna ważna zasada zakazuje picia płynów w trakcie posiłku, ponieważ powoduje to rozcieńczenie soków trawiennych, na skutek czego pożywienie gorzej się wchłania. Pić można tylko pomiędzy posiłkami. Zalecana ilość wody to 1,5 – 2 litry.
Wykluczamy zupełnie słodkie napoje gazowane, białe pieczywo, alkohol, margaryny, tłuszcze „trans”, fast foody, słodycze, a zamieniamy to na soki przygotowywane w domu, wodę, ciemne pieczywo, warzywa i owoce zawierające duże ilości błonnika. Jak dla mnie, brzmi świetnie.
Dietę polecam szczególnie osobom, które nie lubią liczyć kalorii, chcą mimo tego schudnąć, ale także dla tych, którzy na przykład chcą się odzwyczaić od słodyczy. Dieta jest rewelacyjna dla osób ze skłonnością do cukrzycy, gdyż już kilka dni jedzenia potraw o niskim indeksie glikemicznym obniża i wyrównuje poziom cukru we krwi.
Badania opublikowane w ostatnich latach wykazują, że dieta o niskim indeksie glikemicznym może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia takich chorób przewlekłych jak choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, otyłość i rak jelita grubego.

You may also like

60 komentarzy

Anonimowy 13 maja, 2013 - 8:35 am

A chleb orkiszowy jakie ma IG? Wysokie, średnie, czy niskie?

Odpowiedz
Anonimowy 13 maja, 2013 - 9:32 am

Skleroza nie boli 😀 Zapomniałam też zapytać jakie ma IG mąka orkiszowa??

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 13 maja, 2013 - 10:34 am

Mąka orkiszowa z pełnego przemiału – 45, indeks chleba orkiszowego w okolicy 50, czyli oba indeksy średnie. Będę w przyszłości temat indeksu glikemicznego rozwijać, ale powolutku, nie wszystko na raz 🙂

Odpowiedz
Anonimowy 13 maja, 2013 - 11:03 am

Pięknie dziękuję za odpowiedź 🙂 No to bez większych obaw do pieczenia mogę używać mąkę orkiszową 🙂

Odpowiedz
Anonimowy 15 maja, 2013 - 3:32 pm

Witam pięknie!

Ten post spadł mi z nieba! Od kilku dni usiłuję się dowiedzieć, czy owsianka zrobiona na mleku i wodzie ma wysokie IG? Dokładnie chodzi mi o tego typu owsiankę http://feed-me-better.blogspot.com/2013/03/pyszna-owsianka.html
W internecie są różne informacje (jak zawsze), jedni piszą, że nie ma wysokiego IG, a inni, że ma (osobiście jestem zmuszona unikać produktów o wysokim IG). Pani jest dietetykiem więc z pewnością wie Pani jak to w rzeczywistości wygląda? 🙂
Prosiłabym o Pani zdanie w tej sprawie 🙂

Pozdrawiam
Jagoda

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 15 maja, 2013 - 4:51 pm

Taka owsianka będzie miała indeks w okolicach 60, czyli średni z tendencją jednak do wysokiego (zależy jak bardzo dojrzałego banana wrzucisz, bo przykładowo średnio dojrzały ma IG 58, a mocno dojrzały brązowiejący nawet 78). Metodą na zjedzenie owsianki jest uzupełnienie posiłku o warzywa z bardzo niskim indeksem glikemicznym, zmniejszy się tzw. "ładunek glikemiczny" całego posiłku. Zamierzam o tym wkrótce napisać 🙂 Zauważyłam, że dużo się mówi o samym wysokim indeksie, a mało kto wie, że łącząc produkty wysoko i nisko glikemizujące uzyskuje się posiłek o średnim indeksie.

