Aplikacja Cukrzyca.pl jako asystent diabetyka?

by dietolog
Korzystacie z Asystenta Google? Jeśli tak, to z pewnością zainteresuje Was pierwsza, głosowa dedykowana diabetykom aplikacja Cukrzyca.pl. Sprawdziłam czy to ma sens i mam kilka przemyśleń, czytajcie dalej jeśli jesteście ciekawi.

Cukrzyca.pl to pierwsza głosowa aplikacja dedykowana diabetykom w języku polskim, zawierająca w swojej bazie informacje o cukrzycy, a także produktach spożywczych w tym ilość wymienników węglowodanowych, białkowo-tłuszczowych, indeksu i ładunku glikemicznego. Aplikacja ma również wgrane podstawowe informacje o cukrzycy i ciekawostki, które mają na celu poszerzanie wiedzy czy motywację pacjentów z cukrzycą.

Aplikacja Cukrzyca.pl – jak ją włączyć?

Żeby skorzystać z asystenta głosowego dla diabetyków potrzebny jest telefon, smartfon lub tablet z systemem Android 5 lub nowszym i oczywiście dostęp do internetu. Jeśli korzystacie z aparatu z charakterystycznym, nadgryzionym jabłuszkiem, aplikację należy pobrać ręcznie z AppStore.

W celu uruchomienia aplikacji należy przytrzymując przycisk „home” należy podać komendę „OK Google. Porozmawiaj z Cukrzyca.pl” i wtedy uruchamia się aplikacja informując o co można ją zapytać. Aplikacja sama podsuwa pytania, które można jej zadać i informuje jaki zakres informacji posiada. Jeśli nie posiada informacji, prosi o powtórzenie pytania dwukrotnie, a następnie szczerze informuje, że nie potrafi pomóc.

cukrzyca.pl indeks glikemiczny ładunek glikemiczny

Przykładowe pytania, które można zadać Asystentowi:
Jaki indeks glikemiczny ma gruszka?
Jaki jest ładunek glikemiczny grahamki?
Ile wymienników węglowodanowych ma arbuz?
Ile wymienników białkowo-tłuszczowych ma mięso z piersi kurczaka bez skóry?
Co zrobić kiedy mam za wysoki/za niski cukier?
Ile insuliny sobie podać?
Dlaczego choruję na cukrzycę?
Zmotywuj mnie!

Co, jeśli ktoś nie korzysta z Asystenta Google?

Niedawno zrobiłam ankietę na Instagramie i okazało się, że większość z moich odbiorców nie korzysta z Asystenta Google. Osoby, które nie korzystają z tego dobrodziejstwa techniki mają dwa wyjścia. Mogą zacząć korzystać (lepiej późno niż wcale?) albo skorzystać z Messengera profilu Cukrzyca.pl na Facebooku. Po wysłaniu wiadomości do profilu uruchamia się bot, który ma wgraną bazę odpowiedzi na pytania związane z cukrzycą i produktami spożywczymi (WW, WBT, IG, ŁG).

Czy to działa?

Działa i zapowiada się całkiem nieźle, choć wymaga jeszcze wiele pracy ze strony twórców. Sam pomysł wydaje się być genialny. Dzięki asystentowi głosowemu Cukrzyca.pl można dowiedzieć się ile wymienników węglowodanowych, wymienników białkowo-tłuszczowych oraz jaki indeks i ładunek glikemiczny mają poszczególne produkty spożywcze. Niestety lista tych produktów na chwilę obecną jest mocno okrojona i wielu z produktów, które chciałam odszukać, program nie miał w bazie. Hasła motywacyjne się powtarzają i nie są jakieś wyszukane, a informacji o samej cukrzycy nie jest tak wiele, jakbym tego oczekiwała. Aplikacja na pewno przyda się osobom ze świeżo rozpoznaną cukrzycą, ale mimo wszystko pracowałabym nad poszerzeniem bazy odpowiedzi. Wydaje mi się, że uzupełnienie tych danych to tylko kwestia czasu, a aplikacja ma szansę stać się bliskim doradcą i pomocnikiem diabetyka. Tym bardziej w dobie cyfryzacji, kiedy o wszystko pytamy Google.

cukrzyca.pl asystent google

Źródło wiedzy z potencjałem

Aplikacja Cukrzyca.pl bardzo spodobała się mojej 8-letniej córce Milenie. Córka od kilku dni z uporem maniaka prosi mnie o telefon, żeby mogła się dowiedzieć czegoś o cukrzycy. Niestety na wiele pytań aplikacja nie odpowiada, ale ma wielką zaletę – daje impuls do rozmowy o cukrzycy między nami. Milena chętnie dowiaduje się nowych rzeczy i szczególnie za pomocą tego typu aktywności (interaktywnych) zapamiętuje fakty. Uważam, że w tym kierunku dążymy, żeby wszystkie informacje były łatwo dostępne i wystarczyło o nie tylko zapytać. Sprawdźcie zresztą sami i obserwujcie rozwój tej aplikacji, bo zapowiada się bardzo fajnie. Więcej informacji znajdziecie na stronie Cukrzyca.pl dedykowanej diabetykom i tejże aplikacji.

You may also like

1 komentarz

Cukrzyca.pl 31 lipca, 2019 - 1:28 pm

Bardzo dziękujemy za miłe słowa recenzji, ale również za szczere sugestie, co możemy zrobić, żeby korzystało się z Asystenta po prostu jeszcze lepiej 🙂
Zachęcamy do przetestowania!

Odpowiedz

Zostaw komentarz