MLEKO OWSIANE #talerzdiabetyka

by dietolog
Zastanawialiście się jak przygotować mleko owsiane w domu? Nic prostszego! Wystarczą tylko płatki owsiane, woda, blender i drobne sitko lub lniana ściereczka. Zobaczcie jakie to proste.

Wielokrotnie Wam obiecywałam, że pokażę jak robię mleko owsiane. I to jest mój sposób. Napój, który uzyskuję nadaje się do kawy, świetnie nadaje się do owsianki (tym bardziej, że po podgrzaniu się świetnie „glutuje”), wreszcie można go pić saute. Nie zawiera laktozy ani kazeiny, które najczęściej powodują nietolerancje i wzdęcia. Jeśli wybierzecie płatki owsiane bezglutenowe, to mleko też będzie bezglutenowe 🙂

Składniki na 300 ml mleka owsianego:

100g płatków owsianych górskich
400 ml przegotowanej, letniej wody

mocny blender
drobne sitko lub lniana ściereczka

Płatki owsiane zalać wodą i odstawić na kilka minut do namoczenia (niektóre płatki są wyjątkowo twarde i trzeba je nieco dłużej namaczać, ale z pewnością max. 10 minut). Mieszankę przelać do naczynia, w którym będą blendowane. Ja używam ChufaMix, który ułatwia mi przygotowanie roślinnego napoju, ale prawdę mówiąc nawet nie wiem gdzie go teraz można kupić (strona producenta jakoś słabo działa). Ale wcale tego nie potrzebujecie. Wystarczy zblendować płatki z wodą przez minutę i odcisnąć płyn od pulpy. Ten płyn to mleko owsiane.

mleko owsiane

Mleko owsiane przygotowane w domu na kremowy kolor i lekko ziemisty smak, jest takie bardzo organiczne. Ja bardzo lubię ten posmaczek, aczkolwiek nie każdemu przypada on do gustu. W moim wypadku to mleko najlepiej sprawdza się do owsianki i lubię go do kawy (ale Tomek nie przepada za tym dodatkiem do kawy). Mleko owsiane to na prawdę pyszna alternatywa dla krowiego mleka, którego ze względu na poranną insulinooporność spożywać nie mogę. W dodatku to domowe jest tanie i wiem, że nie zawiera cukru ani konserwantów. Przechowywać je można do 3 dni w lodówce, aczkolwiek ja zużywam na bieżąco i w razie potrzeby robię nowe.

Napój można dosmaczyć niewielką ilością przypraw np. cynamonu, wanilii albo zamiennika cukru np. erytrolem, ale to każdy musi sam spróbować i przetestować. Dodam jeszcze, że różne rodzaje płatków owsianych mogą dawać inny smak napoju, także warto odszukać ten rodzaj płatków, które najlepiej odpowiadają Wam smakowo.

100 ml mleka owsianego to ok. 40 kcal, węglowodany: 6g, białko: 0,6g, tłuszcz: 1,5g

Informacje dla diabetyków: w 100 ml mleka owsianego znajduje 0,6 WW i 0,1 WBT

SMACZNEGO!

mleko owsiane pycha

Pulpę owsianą można wykorzystać np. do przygotowania ciasteczek czy muffinek np. bananowych 🙂

You may also like

Zostaw komentarz