Odpowiedz
Anonimowy 15 maja, 2013 - 5:12 pm

Dziękuję Pani za informacje 🙂
I to się nazywa fachowa odpowiedź 🙂
Proszę, proszę 🙂 Szkoda, że nikt nigdzie nie napisał o takiej możliwości. Prawdopodobnie zamiast banana użyję mrożonych truskawek, wtedy IG owsianki nie powinno być aż tak wysokie. Prawda? 🙂

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 15 maja, 2013 - 5:31 pm

Cudów nie zrobisz, otręby i płatki owsiane mają dość wysoki indeks 60, mleko ma laktozę (szybki cukier IG 40), dobrze że jest pół na pół z wodą. Truskawki będą zdecydowanie lepszą alternatywą dla banana. Tym bardziej, że już zaczynają się świeże 🙂 Na pewno taka tradycyjna owsianka ma większy indeks niż ta, którą podlinkowałaś (użycie stewi też ma duże znaczenie przy obliczaniu indeksu). Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Bożena Garbińska 9 listopada, 2013 - 11:11 pm

a mąka orkiszowa typ 660 jaki będzie miała indeks IG?

Odpowiedz
Bożena Garbińska 9 listopada, 2013 - 11:11 pm

a mąka orkiszowa typ 660 jaki będzie miała indeks IG?

Odpowiedz
Anonimowy 25 lipca, 2014 - 1:33 pm

maka orkiszoa typ 660 jaki IG

Odpowiedz
Anonimowy 7 stycznia, 2014 - 4:44 pm

Ryż, biały lub brązowy, podnosi poziom cukru o ok. 18-20% wzrostu po spożyciu, a więc wyjątkowo nisko, max. po ok. 60 min. czyli nie od razu, i wchłania się długo. Kasza jaglana zawiera skrobię, ryż też, a mimo to kasza wchłania się już po 15 minutach, tj. mamy ten największy wzrost, a w ryżu po 60 minutach. Są to tzw. NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.

Odpowiedz
Ireneusz Adamczyk 9 kwietnia, 2014 - 5:06 am

A wiemy jaki wpływ w tym wszystkim ma woda pita podczas posiłku lub po nim?

Odpowiedz
Ireneusz Adamczyk 9 kwietnia, 2014 - 5:07 am

I jeszcze jedno: czy woda posiada współczynnik w tej klasyfikacji?

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 29 stycznia, 2017 - 7:15 am

IG to klasyfikacja produktów węglowodanowych, woda więc nie posiada IG, jednakże w procesie obróbki termicznej może spływać na strukturę produktów. Wysoka temperatura i obecnosc wody podwyzszaja indeks glikemiczny. Dla surowej marchwi wynosi on 20, jednak po ugotowaniu wzrasta do 50, co spowodowane jest rozkladem skrobi i procesem żelowania skrobi. Podobnie jest np. ze spaghetti – makaron gotowany 6-8 minut będzie miał IG niższy, niż gotowany dwa razy dłużej.

Odpowiedz
Anonimowy 7 maja, 2014 - 3:48 pm

Witam
mam pytanie – czy wie ktos jaki indeks glikemiczny ma mąka owsiana. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz
Leerkoo 31 maja, 2014 - 9:16 am

Podłączam się pod to pytanie, bo sama szukam IG mąki owsianej 🙂
Płatki owsiane błyskawiczne mają bardzo wysoki indeks, zwykłe płatki średnie… Więc na logike mąka by miała pewnie jeszcze wyzszy… ale to takie gdybanie ;/

Odpowiedz
WikiRoseAdmin 4 stycznia, 2016 - 9:04 am

Polecamy własne wypiekanie chleba z mąki orkiszowej, pycha 🙂 http://www.wikirose.pl/2013/02/mini-poradnik-pieczenie-chlebka.html

Odpowiedz
Jacek Polewski 28 stycznia, 2017 - 7:33 pm

Widzę, że jęczmień ma bardzo niski IG 25. Chcę zrobić chleb z z takiej pełnej mąki ekologicznej + zakwas żytni. To najniższy możliwy w przypadku chleba ? Pytam , bo piekę chleb na zamówienia w Poznaniu i często ludzie się pytają o IG

Odpowiedz
Jacek Polewski 28 stycznia, 2017 - 7:38 pm

i jeszcze jedno …. czy w czasie zakwaszania ciasta na chleb (około 8 godzin) IG wzrasta czy maleje ? W jakim procencie ?

