Jak zmieniło się leczenie cukrzycy typu 1 w ubiegłym roku? Wszystkie nowości znajdziecie w tym poście. Zobaczcie jak postęp medycyny i nauki dzieje się na naszych oczach.
Cukrzyca typu 1 jest chorobą przewlekłą i póki co nie znaleziono na nią skutecznego lekarstwa. „Leczenie” polega na dostarczaniu do organizmu poprzez podskórne iniekcje brakującego hormonu – insuliny w odpowiednich ilościach, przy odpowiedniej zdrowej diecie i aktywności fizycznej. Jeszcze 50 lat temu leczenie cukrzycy było bardzo kłopotliwe i trudne. Diabetycy nie mieli wyboru, używali wielorazowych grubych igieł, które przed użyciem należało wygotować, stosowano insuliny starej generacji (np. odzwierzęce), a problemem był nawet dostęp do glukometrów. W dzisiejszych czasach terapia wydaje się być bajką – mamy nowoczesne insuliny, specjalistyczny sprzęt do jej podawania (peny z króciutkimi igłami, pompy insulinowe), możliwość częstego kontrolowania glikemii (łatwo dostępne glukometry czy systemy ciągłego monitoringu glikemii CGM), jednak wciąż czekamy na ten przełomowy moment, kiedy będzie można uwolnić się od choroby. Jak się zmienia nasza rzeczywistość? Czy zeszły rok był pod tym względem wyjątkowy? Zdecydowanie tak! Poczytajcie jak świat się zmienia.

Technologia sprzymierzeńcem diabetyka
O krok od sztucznej trzustki
Przeszczep komórek beta trzustki?

Insulina w inhalatorze
Nowe insuliny?
z glukagonu, jednak w trakcie opracowywania jest znacznie przyjaźniejszy dla diabetyka produkt – glukagon do nosa. Produkt opracowany przez Locemia Solutions tak zainteresował firmę Lilly (dystrybutora glukagonu w zastrzykach),
że wykupiła prawa do leczenia tym właśnie sposobem. Miejmy nadzieję, że w celu rozwoju tej technologii, a nie jedynie usunięcia konkurencji.
Pomiary bez bolesnego kłucia palców? To już jest możliwe!
monitoringu glikemii, z tym że systemie opartym na metodzie skanowania (flash glucose monitoring system). Na zewnętrznej stronie ramienia instaluje się elektrodę (mały sensor pobiera dane z płynu śródtkankowego) i przekazuje poziom cukru do glukometru w momencie przybliżenia go do urządzenia (skanowania). Urządzenie zapamiętuje cukry z 8 godzin wstecz, więc daje szansę na bardzo skrupulatną kontrolę i obserwację, wystarczy tylko raz na 8h przeskanować i ma się obraz z całego okresu użytkowania Libre. Trwają także badania nad aplikacją na smartfony, aby diabetyk nie musiał nosić ze sobą glukometru, wystarczy telefon.
Innowacyjne spojrzenie
Na świecie trwają też inne zupełnie nowatorskie badania – moją faworytką
jest dr Denise Faustman z Massachusetts, która aktualnie prowadzi już drugą
fazę badania klinicznego z użyciem zapomnianej przez wszystkich szczepionki na
gruźlicę. Wyniki I fazy badania dają przesłanki, że podawanie osłabionego szczepu
starej szczepionki w odpowiednich dawkach i częstotliwości może dezorientować
układ immunologiczny i w pewnym stopniu organizm zapomina o ataku na komórki
beta trzustki. To bardzo ciekawe i oryginalne badanie, mam nadzieję, że
przesłanki okażą się prawdziwe.
5 komentarzy
Było by super gdyby w 2016 roku całkowicie udało się ją wyleczyć. Mam bliską osobę która cierpi na tą chorobę.
Mam pytanie trochę nie na temat… gdy robisz tartę to w blaszce o jakiej średnicy?
Jak na razie wśród znajomych spotykam się z cukrzycą typu II :/ Trzymam kciuki za naukowców!
Niestety cukrzyca sprawia, że nasza dieta musi być bardziej zbilansowana. Nie możemy sobie pozwolić na wszystkie produkty. Ale dzięki nowej technologii możemy mieć pewność, że cukrzyca już nie będzie taka straszna 🙂
Dobra jest "Dieta optymalna". Jest skuteczna i jak najbardziej warto zastosować. Polecam jednak wizytę u dobrego diabetologa. Oczywiście należy rozejrzeć się porządnie bo sama byłam prowadzona przez diabetologa z niekorzystnym skutkiem … Teraz ustabilizowała się moja sytuacja zdrowotna, lekarz prowadzący stanął na wysokości zadania.
Osobom z Łodzi polecam poradnię http://bluemedica.pl .
Nie ma co się załamywać, trzeba wziąć się w garść i działać! 🙂