JASNY CHLEB CZY CIEMNY? Oto jest pytanie!

by dietolog

Istnieje wiele opinii o pieczywie. Jedni nie wyobrażają sobie życia bez bułek, bajgli, bagietek i chałek, inni pieką chleb we własnym zakresie lub poszukują dostawców naturalnych produkcji, a jeszcze inni całkiem wypierają pieczywo z diety. Kto ma rację?

  
 CIEMNE PIECZYWO

Pełnoziarniste pieczywo ma mnóstwo poprawiającego trawienie błonnika, jednak może podrażniać żołądek. Sprawdźmy jakie ma plusy i minusy:

 

JASNE PIECZYWO

A co można powiedzieć o jasnym chlebie? Jest delikatny, ale zawiera mniej składników odżywczych niż chleb ciemny.Jednak jest niezastąpiony w diecie lekkostrawnej.

Pieczywo jest jednym ze źródeł węglowodanów. Węglowodany to związki organiczne będące najważniejszym źródłem energii dla naszego organizmu. U zdrowych osób węglowodany powinny stanowić 60-70% posiłku. Osoby, które całkowicie wykluczają węglowodany ze swojej diety, ryzykują bardzo wiele poważnych problemów zdrowotnych, Z drugiej jednak strony specjalistyczne badania dowiodły, że dieta zawierająca nadmierną ilość cukru (najprostszych węglowodanów) zaburza prace ośrodkowego układu nerwowego. Nadmierne spożywanie węglowodanów może także powodować osłabienie trzustki produkującej insulinę, a to z kolei sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2.

OKAZUJE SIĘ,  ŻE KAŻDY MA TROCHĘ RACJI

UMIAR – to najlepsze rozwiązanie. Nie warto popadać w skrajności. Najlepszy w odżywianiu, jak również w każdej innej sferze życia jest umiar. Warto samemu piec pieczywo, ale jeśli nie ma ku temu warunków można poszukać dostawcy naturalnego i zdrowego pieczywa. Czytajmy etykiety – to najlepszy sposób, by znaleźć dobre pieczywo, bez litanii konserwantów i spulchniaczy w składzie. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na każdy rodzaj pieczywa, o ile nie mamy konkretnych schorzeń i wskazań medycznych. Każdy ma możliwość wyboru i świadomego spożywania takiego pieczywa, jakie uważa dla siebie za najodpowiedniejsze.

Ja lubię własnoręcznie pieczony chlebek na zakwasie – PRZEPIS NA CHLEB, czasem zdarza mi się eksperymentować – PRZEPIS NA CHLEB OLIWKOWY Z PESTO, a czasami po prostu kupuję chleb w pobliskim spożywczaku.

A jakie pieczywo Ty najchętniej wybierasz?

You may also like

2 komentarze

Anonimowy 18 lutego, 2014 - 8:47 pm

ŚWIETNIE I MERYTORYCZNIE OPRACOWANE: INTELIGENTNE! *****
ZOBACZ TAKŻE INNY PRZEPIS.
__________________________________________________________________________
CHLEB NA PAMIĘĆ/KONCENTRACJĘ-IRL. ANTYCUKRZYCOWY. ♥♥♥♥♥

10.TEMAT.
CHLEB. PRZEPIS WZORCOWY WYPIEKU CHLEBA NA PAMIĘĆ/KONCENTRACJĘ-IRL (MINI CHLEBKI). *****

SKŁADNIKI:
Kasza jęczmienna (tzw. średnia lub drobna) __500g. Gotujemy w jednym garnku (pojemność 4,0 l.) przez ok. 15 minut. Do gotowania dodajemy 2,5 l. wody.

PRZYPRAWY TO:
Sól kamienna nieoczyszczona, również pieprz, kminek, ew. ziała wg uznania. Po zakończeniu gotowania całość pozostawiamy pod przykryciem na ok. 5-10 minut.

UGOTOWANA KASZA (MASA RAZEM 500 GRAM), WCHŁANIA WTEDY:
Całą użytą (2,5l.) do gotowania wodę, co następnie ułatwia formowanie i lepsze klejenie się tzw. mini chlebków. Do tego właśnie zestawu składników dodajemy suchą masę: 150 gram otrąb pszennych i dokładnie mieszamy łyżką. Otręby chłoną wówczas dużo wody, którą uzupełniamy wlewając ok. 0,5 litra (przegotowanej).

DUŻĄ ŁYŻKĄ STOŁOWĄ NABIERAMY ZMIESZANĄ MASĘ TJ. KASZĘ WRAZ Z OTRĘBAMI:
I z takiej objętości formujemy chleb tzw. cienkie mini chlebki (ugniatamy palcami). Kładziemy na papierze do pieczenia, którym uprzednio pokryliśmy powierzchnię blachy. Pieczemy w piekarniku (temp. 250oC przez ok. 50-60 minut) tj. do momentu uzyskania tzw. przyrumienienia.

ISTOTNE:
Wszelkie dodatki np. miód, rodzynki, wykluczone. Takie dodatki sprzyjają otyłości i cukrzycy typu 2.

__________________________________________________________________________

Odpowiedz
Anonimowy 14 marca, 2014 - 2:46 pm

Mam pytanie bo często stosuje się mąkę pełnoziarnistą do różnych potraw(również chleba) czy zamiast niej można użyć zwykłej pszennej typ 500 i dodać do niej np.otręby,zarodki pszenne.Czy to będzie podobnie?Czy to będzie miało podobną wartość zdrowotną?

Odpowiedz

Zostaw komentarz