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 29 stycznia, 2017 - 7:09 am

Tak, jeśli użyjesz pełnej mąki jęczmiennej, IG powinien wyjść około 40. W dodatku jęczmień ma sporo błonnika, co przy IG nie jest bez znaczenia. Co do zakwasu, to nie mam na ten temat żadnych konkretnych danych, więc jest to proces dla IG obojętny, lub ewentualnie trochę obniżający IG (myślę, że powstawałyby na ten temat liczne artykuły, a nie spotkałam się – porównując razowy chleb żytni ma IG 50, a żytni z pełnej mąki na zakwasie – 40).

Czy jest to możliwie najniższy IG? Z użyciem mąki pewnie tak, ale IG to wypadkowa wielu czynników – jeśli dodasz do chleba ziaren słonecznika czy siemienia lnianego, to IG spadnie.

Odpowiedz
Jacek Polewski 29 stycznia, 2017 - 9:07 am

dziękuję … rozumiem, że porównanie dotyczy chleba żytniego z mąki białej (750) na drożdżach z chlebem z mąki z pełnego przemiału (2000) na zakwasie. 10 punktów mniej to prawie 20%. Dużo … prawdopodobnie większa zawartość błonnika (pokarm dla bakterii w jelitach) tutaj ma największe znaczenie.

Dodam tylko , że są już badania dotyczące glutenu w chlebach na zakwasie i nie. Gluten rozkłada się w chlebie do 50% w czasie fermentacji (zakwas). Pytam o IG gdyż wydaje mi się , że tutaj też może następować podobna zależność , zwłaszcza w relacji bakterie jelitowe, częściowo rozłożony pokarm, przyswajalność.

Odpowiedz
Jacek Polewski 29 stycznia, 2017 - 9:15 am

czy można test takiego chleba jęczmiennego przeprowadzić w warunkach domowych ? Jeśli tak i jest tutaj ktoś chętny z Poznania to chęcią upiekę dla niego taki chleb aby sprawdził na sobie …

Odpowiedz
Unknown 1 kwietnia, 2017 - 1:01 pm

witam. a jakie ig mają kaszki typu instant? np. bezglutenowa z sorgo? albo owsiana? tego typu http://allegro.pl/kaszka-instant-z-sorgo-bezglutenowa-300g-nominal-i6081800544.html
z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz
insulinooporna 1 kwietnia, 2017 - 1:02 pm

witam. a jakie ig mają kaszki typu instant? np. bezglutenowa z sorgo? albo owsiana? tego typu http://allegro.pl/kaszka-instant-z-sorgo-bezglutenowa-300g-nominal-i6081800544.html
z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz
Ciesz się Świętami, mimo cukrzycy. – wordpress 1 sierpnia, 2017 - 5:48 pm

[…] spożywczych określa się porównując wpływ jaki ma na poziom glukozy we krwi 50-gramowa porcja. Indeks i ładunek glikemiczny przybliżałam Wam już jakiś czas temu, jednak czy można go stosować […]

Odpowiedz
Ciesz się Świętami, mimo cukrzycy. – Dietolog 2 sierpnia, 2017 - 4:53 pm

[…] spożywczych określa się porównując wpływ jaki ma na poziom glukozy we krwi 50-gramowa porcja. Indeks i ładunek glikemiczny przybliżałam Wam już jakiś czas temu, jednak czy można go stosować […]

Odpowiedz
Małe kroczki czy radykalne zmiany? – Dietolog 11 sierpnia, 2017 - 9:14 am

[…] jest zatem taka, aby zacząć od drobnych kroczków. Jeśli chcesz schudnąć, zacznij od diety z niskim indeksem glikemicznym. Taka dieta zazwyczaj skutkuje dość szybkim obniżeniem masy ciała, stabilizuje poziomy cukru we […]

Odpowiedz
Nowicjuszka 27 listopada, 2017 - 6:46 am

Witam, chciałabym się dowiedzieć jaki ig mają bułki orkiszowe? Wszędzie widzę tylko informację o chlebie i mące, jednak nic o bułkach.

