Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Czy zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób możecie walczyć z cukrzycą? Co to w ogóle oznacza?
Z jednej strony walka z cukrzycą może polegać do informowaniu otoczenia o tym, czym taka choroba jest, jakie są zagrożenia dla chorych osób, warto wiedzieć na przykład jak reagować w przypadkach zasłabnięcia diabetyka. Jednak głównym elementem walki z cukrzycą powinno być jej zapobieganie – zgodnie z tezą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. No więc czy można zapobiec cukrzycy?
O ile cukrzyca typu I jest chorobą autoimmunologiczną, niezależną od trybu życia i praktycznie bez stwierdzonej jednoznacznie przyczyny, tak cukrzyca typu II bardzo często jest związana z siedzącym trybem życia, małą aktywnością fizyczną, kiepską dietą, nadwagą i obciążeniem rodzinnym.
dzienne zapotrzebowanie kaloryczne:
ciała (kg.n.m.c.)
– 30kcal/kg.n.m.c.
40kcal/kg.n.m.c.
stałych porach, organizm przyzwyczaja się do stałych dostaw energii, dzięki czemu łatwiej uniknąć gwałtownych spadków i wzrostów glukozy we krwi. Kiedyś już pisałam o porcjach – ich wielkościach i ilościach, więc zapraszam do archiwum: Ile to porcja?
Ruch jest dla osób z cukrzycą równie ważny, co prawidłowa dieta.
Wysiłek fizyczny zwiększa wykorzystanie glukozy przez organizm i zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Najlepiej jeśli wysiłek fizyczny jest codziennym nawykiem – pól godziny spaceru szybkim krokiem czy jazdy na rowerze może zbawiennie wpłynąć na zdrowie i sylwetkę.Wysiłek fizyczny należy zaplanować, aby uniknąć epizodów niedocukrzenia i zawsze ze sobą mieć glukozę, aby szybko zareagować na hipoglikemię. Z czasem organizm się przyzwyczaja i wręcz uzależnia od ruchu.
6 komentarzy
Bardzo dziekuję za wskazówki, które tu przeczytałam. Postaram się zastosować 🙂
Bardzo dobry artykuł wiele z niego można wywnioskować.
Z tego co mi wiadomo kurkuma jest bardzo dobra dla diabetyków , obniża poziom cukru we krwi, zwiększa metabolizm, oraz leczy stany zapalne, wystarczy tylko poszukać czegoś dobrze przyswajalnego .
A co zrobić mając niedowagę i cukrzycę typu II?
Dobry artykuł, przydatne porady!
Bardzo ciekawie napisane :). Świetne rady dla diabetyków zarówno w artykule, jak i na całym blogu.
Dziękuję 🙂