Bliny gryczane – pełnoziarniste drożdżowe placki z patelni

by dietolog

Przepis na bliny gryczane, które doskonale zastąpią chleb na śniadanie albo będą stanowić świetną bazę pod smakowite przekąski nie tylko dla osób z cukrzycą. Można je podawać na słono i na słodko.

Bliny to drożdżowe placki występujące w tradycyjnej kuchni rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej. Przypomniały mi się ostatnio i właśnie je zrobiłam. Użyłam do ich przygotowania mąki pszennej pełnoziarnistej i mąki gryczanej. Ziarna gryki doskonale się wpisują w dietę osób chorujących na cukrzycę, co nie raz już podkreślałam. Można użyć samej mąki gryczanej, ale ta ma dość specyficzny smak, no i nie ma glutenu (choć ja tam lubię gluten). Gluten dodaje sprężystości i puszystości, dlatego zdecydowałam się pomieszać mąki. Moje bliny gryczane są pełnoziarniste i wspaniale komponują się z wieloma dodatkami. Proponuję pastę jajeczną i śledzia albo hummus z warzywami.

bliny gryczane z humusem

Składniki na 30 blin:
  • 100 g mąki gryczanej
  • 80 g mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 400 ml mleka 1,5% tł.
  • 20 g świeżych drożdży
  • 1 jajko i 1 żółtko
  • łyżka oleju rzepakowego
  • szczypta soli i szczypta cukru
  • 2 łyżki oleju rzepakowego do smażenia
  • duża patelnia o nieprzywierającej powłoce

Do dużej szklanej miski wlać podgrzane mleko (nie ma być gorące, tylko ciepłe). Dodać do niego drożdże, obie mąki, szczyptę cukru i soli. Wymieszać dokładnie, wbić jajko i dodać żółtko oraz łyżkę oleju, ponownie wymieszać. Odstawić w ciepłe miejsce na 30 minut. Ja wstawiam do piekarnika z temeperaturą ustawioną na 30 stopni Celsjusza.

Po wyrośnięciu ciasta (powinno niemal podwoić swoją objętość) na dużej patelni rozprowadzić i rozgrzać łyżkę oleju. Nakładać ciasto na patelnię łyżką, tworząc niewielkie okrągłe placuszki. Usmażyć pierwszą partię blin (15 sztuk), wyjąć na ręcznik kuchenny, żeby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Rozprowadzić drugą łyżkę oleju i usmażyć drugą partię placuszków.

1 placuszek to ok. 45 kcal, węglowodany: 5 g, białko: 3 g, tłuszcz: 2 g

Informacje dla diabetyków: w jednym placuszku znajduje się 0,5 WW i 0,25 WBT

bliny gryczane ze śledziem

Z czym podawać bliny gryczane?

Ja lubię bliny z pastą jajeczną, śledziem i kawiorem – to taka nasza domowa ekskluzywna wersja. Przygotowuję ją odświętnie, kawiory u nas często nie lądują na stole. Równie dobrze bliny gryczane smakują z hummusem, warzywami i kiełkami. Można zwykły hummus podrasować i dodać do niego suszone pomidory. Ten smak mi tu bardzo pasuje. Świetnie też sprawdzi się serek typu philadelphia i wędzony łosoś z gałązką koperku na wierzchu – to chyba najprostsza propozycja. Niektórzy wolą na słodko i oprószają je cukrem pudrem albo kładą nań śmietankowy serek i niskosłodzoną konfiturę.

SMACZNEGO!

You may also like

2 komentarze

Jola 27 kwietnia, 2021 - 12:25 pm

ja robię czasami placki z samej kaszy gryczanej niepalonej zalanej wodą, po zmiksowaniu masy – dodaję tylko trochę soli i ewent odrobinę oleju kokosowego. Smażę niemal na suchej patelni – pasują zarówno do mięsa, jak i do owoców z jogurtem. Wychodzą mi znacznie grubsze niż typowe naleśniki, ale są smaczne i sycące. Polecam.
nigdy jeszcze nic z drożdzami nie robiłam 😀 więc może się uda i spróbuję ;D
Jaką ilością drożdzy w proszku (suchych/instant) zastąpić mozna świeże drożdze? nie wiem czy u nas w sklepiku dostanę świeże…

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 28 kwietnia, 2021 - 4:43 pm

Ja pokochałam drożdże dzięki dzieciom 🙂 Hmmm, nie wiem ile suchych. Pewnie na opakowaniu jest napisane jaki to jest odpowiednik świeżych drożdży.

Odpowiedz

Zostaw komentarz