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 27 listopada, 2017 - 9:39 am

Myślę, że można przyjąć, że IG bułek orkiszowych będzie porównywalny (ewentualnie troszkę wyższy) do IG chleba.

Odpowiedz
ŁADUNEK GLIKEMICZNY - Dietolog 5 lutego, 2018 - 12:15 pm

[…] z niskim indeksem glikemicznym bez znajomości pojęcia ładunku glikemicznego może być dosyć monotonna. Dowiedz się jak […]

Odpowiedz
Ewa 10 lutego, 2018 - 6:28 pm

Dzien dobry.Czy orientuje sie Pani jakie ig ma pyłek pszczeli?

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 10 lutego, 2018 - 7:11 pm

Dzień dobry 🙂 Z dużym prawdopodobieństwem IG pyłku pszczelego nie został określony, bo raczej nie je się go w dużych ilościach (nie jest popularnym produktem żywnościowym) i jego wpływ na glikemię będzie nieznamienny.

Odpowiedz
Tomasz 20 lutego, 2018 - 6:45 pm

Witam jakie produkty zaproponowała by Pani osobie z kandydozą ogólnoustrojową z grupą krwi A rh+ .Pozdrawiam Tomasz

Odpowiedz
Jak obniżyć poziom cukru? - Dietolog 24 lutego, 2018 - 3:34 pm

[…] Dieta z niskim indeksem glikemicznym na bazie warzyw, pełnych ziaren, dobrej jakości białka, zdrowych tłuszczy z limitowaną ilością owoców i ograniczeniem prostych cukrów, a także odpowiednia aktywność fizyczna to recepta na osiągnięcie prawidłowej masy ciała. […]

Odpowiedz
Zupa krem z zielonego groszku - Dietolog 28 lutego, 2018 - 8:59 am

[…] Zupę podawać z makaronami ryżowym i marchewkowym. Ja makaronu z marchewki nie gotuję (lubię taki chrupiący i soczysty), jednak jeśli ktoś woli, może zblanszować go we wrzątku przez minutę. Długie gotowanie spowoduje, że makaron się rozpadnie, no i co istotne dla diabetyków – wzrośnie jego indeks glikemiczny. […]

Odpowiedz
Krzysztof 15 marca, 2018 - 10:28 pm

z jakiej najlepiej mąki upiec domowy chleb aby nie podnosił poziomu cukru

Odpowiedz
Krzysztof 15 marca, 2018 - 10:30 pm

z jakiej mąki najlepiej upiec domowy chleb żeby nie podnosił poziomu cukru

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 16 marca, 2018 - 4:37 am Odpowiedz
Ewa 22 marca, 2018 - 3:25 pm

Dzien dobry☺Czy orientuje sie Pani jaki jest ig pelnoziarnistej maki z samopszy albo plaskurki?Czy mozna te maki traktowac jak pelnoziarnista make zytnia? Pieke chleb z pelnoziarnistej maki zytniej na zakwasie,ale chcialabym wyprobowac te o ktorych wspomnialam.Boje sie jednak, czy nie bede po nich tyc( od stycxnia jestem na diecie o niskim ig i schudlam juz 8kg).

Odpowiedz
Dietolog 23 marca, 2018 - 7:29 am

Szczerze? Nie mam pojęcia jaki jest dokładnie IG tych zbóż. Obawiam się, że trudno będzie znaleźć, bo nie wiem czy ktoś to oszacował. Obstawiałabym, że mają porównywalnie do pełnoziarnistej mąki pszennej albo orkiszu (pewnie około 45-50). Myślę, że bezpiecznie możesz spróbować.

Odpowiedz
Ewa 24 marca, 2018 - 10:30 am

Bardzoooo dziekuje za odpowiedz.
Milego dnia

Odpowiedz
Marcin 25 marca, 2018 - 8:39 am

Genialny wpis 🙂
jakie IG będą miec:
makaron lubella pełne ziarno spaghetti al dente (a moze znasz lepszą alternatywę makaronowa? 🙂 )
Ryz Uncle Bens pełnoziarnisty (8min)

Czy jesli zjem to z kiszoną kapustą z kminkiem (lub brokul) i oliwą z oliwek + gotowany indyk, to jaki będzie ładunek glikemiczny?

