CUKRZYCA typu 2 Przewodnik dla chorych – RECENZJA KSIĄŻKI

by dietolog

Często otrzymuję wiadomości od świeżo zdiagnozowanych pacjentów z cukrzycą typu 2 z prośbą o pomoc w przeorganizowaniu swojego życia i modelu żywienia na odpowiedni przy cukrzycy. Posiadam sporo informacji, chętnie się dzielę, jednak na rynku dostępna jest nowa pozycja, która odpowiada na wszystkie pytania jakie może mieć człowiek, stawiający swoje pierwsze kroki jako diabetyk.

W moje ręce wpadł poradnik „CUKRZYCA typu 2. Przewodnik dla chorych” i jestem nim wyjątkowo zachwycona. Autorami publikacji są lekarze praktycy z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, którzy w codziennej pracy spotykają diabetyków, wiedzą jakie pytania są najczęściej zadawane i jakie zagadnienia są najczęściej poruszane.

Poradnik to najważniejsze rzeczy, które każda osoba z cukrzycą powinna sobie przyswoić. Nie odstrasza grubością, mimo że zawiera wiele cennych informacji, jest formatu A5 i liczy niespełna 180 stron. Większość pozycji o cukrzycy, które traktują o chorobie kompleksowo to zazwyczaj ciężkie tomy trudnej dla przeciętnego zjadacza chleba do przyswojenia wiedzy.

Przewodnik podzielony jest na 9 części. W pierwszej dr Andrzej Gawrecki opisuje istotę cukrzycy typu 2  nakreśla dostępne metody leczenia. W drugiej i trzeciej części mgr Sylwia Karbowska zajmuje się odżywianiem i szeroko opisuje najważniejsze zasady zdrowego stylu życia i żywienia.

 

W czwartej części mgr Agata Juruć zdradza tajniki doboru produktów, tak by ułatwić kontrolę nad poziomami glikemii – objaśnia Indeks Glikemiczny i jego wpływ na wzrost poziomu cukru we krwi, uczy czytania etykiet i wskazuje na produkty szczególnie wskazane w diecie diabetyka. Piąty i szósty rozdział opisuje możliwe terapie stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2, włączając w to odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Dr Anna Duda-Sobczak w części siódmej zajmuje się powikłaniami cukrzycy, ale także chorobami współistniejącymi. Ósmy rozdział to część psychologiczna, a zatem ukłon w kierunku kondycji psychicznej pacjentów, którzy jeśli są dobrze zmotywowani i świadomi tego, jak ważny jest ich styl życia, lepiej prowadzą cukrzycę. Na koniec dwa przykładowe tygodniowe jadłospisy na 1300 i 1700 kcal.

Myślę, że każdy diabetyk powinien mieć tą pozycję w swojej biblioteczce. Jest to esencja najważniejszych informacji, w które powinni być uzbrojeni chorzy już na początku choroby. Jeśli nawet jakieś tematy na pierwszy rzut oka nas nie dotyczą, zawsze możemy wrócić do tej pozycji w przyszłości i odświeżyć sobie wiedzę. Język prosty, zrozumiały dla każdego, nie tylko dla lekarza. Polecam i dziękuję Wydawnictwu Lekarskiemu PZWL za udostępnienie egzemplarza książki.

You may also like

2 komentarze

Alison 26 czerwca, 2016 - 8:12 pm

Chętnie kupię tą książkę , tylko gdzie …

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 26 czerwca, 2016 - 8:42 pm

Możesz wygrać na moim facebooku : https://www.facebook.com/TrenerDiety/photos/a.105990966217993.15266.103249093158847/653404161476668/?type=3&theater

Wystarczy podać mit związany z cukrzycą, czas tylko do północy 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz