Zielony koktajl z jarmużu, gruszki i napoju migdałowego #talerzdiabetyka

by dietolog

Przepis na wiosenną porcję witamin w płynie. Zielony koktajl na bazie domowego napoju migdałowego z jarmużem i gruszką. Obłędny kolor i smak!

Pyszny zielony koktajl.

zielony koktajl

Od czasu do czasu pytacie jakie koktajle i soki mogą pić diabetycy. Zatem w pierwszej kolejności – pijemy wodę, ja w drugiej pijam kawę (ale niektórzy wolą herbatę). Nie ma się co czarować, soki owocowe będą dobre na niedocukrzenie (np. jabłkowy), a dla przyjemności warto wyciskać soki z warzyw (są mniej słodkie) lub rozcieńczać wodą te owocowe. Warzywa i owoce zawierają ogrom witamin i warto z nich korzystać.

Przy tworzeniu koktajli dla siebie, zawsze staram się je urozmaicać i dodawać składniki, które obniżą ładunek glikemiczny całości. Dlatego mój zielony koktajl zawiera różne składniki. Warzywa – w tym wypadku sok z liści jarmużu, za którym w sumie to nie przepadam, ale w koktajlu jest super i smakowo i ze względu na zawartość witamin oraz błonnika. Jarmuż nadaje ten głęboki i zachęcający kolor. Owoce – zielona gruszka nadaje słodyczy, a domowy napój z migdałów jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę młodości E. Połączenie różnych składników sprawia, że całość jest smaczna, a indeks glikemiczny nie jest wysoki.

Składniki na 1 litr napoju migdałowego:
  • 100 g suchych migdałów
  • 1 litr wody
  • migdały trzeba zalać wodą i odstawić na minimum 8h

Składniki na 2 szklanki koktajlu:
  • 400 ml napoju migdałowego
  • garść jarmużu
  • 2 zielone gruszki

Najpierw trzeba przygotować mleko migdałowe – zalać migdały wodą na minimum 8h. Migdały wtedy miękną, uaktywniają się i można je zmiażdżyć za pomocą blendera i odcisnąć od pulpy. Ja to łatwo zrobiłam w wyciskarce, co zresztą możecie zobaczyć na filmie. 100g migdałów zamieniłam w litr napoju migdałowego.

Jarmuż opłukać (można też pół godziny przed wyciskaniem włożyć go do zimnej wody, żeby był lepiej nawodniony), z gruszek wyciąć gniazda nasienne i pokroić w ćwiartki. Wycisnąć sok z jarmużu i gruszek (najlepiej wrzucając składniki naprzemiennie).

Ciemnozielony sok połączyć z 400 ml napoju migdałowego i wymieszać. Najlepiej pić od razu, ale można przechowywać w lodówce do 72h.

dietolog pije zielony koktajl

1 porcja to ok. 155 kcal, węglodowany: 20 g, białko: 3 g, tłuszcze: 5g

Informacje dla diabetyków: w szklance soku (ok. 250-270 ml) znajduje się 2 WW i 0,8 WBT

SMACZNEGO!

zielony koktajl z jarmużu - wyciskam jarmuż

Do przygotowania koktajlu posłużyłam się wyciskarką wolnoobrotową Kuvings Evo820 PLus, w której coraz bardziej się zakochuję. Przyznam szczerze, że jeszcze niedawno byłam przekonana, że sokowirówka, którą posiadam nam wystarcza. Jednak już po pierwszym uruchomieniu wyciskarki wolnoobrotowej wiedziałam, że sokowirówka raz na zawsze zakończyła swoją karierę. Teraz soki, koktajle, sorbety, lody, a nawet napoje roślinne wykonuję za pomocą wyciskarki. Nie znaczy to, że sobie nie poradzicie bez niej – mleko migdałowe możecie przygotować za pomocą blendera i drobnego sitka czy gazy, a soki wycisnąć tym co macie (może być sokowirówka).

Dlaczego uważam taka wyciskarka wolnoobrotowa to niesamowity komfort i wygoda?

  • posiada kilka sitek, dzięki którym można w niej przygotowywać soki, koktajle, sorbety, lody i napoje na bazie roślin lub orzechów
  • owoce i warzywa są zgniatane powoli, nie są rozrywane, wyciskarka nie nagrzewa się, dzięki czemu w soku zostaje więcej wartości odżywczych (witaminy wolniej się utleniają)
  • sok z wyciskarki nie zmienia swojej konsystencji, nie rozwarstwia się i nie pieni (jak w przypadku użycia sokowirówki)
  • ma duży wlot o średnicy 82 mm (można wrzucić całe jabłko)
  • u góry jest klapka Flip Gate, która chroni by nie włożyć palców do środka (przydaje się przy dzieciach)
  • posiada wbudowany pojemnik i specjalny korek, którym można wylewać sok partiami (np. bezpośrednio do szklanki)
  • jest łatwa w montażu (nawet ja sobie poradziłam pierwszy raz bez Tomka)
  • mycie to bajka – można wlać do niej wodę i przepłukać, albo rozkręcić i użyć specjalnych szczoteczek do czyszczenia, które są w zestawie (jest specjalny koszyczek ze szczoteczkami do czyszczenia sitek)
  • ma świetny design – mi osobiście bardzo się podoba
  • jest ciężka (ok. 9 kg) i wygląda na bardzo trwałą, a poza tym producent daje 10 lat gwarancji na ten sprzęt na terenie Polski
  • jest ciiiichuteńka w użytkowaniu (Janina mogłaby spać obok i by jej nie obudziła!)

Jeżeli jesteście zainteresowani wyciskarką wolnoobrotową Kuvings Evo820 Plus to zajrzyjcie sobie także na ich stronę, poczytajcie. A ja mam dla was niespodziankę, zniżkę w wsokości 240 zł na zakup tej wyciskarki.
Szczegóły znajdziecie pod tym linkiem.

rabat na zakup wyciskarki kuvings od dietolog

You may also like

Zostaw komentarz