Odpowiedz
Jogurtowy koktajl z truskawek i banana - Dietolog 11 kwietnia, 2018 - 5:00 am

[…] do samodzielnego spożycia. Tym bardziej, że im bardziej dojrzały banan, tym wyższy jest jego indeks glikemiczny, co przy cukrzycy ma niebagatelne znaczenie. Całość zbalansowałam dodatkiem zwykłego jogurtu […]

Odpowiedz
Wiosenna zupa szparagowa ze zdrewniałych końców szparagów - Dietolog 1 maja, 2018 - 6:58 am

[…] ugotowanego al dente (czyli na pół twardo). Im mniej rozgotowany makaron, tym niższy jego indeks glikemiczny. Dla uzupełnienia smaku można dodać łyżkę śmietany, jednak bez śmietany też jest pysznie i […]

Odpowiedz
Gofry - śniadanie na słodko dla diabetyka - Dietolog 24 października, 2018 - 7:01 am

[…] Ciasto podzielić na 4 części. Na rozgrzaną gofrownicę wykładać po porcji ciasta, zamknąć i piec do zrumienienia (około 3-4 minuty). Podawać z jogurtem naturalnym lub owocami jagodowymi, które mają niski indeks glikemiczny. […]

Odpowiedz
Grażyna 23 marca, 2019 - 1:10 pm

Jak ja się cieszę, że znalazłam Panią … przez przypadek na youtubie . Pan Bóg stawia na mojej drodze wyjątkowych ludzi.
Mimo posiadanej wiedzy , przeczytanych książek, udaję a raczej udawałam przed sobą iż kolejne ciastko, czekolada i poziom 500 jednostek spadnie po czasie do 200 i będzie ok.
Nie jest ok. Właśnie Rzucam Cukier . Jestem zła jak osa.
Dziekuję, że podjęła się Pani pracy dla diabetyków . Jestem na etapie próbowania przepisów. Są proste, smaczne i apetycznie wyglądają. Ważne jest to , że po przeczytaniu i zobaczeniu CHCE się zrobić i spróbować Pani propozycje.
Serdecznie pozdrawiam, Grażyna

Odpowiedz
SERNIK DLA DIABETYKA #talerzdiabetyka - Dietolog 16 czerwca, 2019 - 7:00 am

[…] drugie zamiast zwykłego cukru użyłam erytrolu, który ma 10x mniej kalorii niż cukier i zerowy indeks glikemiczny. Erytrol pod względem słodkości jest porównywalny do cukru i można go piec. Po trzecie sernik […]

Odpowiedz
SAŁATKA MAKARONOWA DLA DIABETYKA #talerzdiabetyka - Dietolog 1 lipca, 2019 - 10:50 am

[…] pełnoziarnisty i ugotowany al dente (na pół twardo), a pierwsze skrzypce grają warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym. Lekki dressing i bogactwo kolorów sprawia, że ta sałatka makaronowa idealnie się sprawdzi w […]

Odpowiedz
Aplikacja Cukrzyca.pl jako asystent diabetyka? - Dietolog 31 lipca, 2019 - 12:22 pm

[…] pytania, które można zadać Asystentowi: Jaki indeks glikemiczny ma gruszka? Jaki jest ładunek glikemiczny grahamki? Ile wymienników węglowodanowych ma arbuz? […]

Odpowiedz
Owoce w diecie diabetyka - REFRESH YOUR LIFE - Dietolog 5 listopada, 2019 - 6:26 pm

[…] bez znaczenia dla osób z cukrzycą będzie kierowanie się indeksem glikemicznym. Lepsze będą owoce jagodowe, niż na przykład mocno dojrzały banan. Wybieranie owoców z dużą […]

