Letnia sałatka z arbuzem, fetą i ogórkiem

by dietolog

Letnia sałatka z arbuzem, fetą i ogórkiem jest tak prosta, że prościej się nie da. Efekt wow robi sposób podania. Niby sałatka, a wygląda obłędnie i może grać rolę wytrawnego sałatko-deseru.

Kiedy nadchodzi czerwiec, dni są najdłuższe w roku, słońce praży, a ja mam najwięcej energii. Lubię ten czas i wykorzystuję go najbardziej kreatywnie jak potrafię. Odżywiam się ostatnio niemal samymi sałatkami! Nie mogę się oprzeć warzywom i owocom, które się do mnie uśmiechają z każdego warzywniaka. A już ponad wszystko kocham arbuza. Letnia sałatka z arbuzem może wyglądać przeróżnie, a moja ułożyła się w szachownicę. Zobaczcie jak sposób podania zupełnie zmienia postrzeganie potrawy. To na prawdę ma znaczenie.

Czy osoba z cukrzycą może jeść arbuza?

Nauczona doświadczeniem od razu sprostuję kwestię arbuza, bo założę się, że za moment ktoś do mnie napisze, że arbuz ma wysoki indeks glikemiczny i jest zabroniony przy cukrzycy. No ma wysoki indeks, ale składa się głównie z wody. Jeśli zjecie 100 g arbuza dostarczycie sobie jedynie 7 g węglowodanów, to niewiele. Jeśli dodacie do tego jeszcze jakieś niskowęglowodanowe warzywa (np. ogórek, sałata, rukola) i dodatek białkowo-tłuszczowy (u mnie ser feta) to ładunek glikemiczny całego posiłku (sałatki) będzie niski. I o to w sumie nam chodzi, żeby łączyć ze sobą różne składniki, móc pozwolić sobie na każdą grupę pokarmów, ale w odpowiednich ilościach i proporcjach.

letnia sałatka z arbuzem, ogórkiem i fetą

Warto pamiętać, że wpływ owoców na glikemię jest też indywidualną kwestią – niektóre osoby mocniej reagują na zawartą w owocach fruktozę, inne mniej. W wielu zaleceniach żywieniowych często pojawiają się czereśnie – ja na przykład nie mogę ich jeść – znaczy mogę, ale nie chcę, bo bardzo szybko podnoszą mi glikemię. Za to arbuz dla mnie jest najlepszym owocem ever – syci, poi i bardzo mi smakuje. Niezwykle ważna jest samoświadomość i znajomość swojego organizmu. Ja nie stosuję żadnych list typu dozwolone – zakazane. Jem wszystko, ale zwracam uwagę na zawartość węglowodanów i ich szybkość przyswajania. Reszta to już czysta matematyka.

Składniki na 1 porcję:

150 g miąższu arbuza pokrojonego w kostkę 1,5×1,5 cm
60 g sera typu feta pokrojonego w kostkę j.w.
2 ogórki gruntowe
łyżeczka oliwy lub oleju sałatkowego
3 listki bazylii
świeżo mielony pieprz

Arbuza pokroić w kostkę – u mnie 13 kostek arbuza, ale można w jakiś inny sposób ułożyć te puzzle letniej sałatki. Ogórki obrać, ściąć boki, żeby po przekrojeniu również wychodziły kwadraty – u mnie 6 ogórkowych sześcianów. Podobnie pokroić ser feta.

Na talerzu ułożyć kostki arbuza, ogórka i fety w dowolnej konfiguracji. Skropić oliwą lub olejem sałatkowym. Oprószyć świeżo mielonym pieprzem i posiekanymi listkami bazylii. Letnia sałatka z arbuzem, ogórkiem i fetą gotowa!

letnia sałatka z arbuzem, ogórkiem i fetą

1 porcja to ok. 300 kcal, węglowodany: 13 g, białko: 11 g, tłuszcze: 23 g

Informacje dla diabetyków: w porcji znajduje się 1,3 WW i 2,5 WBT

Smacznego!

You may also like

2 komentarze

Marek 5 września, 2021 - 10:34 am

Po tej sałatce wyskoczył mi cukier!

Odpowiedz
dietolog angelina ziembinska
dietolog 5 września, 2021 - 4:49 pm

Może za dużo arbuza? Albo cała porcja zbyt duża? No i co znaczy „wyskoczył mi cukier”? Zawsze powtarzam, że każda cukrzyca jest inna i przepisy mogą różnie wpływać na diabetyków.

Odpowiedz

Zostaw komentarz