Przepis na bułeczki owsiane z płatków owsianych i twarogu z owocami świeżymi lub strzałem w dziesiątkę. Pyszne i zdrowe śniadanie, ideolo zamiast owsianki!
Zrobiłam te bułeczki owsiane i okazały się totalnym sztosem! Nie dość, że najadły się dzieci, to jeszcze miałam ciacho do kawy z przyjaciółkami. Zdrowo i super smacznie, a coś nowego zamiast codziennej owsianki. Do ich przygotowania użyłam zwykłych płatków owsianych (które zmieliłam w młynku do kawy) i chudego twarogu. Przygotowałam dwie wersje. Jedną z jabłkiem i cynamonem, wyszła szarlotkowa i bardzo aromatyczna. Do drugiej wersji zamiast jabłek dodałam mrożonych porzeczek, które nadały bułeczkom lekko kwaskowy posmak. Wyszły przepysznie. W domowym plebiscycie remis. Jedne i drugie pyszne. Myślę, że możecie zaszaleć z owocami, które najbardziej lubicie – truskawki, borówki, wiśnie, poziomki, gruszki, śliwki czy jabłuszka. Ja już nie mogę doczekać się rabarbaru – zrobię z rabarbarem i jabłkiem. Koniecznie wypróbujcie!
Składniki na 4 bułeczki:
200 g chudego twarogu
40 g (3 łyżki) zmielonych płatków owsianych
100 g owoców (jabłko starte na tarce/świeże lub mrożone porzeczki/borówki/truskawki etc.)
40 g erytrolu
1 łyżka budyniu waniliowego
1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
1 jajko
1 łyżeczka cynamonu (do jabłka)
Wszystkie składniki (oprócz owoców) zmiksować w misce – twaróg, jajko, zmielone płatki owsiane, budyń waniliowy i proszek do pieczenia. Jeśli to ma być spód do jabłek, warto dodać do masy łyżeczkę cynamonu – super podkreśli smak jabłek, a także jest polecany przy cukrzycy ze względu na właściwości wspomagające metabolizm węglowodanów. Masa powinna być w miarę gładka, a składniki połączone.
Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia. Łyżką nałożyć na papier 4 porcje masy i uformować je w okrągłe placki (robiąc w środku delikatne wgłębienie). Do wgłębienia w cieście nałożyć 100 g owoców. Może to być starte na tarce o grubych oczkach jabłko albo dowolne inne owoce np. truskawki, borówki, porzeczki czy śliwki. Mogą być mrożone. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i piec 25 minut. Przed podaniem wystudzić, ale ciepłe też smakują wybornie.
1 bułeczka owsiana z owocami to ok. 120 kcal,
węglowodany: 13 g, białko: 12 g, tłuszcz: 2 g
Informacje dla diabetyków: w jednej bułeczce znajduje się 1,3 WW i 0,6 WBT.
17 komentarzy
Pyszne, w sam raz na śniadanie lub do kawki. Pozdrawiam:+)
🙂
Angelina. Dzięki że jesteś stworzona tak cudownie. Z tą swoją choroba, jesteś dla mnie darem. Dzięki że dzielisz się swoimi przepisami. Pozdrawiam. Cukrzyczka Jola.
Dzięki Jola za dobre słowo <3 Jakoś musimy się wspierać! Zdrówka Kochana!
Czy budyń ma być już przygotowany, czy proszek z paczki?
Proszek 🙂
Czy można zamienić na coś innego płatki owsiane? nie moge ich jeść, mimo że lubię, ale mój organizm nie za bardzo.
I czy jabłka mogą byc w kawałkach, a nie tarte? tzn gruba kostka albo duże kawałki ?
uwielbiam jabłka na ciepło z cynamonem 😀
Pewnie, że można zamienić płatki owsiane – mogą być jakieś inne płatki (żytnie, jaglane) albo może być też pełnoziarnista mąka 🙂 Jabłka można pokroić dowolnie, ja tylko dodałam inspirację i modyfikacje są mile widziane 🙂
Witam chcę upiec te bułeczki dla syna z ct1 i mam pytanie czy jeśli jesteśmy na ww i nie liczę wbt to mogę policzyć tylko ww?
No pewnie. Jedno nie wpływa na drugie
Te bułeczki są pyszne. Miękkie, serowe, słodkie i z owocami, a co najważniejsze po zjedzeniu dwóch cukier miałam w normie. Dziękuję za ten przepis. Na pewno będę je często robić, bo są banalnie proste. Idealny ratunek jak ma się ochotę na coś słodkiego i zapełniającego 🙂
Wyglądają pysznie, ale pieką się już prawie godzinę i nadal nie są gotowe. Wszystkie składniki u mnie takie jak w przepisie. Mam nadzieję, że w końcu się dopieką
Ale wiesz, że to nie będzie takie zwarte ciasto jak drożdżówka? 😉
Pycha! świetny pomysł i szybciutko się robi <3 mi bułeczki trochę opadły (a tak pięknie rosły w piekarniku), ale to chyba kwestia twarogu (dałam półtłusty). Mimo wszystko w smaku ekstra, będę robić częściej z różnymi owocami
Cieszę się 🙂 Mi też zawsze opadają 🙂