Odpowiedz
Gołąbki z niskim indeksem glikemicznym - farsz z indyka i cukinii - Dietolog 14 kwietnia, 2020 - 10:33 am

[…] od tradycyjnych gołąbków mojej babci, jednak z pewnością wymyśliłam gołąbki z niskim indeksem glikemicznym. Zamiast ryżu w farszu albo kaszy (niektórzy przygotowują gołąbki z kaszą) użyłam startej […]

Odpowiedz
Zielona sałatka ze szparagami, rukolą, gruszką, awokado, kozim serem i orzechami - Dietolog 26 kwietnia, 2020 - 8:40 am

[…] składników, które tworzą razem doskonałą kompozycję smakową. Duża objętość warzyw z niskim indeksem glikemicznym sprawia, że taka kolacja jest wymarzonym posiłkiem dla diabetyków. Świeża i lekka propozycja […]

Odpowiedz
Anna 16 lipca, 2020 - 3:38 pm

Dzien dobry. Chcialam zapytac jaki chleb poleca Pani osobie, ktora zmaga sie z insulinooprnoscia i IBS. Niestety pieczywo zytnie lub graham zaostrza objawy ze strony ukladu pokarmowego:(

Odpowiedz
Konrad Księżopolski 28 października, 2020 - 11:57 am

Witam, jak to jest że np chleb z piekarni Putka który rzekomo ma niski indeks glikemiczny , tutaj sklad: Składniki: mąka PSZENNA, woda, nasiona słonecznika (9%), naturalny zakwas PSZENNY (mąka PSZENNA, woda, drożdże), siemię lniane (5%), gluten PSZENNY, pestki dyni (3%), płatki OWSIANE, mąka ŻYTNIA, otręby PSZENNE, drożdże, cukier, sól.

Jest z mąki pszennej ( więc „najgorszej” w sumie ) nie wiadomo ile tego cukru

to czy chleb 100% razowy lub żytni nie będzie mial nizszezgo ig ??

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 28 października, 2020 - 1:32 pm

Wiesz, to nie jest tak że pszenna mąka to zło zła. Jeśli jest pełnoziarnista, razowa to zawiera dużo błonnika. Chleb nigdy nie będzie miał niskiego IG (no chyba żeby go przygotować z samych ziaren słonecznika, chia itp.), a dodatek otrąb, siemienia lnianego i pestek obniża indeks. No i kwestia co znaczy razowy? Razowy, czyli z nieoczyszczonej mąki (typ 2000). Żytnia mąka może też być oczyszczona.

Odpowiedz
Jak dbać o oczy przy cukrzycy? Cukrzyca a wzrok. - Dietolog 16 kwietnia, 2021 - 4:52 am

[…] (z naciskiem na te pierwsze), które są cennym źródłem niemal wszystkich witamin i minerałów. Dieta o niskim indeksie glikemicznym ma kluczowy wpływ na wartości glikemii (zatem i wyrównanie cukrzycy, będące istotnym […]

Odpowiedz
PEŁNOZIARNISTE KOLOROWE NALEŚNIKI #TALERZDIABETYKA - Dietolog 16 maja, 2021 - 6:59 am

[…] z ulubionymi dodatkami, najlepiej o niskim indeksie glikemicznym. Moja propozycja to: kremowy serek, garść sałaty, kilka plasterków awokado i pomidor albo w […]

Odpowiedz
"Leczenie przez jedzenie" dr Neal D. Barnard - recenzja książki i konkurs - Dietolog 7 lipca, 2021 - 10:35 am

[…] życie. Co radzi autor książki? W bardzo dużym skrócie Dr Barnard propaguje dietę roślinną o niskim indeksem glikemicznym i zaleca odrzucenie wszelkich produktów odzwierzęcych. Swoje wskazówki popiera dowodami […]

Odpowiedz
Ogórkowy chłodnik z orzeźwiającą miętą - Dietolog 18 lipca, 2021 - 6:59 am

[…] zupy z niskim indeksem glikemicznym to doskonały wybór dla osób z cukrzycą. Nie dość, że chłodzą, co świetnie się sprawdza w […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz