Ponad 37% ludzi na świecie ma niewystarczające ilości witaminy D donoszą naukowcy z Heidelberg University’s Mannheim Institute of Public Health (MIPH). W Polsce ze względu na szerokość geograficzną i słabe nasłonecznienie w miesiącach jesienno-zimowych niedobory mogą dotyczyć 50%, a niektórzy dowodzą, że nawet 70% ludzi!
populacji cierpi z powodu niedoboru witaminy D.
Ogólnopolskie badania sposobu żywienia i stanu odżywiania ludności w Polsce, przeprowadzone przez Zakład Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia Instytutu Żywności i Żywienia w latach 2000-2001, dostarczyły bardzo ważnych informacji, które pozwoliły stwierdzić, że w polskiej populacji wieku rozwojowego dzienne spożycie wapnia i witaminy D jest znacznie poniżej normy. Dzieci powyżej 1 roku życia spożywają zaledwie 50-65% zalecanej ilości wapnia. Podobnie niezadowalająca sytuacja dotyczy podaży witaminy D3 – poziom realizacji dziennego spożycia waha się od 25 do 50% normy w różnych grupach wiekowych. W diecie dzieci po pierwszym roku życia dominuje mięso i węglowodany. Taka dieta nie dostarcza wystarczającej ilości wapnia i witaminy D. Synteza skórna witaminy D jest niewystarczająca, nie tylko w polskich warunkach klimatycznych. Większą część dnia dzieci przebywają w szkole lub w domu przed telewizorem lub komputerem. Nawet w okresie wakacji letnich większość dzieci bardzo krótko przebywa na świeżym powietrzu, wystawiając na działanie słońca tylko niewielką powierzchnię skóry. Jeżeli już korzystają ze słońca, to najczęściej ich skórę chroni krem z filtrami UV. Wyniki europejskiego badania OPTIFORD wykazały, że niedobór witaminy D jest zjawiskiem powszechnym wśród dzieci i młodzieży, nie tylko w krajach o małym nasłonecznieniu, i nie tylko w okresie jesienno-zimowym.
swoim działaniem znacznie więcej niż sterowanie gospodarką wapniową, może pełnić rolę ochronną przed grypą, astmą czy schorzeniami sercowo-naczyniowymi, a nie jedynie leczyć krzywicę i osteoporozę.Gdzie szukać witaminy D? Poniżej tabelka zawierająca zawartość tego cennego składnika w wybranych produktach:
6 komentarzy
Na choroby skóry, np. łuszczycę też ma wpływ, prawda?
Prawda. Myślę, że wiąże się to z faktem, że łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, podobnie jak cukrzyca typu I. Jeśli witamina D łagodzi objawy choroby (a łatwo to sprawdzić) to warto ją suplementować 🙂
To mam zamiar to robić 😀
No tak, faktycznie witaminy D mamy zwykle za mało, a wszak 7-8 miesięcy u nas zimno …
Trudno jednak uzupełnić jej niedobory samą dietą i zwykle potrzeba jest suplementacja.
Pełna zgoda. Warto pamiętać jeszcze o wpływie magnezu na przyswajanie witaminy D: Ciekawe rozszerzenie tematu: http://lepiejzdrowiej.pl/artykul/witamina-d.html
Tak było u mnie zbyt mało witaminy D, na szczęście odkąd biorę d-vitum forte problemu nie ma. Warto sprawdzić poziom wit. D bo sporo od niej zależy.