Talerz, piramida czy klepsydra żywienia? Która metoda jest lepsza? Kto ma rację? A może wszystkie są siebie warte? Sprawdźmy to!
Piramida żywienia i talerz zdrowego żywienia to najbardziej popularne modele żywieniowe, które stworzono, by nikt nie miał wątpliwości co powinien jeść. W większości krajów, w tym również w Polsce króluje piramida, którą w Stanach Zjednoczonych zastąpiono talerzem , bardzo popularnym w Wielkiej Brytanii.
Niespełna miesiąc temu opublikowana została nowa piramida IŻŻ wraz z 10 zasadami i opisem co według autorów jest najprostszym, krótkim i zwięzłym sposobem wyrażenia zasad prawidłowego żywienia. Poniżej dla porównania „stara” (z 2009 roku) i „nowa” (2016) piramida.
Nowa piramida zdrowego żywienia
owoce spożywajmy więc jak najczęściej i w jak największej ilości. Powinny stanowić co najmniej połowę, tego co jemy. Pamiętajmy jednak o właściwych proporcjach: 3/4 powinny stanowić warzywa, a 1/4 owoce – mówi prof. Mirosław Jarosz z IŻŻ.
w niej orzechów czy też zmienioną nazwą, do której na stałe została dodana aktywność fizyczna.
Klepsydra żywienia opiera się na poniższych zasadach:
– eliminacja lub spożywanie w jak najmniejszych ilościach pieczywa, ziemniaków, makaronu i ryżu,
– zastąpienie pieczywa płatkami owsianymi (przygotowywanymi na mleku roślinnym), zastąpienie ziemniaków, makaronu i ryżu warzywami strączkowymi,
– eliminacja mleka i jogurtów i zastąpienie ich mlekiem roślinnym (migdałowym, owsianym, sojowym), a także serkami i deserami sojowymi (ser i jajka są dostępne),
– zastąpienie czerwonego mięsa (wieprzowiny, wołowiny, cielęciny) tlustymi rybami (łosoś, makrela, śledź), drobiem (kurczak, indyk) lub tofu,
– podstawę klepsydry podobnie jak obecnie piramidy stanowią warzywa i owoce,
– codziennie należy pić duże ilości wody i kilka filiżanek zielonej/białej herbaty, kawa max. 3 filiżanki na dobę, alkohol max 2 porcje mężczyźni/ 1 porcja kobiety dozwolone.
Zaletą klepsydry jest to, że jasno pokazuje które pokarmy są zdrowe. W dolnym trójkącie klepsydry wymienione są pokarmy zalecane, zaś w górnym odwróconym trójkącie znajduje się wszelkiego rodzaju pożywienie, którego należy bezwzględnie unikać. Klepsydra składa się z dwóch symetrycznych trójkątów, a poszczególne kategorie są dla siebie przeciwieństwami. Dzięki temu łatwo można sprawdzić czym zastąpić niezdrowe pokarmy z górnej części klepsydry. Do mnie przemawia, chętnych odsyłam do wydawnictwa GALAKTYKA. Kolorową wersję klepsydry można pobrać ze strony www.foodhourglass.com (w języku angielskim).
A czy jest jakaś opcja, która jest jedyną słuszna drogą? Chyba nie. Warto jednak znać aktualne zalecenia dietetyczne, jak również być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami naukowymi. Dzięki wiedzy, można dokonywać najzdrowszych dla siebie (i swojej rodziny) wyborów.
4 komentarze
Mam pytanie nie na temat: gdy robi Pani ciasta to w formach o jakiej średnicy?
Rzeczywiście nie na temat 🙂 Mam 3 formy – na 20 (ale z tej malutkiej rzadko korzystam), 23cm – z tej najczęściej i 25cm do tart i wytrawnych wypieków.
Mam nadzieję, że pomogłam 🙂
Bardzo dziękuję!
Przydatne dane. Szkoda, że wielu nie przestrzega zasad zdrowego żywienia i często są różnie interpretowane.