Przepis na lekki, puszysty omlet owsiany z dodatkami a la caprese. Idealny o poranku, kiedy potrzebna jest energia do działania.
Mój omlet owsiany jest super łatwy w przygotowaniu i bardzo smaczny. Połączenie płatków owsianych, jajek, sera i warzyw sprawia, że staje się bogatym, sycącym i pełnowartościowym posiłkiem. Można go przygotować w wersji bezglutenowej (tylko musicie kupić płatki bez glutenu). To kolejne moje ulubione śniadanie, tuż obok pieczonej owsianki i kanapek z chleba bez mąki. Podaję przepis i liczę, że wypróbujecie, a potem dacie mi znać jak Wam smakował omlet owsiany.
Składniki na 1 porcję:
- 2 małe lub 1 duże jajko
- 25 g płatków owsianych górskich (lub zwykłych)
- 1 łyżka zimnej wody
- szczypta soli
- świeżo mielony pieprz
- odrobina oliwy do posmarowania patelni
- 1/3 kulki mozzarelli light
- pomidorki koktajlowe
- garść rukoli
- kilka listków bazylii
Jajka rozbić. Żółtka ubić z łyżką zimnej wody na puch, doprawić szczyptą soli i świeżo mielonym pieprzem. Wymieszać z płatkami owsianymi. Białka ubić na sztywną pianę. Pianę delikatnie wymieszać z masą z żółtek z płatkami owsianymi.
Rozgrzać patelnię posmarowaną odrobiną oliwy i wylać na nią masę. Przykryć i smażyć 2-3 minuty, aż spód się zetnie. Przewrócić na drugą stronę – albo używając płaskiej drewnianej szpatułki, albo tak jak ja na filmie korzystając z drugiej patelni. Smażyć dopóki omlet się nie zetnie z drugiej strony (jeszcze jakąś minutkę). Gorący omlet wyłożyć na talerz. Na wierzch nałożyć garść mixu sałat, pokrojone pomidorki i mozzarellę. Można delikatnie skropić oliwą.
Sam omlet może być bazą, a dodatki można dowolnie komponować. Nie muszą to być pomidory i mozzarella. Można go podać na przykład z:
- kremowym twarożkiem, rukolą i łososiem
- mixem sałat, serem pleśniowym i gruszką
- liśćmi szpinaku, awokado i granatem
- roszponką, szynką i suszonymi pomidorami z oleju
Chętnie poznam Wasze propozycje dodatków do omleta. Może mnie czymś zaskoczycie?
1 porcja to ok. 280 kcal, węglowodany: 14g, białko: 22g, tłuszcz: 16g
Informacje dla diabetyków: w porcji znajduje się 1,4 WW i 2,3 WBT
4 komentarze
Przypadkiem weszłam na tę stronę i spróbuję na śniadanie stworzyć omlet z płatkami owsianymi.
Pani strona jest bardzo pomocna w gotowaniu przy cukrzycy, sama nie wiedziałabym nic.
A omlet to jest sztos ! Jest lepszy niż tradycyjny 🙂
Myślę że będzie bardzo często na moje śniadanie 🙂
Bardzo się cieszę! Ja też uwielbiam ten omlet!
Od lat mam stan przedcukrzycowy oraz niedoczynność tarczycy, czyli razem bardzo słaby metabolizm. Omlet w bardzo podobnej wersji bardzo często gościł na moim stole, bywało, że nieraz i co dzień. Robiłam też wersję „słodką”, zwłaszcza w sezonie. Do omletu (oczywiście z mąką owsianą) dodawałam zamiast soli aromatu do ciast (od serca!), np. waniliowego, albo przyprawy korzennej do owsianki, lub po prostu cynamonu. Oraz odrobinę ksylitolu (max. 2 łyżeczki). Na to po usmażeniu na wierzch jogurt naturalny lub śmietana, a do tego owoce np. maliny czy truskawki, albo nieduża garść jakichś bakalii.
Nie jest to jakieś szczególnie słodkie, ale daje jednak wrażenie zjedzenia czegoś słodkiego, a jednocześnie zdrowego i sycącego. Robiłam nieraz i na obiad, wtedy z 2-3 jajek. Na każde jajko 1 płaska łyżka mąki. Reszta do smaku.