Cała Polska leczy nadciśnienie

by dietolog
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia polegającą na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej wartości prawidłowych. Ponieważ dotyka każdego roku olbrzymie rzesze dorosłej populacji, należy podejmować wszelkie działania dające szansę na zmianę tego stanu rzeczy.

Warto mierzyć ciśnienie raz na dwa tygodnie – modelowe wynosi 120/80 mm Hg. Każde podwyższenie ciśnienia krwi – czy to skurczowego (panującego w tętnicach podczas skurczu komór i wyrzutu krwi z serca) czy rozkurczowego (panującego w tętnicach podczas rozkurczu komór) – wyczerpuje siły serca i skraca długość życia.

Ciśnienie między 120/80 a 139/89 to stan przednadciśnieniowy. Taki wynik jest zbyt wysoki żeby uznać go za prawidłowy, ale nie jest to jeszcze nadciśnienie. Zaznaczę, że nie wystarczy zmierzyć ciśnienia tylko jeden raz, ale jeśli wyniki w dłuższym czasie się powtarzają, należy przyjrzeć się bliżej swoim nawykom i diecie. Podwyższone ciśnienie wiąże się z większym ryzykiem chorób serca (amerykańscy naukowcy z New Jersey przez 10 lat analizowali dokumentację medyczną osób z przednadciśnieniem  i doszli do wniosku, że ryzyko to jest większe trzykrotnie). Aby ustrzec się rozwoju nadciśnienia i jego przykrych skutków, warto już rozpoznając nieznaczne podwyższenie ciśnienia (które nie kwalifikuje się jeszcze do leczenia farmakologicznego) stosować się do zasad profilaktyki obowiązujących osoby z nadciśnieniem. U większości osób ciśnienie tętnicze krwi wykazuje tendencję do wzrostu wraz z wiekiem.

Do rozpoznania nadciśnienia tętniczego krwi upoważnia kilkakrotne stwierdzenie w określonym czasie ciśnienia powyżej 140/90. Oczywiście rozpoznanie (zwłaszcza co do rodzaju, przyczyny oraz stopnia zaawansowania) ustala tylko lekarz. Bardzo wiele osób chorych, przez długi okres czasu nie zgłasza się do lekarza, gdyż przez długi czas nadciśnienie może nie dawać żadnych objawów, dolegliwości, złego samopoczucia i dowodów zmian, jednak w miarę upływu czasu pojawiają się niepożądane objawy jego istnienia. Oblicz swoje ryzyko, korzystając z tej prostej tabelki:

Osoby z nadciśnieniem tętniczym prędzej czy później mają jego objawy – często odczuwają szum w uszach i zawroty głowy (szczególnie przy skłonach), czasem tępy ból w tyle głowy. Z upływem czasu pojawiają się mroczki przed oczami, szczególnie odczuwalne w stresie, a także złe samopoczucie przy gwałtownych zmianach atmosferycznych. Długo nieleczone nadciśnienie prowadzi do poważnych zmian chorobowych – zawału serca, udaru mózgu czy niewydolności krążenia.

W sytuacji, gdy lekarz potwierdzi przypuszczenia o nadciśnieniu i postawi diagnozę, niezbędne jest podjęcie leczenia. Obejmuje ono – w zależności od stopnia zaawansowania choroby – postępowanie niefarmakologiczne i farmakologiczne. O ile postępowanie farmakologiczne zależy od lekarza prowadzącego, tak niefarmakologiczne w dużej mierze zależy od chorego. Dużo łatwiej jest wziąć pigułkę, niż zmodyfikować styl odżywiania i życia. Nadciśnienie często wiąże się z nadwagą, więc w pierwszej kolejności należy zadbać o obniżenie masy ciała. Dotychczasowe badania dowodzą, że u chorych z nadciśnieniem i dziesięcioprocentową nadwagą, redukcja masy ciała już o 5 kg powoduje obniżenie ciśnienia oraz korzystnie wpływa na czynniki ryzyka. Aby schudnąć i poprawić stan zdrowia pacjenta, poleca się zmianę diety, zmniejszenie spożycia soli kuchennej do mniej niż 100 mmol/dzień, rezygnację ze spożycia alkoholu i całkowite zaprzestanie palenia tytoniu. Olbrzymie znaczenie dla kondycji i zdrowotności pacjenta ma też podejmowanie ćwiczeń fizycznych o umiarkowanym natężeniu. Warto więc wybrać się 3 – 4 razy w tygodniu na szybki spacer lub pływalnię.

„Cała Polska leczy nadciśnienie” 
Na podstawie ogólnopolskiego projektu badawczego NATOPOL 2011 analizującego rozpowszechnienie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych można stwierdzić, że odsetek skutecznie leczonych pacjentów w ostatnich latach podwoił się, stawiając przypadek Polski obok europejskiej czołówki. Mimo iż medycyna w zakresie profilaktyki i leczenia nadciśnienia tętniczego zrobiła tak wiele, ciągle trzy miliony Polaków nie mają świadomości choroby i nie podejmują żadnych kroków w kierunku poprawy swojego stanu zdrowia.

Problem nieleczonego lub nieskutecznie leczonego nadciśnienia tkwi najczęściej w braku odpowiedniej wiedzy i motywacji do trwania w stałej i regularnej walce z nadciśnieniem. Zważywszy na ten fakt, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego zainaugurowało w marcu 2012 roku kampanię społeczną „Cała Polska leczy nadciśnienie”. Program – od początku istnienia – realizuje teoretyczne i praktyczne aktywności edukacyjne kierowane do mieszkańców całej Polski. Dzięki takim inicjatywom jak Narodowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego, badanie ciśnienia przedstawicielom różnych grup zawodowych, czy ogólnopolski konkurs „Mierz ciśnienie codziennie”, zespół programu edukował i zapraszał do wspólnej walki z nadciśnieniem wszystkich Polaków.

W ramach akcji „Cała Polska leczy nadciśnienie” na moim blogu publikować będę informacje dotyczące nowości w ramach programu, profilaktyki nadciśnienia, ciekawych badań, a przede wszystkim diety w nadciśnieniu tętniczym, w szczególności diety DASH.

Zapraszam na oficjalną stronę programu: http://cpln.e-medycyna.pl/

You may also like

1 komentarz

Anonimowy 18 kwietnia, 2013 - 6:33 pm

Ja bym jeszcze uczulił ludzi, by patrzyli jakie leki im przepisują lekarze. Mała ta ostatnio była afera z diklofenakiem, a zobaczcie jak wciąż się wpycha starszym np. Voltaren zamiast mniej szkodliwych dla serca leków…

Odpowiedz

Zostaw komentarz